Ana Menü

Lian Beraha; Miss Food and Table

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Lian Beraha’ya sorduk;

Profesyonel iş yaşamından ve Luxuryshoppers’dan sonra, masa küratörü olarak çalışma hayatınıza devam etme hikâyenizi anlatır mısınız?

Luxuryshoppers hala devam etmekte aslında masa küratörlüğü benim için şimdilik hobi ve özgürleşme yaratma alanım. Evde arkadaşlarıma yemek yapmayı çok seviyorum, her yemek davetinde farklı bir sofra kurduğumu ve yemek kadar sofradan da zevk aldığımı fark edince yakın çevremle başladım bu işe.

Sofra düzenlemesi ve mönü seçiminde size danışanlar için yarattığınız şık sunumları benzersiz kılan ayrıntılar nelerdir?

Benim tek farkım çok doğal olmam. Hem sade hem şık hem de gerçekten yemekleri tamamlayacak, misafirleri evinde hissettirecek sofralar kuruyorum. Sofra yemeğin önüne geçmiyor. Abartı hiç bir şey olmuyor sofrada. Önemli olan sofrada kullanılan her şeyin birbiriyle harika bir uyum içinde olması, kendi başlarına dikkat çekmeden, misafirlerin gözünü almadan, rahatsız etmeden ama aynı zamanda bakmaya doyulamayan masalar kurmak amacım.

Ev sahibinin de önüne geçmemeli masa, evini yansıtmalı, kendisinden çıkmış gibi görünmeli. Yoksa bugün herkes düğün davetinde kurdukları gibi masalar kuruyor zaten, ama o bana evde biraz komik geliyor… Çiçeklerden birbirini göremedikten sonra sohbetin keyfi olmaz o masada. Bir de en sevdiğim paylaşmaktır. Tek tek tabaklara konulan ve önüne gelen yemeklerdense, ortaya konulan yemekler, bir kaç şarap şişesi, insanların hem kendilerine hem de yanındakilere servi s yaparak kaynaşmalarını sağlar. Bu da tüm davetin ortamına yansır.

Bir yemek davetinde konukların damak zevkine hitap etmek adına mönü hazırlarken hangi noktaları göz önünde bulundurmak gerekir?

Benim dikkat ettiğim tek ve ilk temel nokta ürünlerin müthiş kaliteli ve sade olmasıdır. Bugün yemeklerin üzerine dökülen sosların yüzde 90’ı o yemeğin kalitesini örtmek içindir. Oysaki güzel bir etin soslamaya ihtiyacı yoktur, yapılmamalıdır da. Çok fazla karıştırmak yerine mönüyü sade ve kaliteli tutmak önemlidir.

Yaptığınız yemeklerin belirli bir kriteri var mı? Örneğin en çok tercih ettiğiniz mutfak hangisi?

Her mutfağı yapabilirim.

Masa düzenlerken, servis, tabak, bardak ve diğer detaylardaki seçimlerinizden bahseder misiniz? Davet sahibinin evine gidip önce masa ve kendi servislerinin resimlerini çekerim. Daha sonra benden uyabilecek her şeyi getirir o gün orada birleştiririm. Müthiş zevkli bir iş. Tabi öncesinde tabakları bardakları ve tüm dekoru da düşünerek çiçek, samdan, mumların ve örtünün rengi seçimine kadar kafamda tasarlayıp davet sahibinin evine giderim. (örtü çok ender kullanırım, sadece beyaz)

Bardaklar çok önemlidir ve tabi bıçaklar. Mutlaka bir kaç çeşit bıçak kullanırım. Bazen gerek olmayan bardakları kullanabilmek adına masaya süs olarak eklerim. Işıltı boyut katması açısından.

Bir yemek davetinde sofra düzeni ve mönü seçiminde şık sunumlar ile konuklarını ağırlamaları için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Doğal olun. Masanız sizi yansıtsın. Çiçekleri göz hizasının altında masa mumlarla ışıl ışıl olsun. Masaya mutlaka doğal bir şeyler koyun, yapılı çiçek buketleri yerine siz düzenleyin minik bardaklarınızın içine buketlerinizi. Mönü az ve etkili olsun önemli olan lezzet ve en son gelen tabaktır unutmayın.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

 

 

 

 

 

 

Yukarı