Kilo Vermeyi Engelleyen 15 Neden

225

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Sağlıklı ve dengeli besleniyor ve egzersiz yapıyorsunuz, ancak kilonuz değişmiyor, hatta bazen artıyor mu? Denediğiniz birbirinden farklı diyet listeleri ile birlikte uyguladığınız kilo verme girişimleri yaşamınızda stres yaratabilir. Hatta pek çok kadın için kilo verememek ciddi bir stres kaynağıdır.

Oysa bütün çabanıza rağmen istediğiniz hızda ve kolayca kilo veremeyişinizin bir takım nedenleri olabilir.

Ne yediğimizi kontrol etmeye çalışmakla birlikte tartının bir türlü aşağı doğru hareket etmeyişi ya da bir süre kilo verirken bir anda durmak, kendimizi başarısız hissetmemize neden olur. Kilo kontrolünü sağlayamamak suçluluk, öfke gibi duyguların artmasına yol açarken, bedenimizde tahribata yol açan stres hormonunu arttırır. Bu stresle başa çıkmaya çalışmak ise içinden çıkılamaz bir döngüye neden olur.

Kendimize karşı daha anlayışlı ve nazik olduğumuzda, pozitif düşünme biçimini benimsediğimizde vücudumuz daha az stres hormonu salgılar ve kilo vermemiz kolaylaşır. Yediğimiz hemen her şeyin hesabını yapmak üzerimizde korkunç bir baskı yaratırken, stressizlik ve kilo alma endişesinden uzak durmak vücudumuzun beynimizle işbirliği yapmasına yardımcı olur.

Unutmayın, kendimizi mutlu hissettiğimizde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanmamız çok daha kolaydır.

 

Kilo Veremenizin Olası Nedenleri:

1. Hormonlarınız dengeli çalışmıyordur.

Yorgunsanız, hiç bitmeyen bir halsizlikten muzdaripseniz, düzensiz adet döngüsü, hızlı ya da yavaş çalışan tiroid bezleri kilo vermeyi zorlaştırabilir. Kendinizi depresif ya da endişeli hissediyorsanız, hormonal bir dengesizlik yaşıyor olabilirsiniz.

Sizi destekleyebilecek bir beslenme uzmanına veya bir doktora danışmak ve olası hormonal dengesizliği doğrulayacak bazı testler yaptırmak atılacak ilk adımdır.

2. Yeterli D Vitamini Almıyorsunuzdur.

Çoğu insanın kilo alımı ve çeşitli metabolik süreçlerle ilişkili yaşadığı problemlerin ardında düşük D Vitamini vardır.

3. Bedeninize Fayda Sağlayacak Doğru Egzersizi Yapmıyorsunuzdur.

Ya çok ağır egzersiz yapıyor ya da sizin için doğru egzersiz planını uygulamıyor olabilirsiniz. Her insanın yapacağı egzersiz birbirinden farklı yoğunlukta/hızda olmalıdır. Ağırlık çalışması, pilates, yoga ya da aralıklı antrenman programlarından hangisi sizin için en doğru olanı ise onu uygulamanız gerekir.

4. Sindirim Sisteminiz Düzenli Çalışmıyordur.

Bağırsak sağlığımız genel sağlığımızı belirler. Bağırsaklarımızda bulunan bakteriler hastalıklarla savaşmamıza, yediğimiz yiyecekleri işleyebilmemize, düzenli hormon salgılamamıza yardımcı olur.

5. Bütün Gün Oturuyorsunuzdur.

Vücudunuzu gün boyunca yeterince hareket ettirmiyor olabilirsiniz. Masa başında çalışmak ve dolayısla sürekli oturmak kilo vermenizi engeleyen sebeplerden biridir. Her saat başı birkaç dakika hareket etmek, öğle yemeğinden sonra 20 dakika yürümek vücudunuz için faydalı olacaktır.

6. Tek Tip ya da Çok Çeşitli Besleniyorsunuzdur.

Vücut bir kerede çok fazla yiyecekle baş edemez. Tabağınıza doğru porsiyonları koymak çok önemlidir. (Genelde şöyle denebilir: Tabağın dört eşit parçaya bölünmesi, her parçanın içinde protein, karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve sebzeler olmalıdır.)

Öğünlerde koca bir tabak yeşillik yemek kilo vermenize yardımcı olmayacaktır!

7. Yemekleri İyice Çiğnemiyorsunuzdur.

Yiyeceklerinizi sıvılaşıncaya kadar çiğnemek kilo vermenize ve daha iyi sindirim performansına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

8. Streslisinizdir.

Stres, kilonuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Uzun süreli stres kan şekeri dengesizliği ve kilo alımı ile bağlantılı yüksek kortizol üretmenize neden olur.

9. Yeterince Uyumuyorsunuzdur.

Uyku bedeninizin kendini en iyi onarma şeklidir. Vücudunuz yeterince dinlendiğinde performans gösterebilir.

10. Yeterince Kalsiyum Almıyorsunuzdur.

Günlük kalsiyum gereksiniminin, kemik sağlığından öte kilo verme üzerinde de etkilerinin olduğunu gösteren bilimsel çalışmaları bulunmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük 1000 mg Kalsiyum alması gerekmektedir.

11. Sık Sık Dışarda Yemek Yiyorsunuzdur.

Restoranlarda yediğiniz yemeklerin içinde ne olduğundan emin olamazsınız. Oysa kendi hazırladığınız yiyecekler her zaman sağlıklıdır ve nasıl pişirdiğinizi biliyorsunuzdur.

12. Tabağınıza Protein Eklemiyorsunuzdur.

Protein, kan şekerini dengelememize yardımcı olan ve dolayısıyla kilomuzu kontrol etmemize yardımcı olan doygunluktaki makro besindir.

13. İyi Yağlardan Korkuyorsunuzdur.

İyi yağlar beyniniz, kalbiniz ve hormonlarınız için çok önemlidir. (Yani hormonal dengesizlikten muzdarip çoğu kişinin neden genellikle az yağlı bir diyet yaptığını hayal edebilirsiniz). Vücut aslında iyi yağları kullanır ve LDL kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur.

14. Karaciğerinizin İyi Bir Temizliğe İhtiyacı Olabilir.

Kendinizi zayıf, yorgun ve karamsar hissediyorsanız, diyetiniz alkol, kahve ve şeker içeriyorsa, vücudunuza bir mola vermeniz gerekir. Karaciğeriniz yorulduğunda, maddeleri / toksinleri / hormonları verimli bir şekilde işlemekte zorlanır, bu da toksik birikime aynı zamanda kaçınılmaz olarak kilo alımına neden olur.

15. Yeterince Su İçmiyorsunuzdur.

Yemeklerden önce içtiğiniz su sizi tok tutar. Gün içinde ise içeceğiniz 8 bardak su metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

 

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.