Ana Menü

Kids Living etc

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder🔝
D’She Kadınları Sevgili Esra Alkan ve Elif Daçe’ye @kidslivingetc sorduk;

Kids Living etc.’nin kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

“Kids Living etc”, Mimarlık Fakültesi’nde aynı sıralarda yıllarca birlikte dirsek çürütmüş ve ilk bebek heyecanlarını da yakın zamanlarda beraber yaşamış anneler tarafından 2016 yılında kuruldu. Yıllarca kozmetik ve gayrimenkul sektörlerinde yönetici olarak çalıştıktan sonra, biriktirdiğimiz deneyimleri ve bitmek tükenmek bilmeyen heyecanımızı kendi işimize aktarmak istedik. Mimarlık Fakültesinde sıra arkadaşıydık, hiç kopmadık birbirimizden. Yıllar sonra anne olunca arkadaşlığımızı iş ortaklığına dönüştürdük. Bu işe başlarken çocuklarımız Barış, İncila ve Bulut en büyük motivasyonumuz oldu. Tasarımcı kimliğimiz ve farklı tarzlara olan ilgimiz doğrultusunda, ilk önce kendi çocuklarımızın odalarını dekore etmekle işe başladık. Bu süreçte karşımıza çıkan başka anneler ve onların ürettikleri bize ilham verdi.

Kids Living etc.’nin ürün konseptini nasıl belirliyorsunuz?

Kendi çocuklarımız için alıp severek kullandığımız ve memnun kaldığımız ürünleri ve markaları sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bazılarını Hollanda, İsveç ve İngiltere’deki tasarımcılardan veya tasarım odaklı butik firmalardan temin ediyoruz. Bazı ürünleri ise kendi zevklerimiz doğrultusunda Türkiye’de zanaatkarlara ürettiriyoruz. Ayrıca, özellikle Türkiye’deki kadın girişimcilerin kendi ürettikleri ürünler ve geliştirdikleri markalara destek veriyoruz. Konseptimize uyan ürünlerini portföyümüze ekliyoruz ve tanıtımlarına yardımcı oluyoruz.

Çocuk odalarının dekorasyonunda hangi detaylardan yola çıkarak tasarımını gerçekleştiriyorsunuz? Hangi yaş aralığındaki çocuklara hitap ediyorsunuz?

Biz oda tasarımını yaparken, odanın sahibi olacak çocukların karakterini baz alıyoruz. Oda ile ilgili kararlarda ailenin isteklerini ikinci plana atıp, çocuğun karakteri ve istekleri doğrultusunda projelendirme yapıyoruz. Örneğin, renk seçiminde aileden üç renk alternatifi istiyoruz ve bunlar arasından seçimi çocuğa bırakılmasını bekliyoruz. Çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate almak önemli. Bu sayede çocuk, odayı kendine ait hissediyor. Ağırlıklı olarak 0-7 yaş aralığı için oda tasarımı yapıyoruz.

Kids Living etc.’nin tasarım stili nedir?

Biz minimalizme ve tasarım değeri olan objelere hayranlığımızdan ötürü, İskandinav stiline daha yakınız. Çocuk ve genç odalarına da bu stili hem çok yakıştırıyoruz, hem de bu stildeki fonksiyonel yaklaşım sebebiyle mantıklı bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

Çocuk odalarının tasarımında sıklıkla hangi renkleri kullanıyorsunuz?

Odanın rengini belirlerken, dikkat çeken, göz alan parlak renkler kullanmamaya özen gösteriyoruz. Duvarlarda sıcak ve soft renkler tercih ediyoruz. Örneğin, beyaz, pembe, somon, mavi, mint yeşili uygun olabilecek renkler arasında. Pastel renkler bize ilham veriyor ve çocuk/genç odalarında çok keyifli bir ortam yaratıyor. Bunun dışında siyah-beyaz renklerin hakim olduğu Monochrome odalar yaratmaya bayılıyoruz. İskandinav stilini yansıtan bir renk seçimi olan Monochrome, hem kız hem de erkek çocukların odalarını dekore ederken sıklıkla kullanılıyor.

D’She Kadınları için çocuk odası dekorasyonunda yaratıcı fikirler adına neler tavsiye edersiniz? Kullanışlı ve şık çocuk odalarının tasarımında dikkat çeken ayrıntılar nelerdir?

Benimsediğimiz ve müşterilerimize de daima önerdiğimiz yaklaşım; mobilyaları sade renklerde ve üzerinde dekor/süsleme olmayacak şekilde seçmeleri ve böylece aksesuarlarda diledikleri kadar özgür ve çılgın olabilmeleri. D’She Kadınları için, krem, beyaz, doğal ahşap gibi seçimlerin mobilyalar için harika olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede çocuğunuz büyüdükçe ya da siz farklı bir dekorasyon denemek istediğinizde yepyeni bir hava yaratmanız daha kolay olur!

Trendler gelip geçici, önemli olan fonksiyonellik… Olmazsa olmazlarımız var, mesela bizim için aksesuar seçimi aşaması, odanın kimliğini vurgulama, benzerlerinden farklılaştırma ve daha yaşayan bir mekan haline getirme konusunda en önemli adım. Aksesuarsız bir çocuk odası düşünülemez! Lambalar, oyuncaklar, afişler, posterler, çeşitli süsler… Her biri odanızın, sizin ve çocuğunuzun karakterini yansıtır, hikayenizi anlatır. Mobilya seçimleri tamamlandıktan sonra odanın mutlaka uygun aksesuarlar ile canlandırılmasını savunuyoruz.

Bunun dışında çocuk için odada mutlaka bir oyun alanı ayrılması gerekiyor. Montessori yaklaşımını benimsiyoruz. Kendi ulaşabileceği hizada kitaplık, oyuncak depolama ve sergileme alanı yaratmak önemli. Son olarak odada günışığından en uzun süre faydalanabilecek şekilde konumlandırma ve yerleşim yapılmasını öneriyoruz.

Anneler ve anne adayları tasarımlarınıza nereden ulaşabilirler?

Serüvenimize “online” hizmet vererek başladıktan sonra, en büyük hayalimiz bir mağaza açmaktı. Her gün mantar gibi çoğalan, bir gün açılıp, ertesi gün kapanan online satış sitelerinden biri olmadığımızın altını çizmek ve farkımızı ortaya koymak istiyorduk. 2017 yılı başında iki anne el ele verdik ve benzerlerine Avrupa’da rastlanan, dekorasyondan modaya, oyuncaktan parti malzemelerine, mini mobilyalardan ev tekstiline kadar bebek ve çocuk denince akla gelen tüm ürünlerin bir arada sunulduğu ilk “Kids Concept Store”umuzu açtık. Kids Concept Store’da sizlere sunulan ürünlerin en önemli özelliği, her yerde (hatta kendi websitemizde bile!) bulunmayan, farklı ve sınırlı sayıda ürünler olmaları…

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı