Kilo Vermeyi Engelleyen Olası 6 Neden

263

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Kilo vermek için yapılacaklar, sanıldığı gibi sadece yeme düzenini değiştirmek ve egzersiz yapmak değil. Eğer kilo vermek için mücadele ediyorsanız, vücudunuzun direnç göstermesinden, metabolizmanızın bozulmasından veya hayatınızın geri kalanını tavuk ve brokoli ile geçirmek zorunda kalmaktan korkuyor olabilirsiniz. 

Aslında kilo vermek için aldığın kalori miktarından daha fazlasını yakmak olarak bilinen denklem oldukça yetersiz. Çünkü kilo vermeyi ya da verememeyi engelleyen pek çok neden bulunuyor. Hormonlar, uyku, stres, duygu durumu, iltihaplanma, ilaç kullanımı, bağırsak mikrobiyomu, genler gibi sebepler bunlardan bazıları. 

Yapılan araştırmalara göre kilo vermek için etkili denklem 

Vücut Yağındaki Değişim = Yiyecek + Hareket + Hormonlar + Uyku + Bağırsak Mikrobiyomu + İltihap + İlaç + Duygu Durumu + Genler

Kilo vermek için genleriniz hariç tüm diğer faktörleri değiştirebilme yeteneğine sahipsiniz, ancak çevrenizin onlarla etkileşime girmesi nedeniyle genler denklemde en zayıf rolü oynuyor. Temiz bir diyet ise temiz genler anlamına geliyor.

Yemek ve hareket neredeyse her zaman ele alınan iki faktör. Bu nedenle denklemin geri kalanıyla ilgili ipuçlarına ihtiyacımız var.

1. Hormonlar

Kilonuz beklenmedik şekilde arttığında, çoğunuz tiroid hormonlarınızın çalışmadığı sonucuna varabilirsiniz. Tiroid bazen kilonuzdan sorumlu, bazen değildir. Tiroid hormonları metabolizmayı düzenlemede anahtar rol oynarken, kilo alımını ve kaybını etkileyen başka hormonlar da vardır. Bunlar insülin, glukagon, leptin, kortizol, adrenalin, östrojen, progesteron ve testesterondur.

  • İnsülin : Bu hormon pankreas tarafından salgılanır ve hücrelere glikozun girmesine yardımcı olur. Bu hücreler karaciğer ve kas hücrelerinizi içerir, böylece yağ hücrelerini hareket ettirmek için enerjiniz olur. Eğer vücudunuzda yağ depolarsanız, insülin sizin dominant hormonunuzdur ve insülin seviyelerini düzenlemeniz gerekiyordur. Bu, nişastalı karbonhidratları azaltarak ve daha küçük öğünler yiyerek yapılabilir (büyük öğünler de insülini tetikler). Tahıl kaseleri sebze kaseleriyle, tahıllar chia tohumlu pudingle değiştirilir. Herkesin mutlaka insülinle ilgili bir sorunu yoktur, ancak vücudunuzda bir vücut yağ tabakası bulunuyorsa, bu diyet değişikliklerini yapmak sizin için çok etkili olabilir.
  • Östrojen : Vücudunuzdaki yağlar basen ve kalçanızda yoğunlaşmışsa östrojen sizin dominant hormonunuzdur. Bu, tipik olarak vücudunuzun, gerektiği kadar verimli bir şekilde östrojeni detoksifiye etmediği veya fazla miktarda karbonhidratın, vücutta dolaşan daha fazla östrojene neden olduğu anlamına gelir. Ne kadar fazla yağ hücresi varsa, yağ hücreleri östrojen salgıladığından beri vücutta o kadar fazla östrojen olur. Buradaki ipucu, günlük olarak bir bardak sebze yemektir, çünkü sebzeler vücuttaki östrojeni metabolize etmeye ve temizlemeye yardımcı olan fito-besleyici olan indol-3-karbinol içerir.
  • Kortizol : Eğer karın yağınız varsa, kortizol seviyeniz yüksektir ve kortizol, stresle başa çıkma hormonudur. Meditasyon vücudun kortizol tepkisini sıfırlamaya yardımcı olduğu için günlük 20 dakikalık bir meditasyondan faydalanabilirsiniz. 

2. Uyku:

Uyku eksikliği açlığı ve yiyecek alımını artırabilir. Bir çalışmada, art arda dört gece boyunca sadece dört saat uyuyan kadınlar, normal uyku günlerine kıyasla ekstra 400 kalori almışlardır. Beslenmedeki artışın sebebinin bir kısmı, beynin kısa süren bir uykudan sonra karbonhidrat ve yağa nasıl tepki gösterdiğidir. Araştırmacılar, gıda ve daha az uykuya yanıt olarak beyin aktivitesini değerlendirmek için MRI teknolojisini kullandıklarında, beynin ödül ve hedonik alanlarında daha fazla etkinlik olduğu ve prefrontal kortekste daha az aktivite bulunduğu görülmüştür. Yetersiz uyku sizi fazla yemek için teşvik eder. Geceleri en az yedi saat uyumayı hedefleyin. 

3. Bağırsak mikrobiyomu

Bağırsak bakterilerinin yanlış bileşimi kilo kaybını yavaşlatabilir. Araştırmacılar , kötü bakterilerin yediğinizden daha fazla kalori almanıza yol açtığını, kabızlığı tetiklediğini, yağ yakımını sağlayan, iştah sinyallerini değiştiren enzimleri engellediğini keşfetmişlerdir. Sürekli şişkin hissediyorsanız, bir mikroorganizma dengesizliğine sahip olmanız olasıdır. Probiyotik kullanmak faydalı olabilir, ancak probiyotik tek başına nadiren bağırsak mikrobiyomundaki dengesizlikleri çözer. Bağırsak mikrobiyomunuzu değerlendirmek için bir uzmana başvurmak doğru yoldur.

4. İltihaplanma

Kronik inflamasyonun en yaygın nedenleri diyetiniz, gıda hassasiyetleriniz, bir bağırsak mikrobiyom dengesizliği ve yüksek cıvalardır. İnflamasyonun kökenini tanımlamanız ve düzeltmeniz gerekir. Bunun için bir uzmandan destek almanız gerekir. Beslenmenizdeki sebze miktarını arttırmak size yardımcı olabilir. En yaygın gıda hassasiyetini glüten ve süt oluşturur. 

Eğer glütene ajerjiniz varsa glütensiz beslenmeniz gerekir.

5. ilaç

İlaçların, özellikle de antidepresanların kilo almasına neden olabileceğini unutmayın. Bir ilacı kullandıktan sonra kilo aldıysanız, alternatif bir seçenek hakkında size reçete yazan hekiminizle konuşun.

6. Duygu durumu değişiklikleri

Duygu durumlarındaki değişiklikler yağ kaybı denklemindeki en dikkat çekici faktördür fakat genellikle göz ardı edilir. Çünkü duygular ölçülemez, ancak ifade edilemeyen duygular kilo alımına neden olur. Kayıplar, boşanmalar, ayrılıklar, yalnızlık ya da değersizlik hissi gibi derin acı veren duyguların üzerini örtmek yerine mutlaka bir uzmandan destek almak ve sorunu çözmek gerekir.

Kilo verememenin çok farklı nedenleri olabilir. Yukarıdaki listeden en muhtemel nedeni belirlemek ve üzerinde çalışmak size yardımcı olabilir. Kilonuz konusunda kendinizi ümitsiz hissetmek ve bedeninizi sevmemek çözüm değildir. Neden kilo veremediğinizi keşfetmek sağlıklı yaşam için büyük bir adım olacaktır.

Makalede geçen tüm detaylar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Her türlü sağlık sorununuzda mutlaka konunun uzmanından destek almanızı öneririz.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.