Kronik Yorgunluk İçin 10 Tavsiye

413
D’She Style tavsiye eder🔝
Gün boyu kendinizi bitkin hissediyorsanız, hatta kimi zaman nedenini bilmediğiniz bir karamsarlığın ağırlığı üzerinize çöküyorsa ya da bütün gece uyuduğunuz halde dinlenemediğinizi düşünüyorsanız ve henüz günü yarılamışken göz kapaklarınız ağırlaşıyorsa, hayat tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız için vücudunuz sizi uyarıyor olabilir.
Daha fit, sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak için yaşam kalitenizi arttırmanın küçük ama etkili yollarını D’She Style yazdı;
KAHVE SİPARİŞİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Kahve içmek çoğu insan için büyük bir alışkanlık. Yolda yürürken, araba kullanırken, ofiste çalışırken, alışverişe mola verirken içtiğiniz her kahvenin içine şeker ya da krema eklediğinizi düşünecek olursanız, kafein bir yana vücudunuza büyük ölçüde şeker yüklediğinizi fark edebilirsiniz.

Kahve yerine yeşil çay içmek, şekerli şuruplu büyük bir latte yerine sade filtre kahve sipariş etmek, şekerden vazgeçmek daha az vücut yağına sahip olmanıza yardımcı olur.

DAHA AKILLICA ALIŞVERİŞ YAPIN

Market alışverişi yaparken izlemeniz gereken iki altın kural vardır:

1.) Mağazaya gitmeden önce liste yapmak.

2.) Hiçbir zaman aç karnına yiyecek alışverişi yapmamak.

Ne alacağınızı bilmemek ve boş mide ile alışverişe girişmek, sepetinizi aşırı yüklemenize neden olur ve özellikle atıştırmalıklar reyonunda kendinizi kaybedebilirsiniz.

İÇTİĞİNİZ SUYA LİMON EKLEYİN

Turunçgillerin diüretik özellikleri vardır. Bu da vücudunuzda biriken ödemi atmanıza yardımcı olur. Metabolik hızınızda artış sağlayan ve ciddi bir C vitamini kaynağı olan limonu içtiğiniz suya eklemeyi alışkanlık haline getirin.

KAHVALTIYI İHMAL ETMEYİN

Yeni bir güne kahvaltısız başlamak aşırı yorgunluğa neden olmaktadır. İnsan vücudu uyurken bile enerji tüketir, kaybedilen enerji kahvaltı ile yerine konmalıdır. Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmak, kendinizi zinde hissetmenize destek olur.

LİFLİ BESLENİN

Beslenmenize kurubaklagilleri, taze ve kuru meyveleri, sebzeleri ekleyin. Lif bakımından zengin besinler sindirim sisteminizi düzenler ve tokluk hissinizi arttırır. Dengeli ve düzenli beslendiğinizde kilonuzu korumanızın yanı sıra, bağışıklık sisteminiz güçlenir ve kendinizi daha zinde hissedersiniz.

ENERJİNİZİ YÜKSELTİN

Badem, ceviz, fındık, kabuklu deniz mahsulleri, koyu kırmızı meyveler, siyah çikolata, halsizlik hissedildiğinde ilk tercih edilecek seçeneklerdir. Kırmızı et az pişirilerek tüketildiğinde içerdiği vitamin benzeri koenzim-Q-10, B12 vitamini ve mineraller sayesinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Organik besinlerin antioksidan ve mineral içeriğinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

ALKOLÜ AZALTIN

Alkolün yüksek oranda kalori içermesi, vücuttaki yağ oranının artmasına sebep olur. Ödeme bağlı şişkinlik ile birlikte ağırlaşmış bir beden ve halsiz hissederek uyanmak yaşam kalitenizi azaltır. Düşük kalorili beslendiğiniz halde kilonuz değişmiyorsa, hatta artıyorsa bunun suçlusu büyük olasılıkla alkollü içecekler tüketmektir.

HAREKET EDİN

Spor salonlarına büyük bir hevesle yazılmak ve birkaç seferden sonra çeşitli bahanelerle bir türlü gidecek zaman bulamamak gibi bir döngünün içindeyseniz, merak etmeyin; bunu değiştirebilirsiniz. Spor için kendinize bir plan yaparak işe başlayın. Örneğin, sabah erken saatlerde yürüyüş yapabilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Eğer iş çıkışı spora gitmek için önce eve uğramak ve üzerinizi değiştirmek zor geliyorsa, işe giderken spor çantanızı da yanınızda götürmek harika bir motivasyon olabilir.

GECE ATIŞTIRMALARINA SON

Mükemmel bir akşam yemeğinden yalnızca birkaç saat sonra buzdolabını karıştırmak, atıştıracak bir şeyler aramak, genellikle aç olduğumuz için yaptığımız bir davranış değildir. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak gece atıştırma alışkanlığının önüne geçebilir. Çünkü keskin bir nane tadı ile birleşen başka tatlar sizi hoşnut etmeyecektir.

DAHA ERKEN UYUYUN

Pennsylvania Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, sadece birkaç gece uykusuz kalmak bile kilo artışına neden olabilir. Dinlenmiş bir beden ve zihin ile yepyeni güne başlamak elbette harika bir fikirdir. Üstelik, erken uyumak gece atıştırmalarını da engeller.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.