Kendinizi Yorgun Hissetmenizin 7 Nedeni

270

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Bir süredir kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız, yorgunluğun nedenlerine ve bu konuda yapabileceğiniz şeylere bakmak isteyebilirsiniz. Yorgunluktan muzdarip olmak zorlayıcı olabilir ve herhangi bir şey yapmak, hatta arkadaşlarınızla dışarı çıkmak ve eğlenmek için bile enerjiye sahip olmamanıza yol açabilir. Tabii ki, öncelikli olarak bu durumda bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu görmenizi tavsiye ederiz.

Aşağıdaki yorgunluk nedenlerinden biri ya da birkaçının kendinizde olduğunu tespit etmek kolaydır ve çözmek için birçok yol vardır.

  1. UYKUSUZLUK

Ara sıra kötü bir gece uykusu vücudunuza fazla bir şey yapmaz, ancak kronik uykusuzluk en sık yorgunluk nedenlerinden biridir. Bir süre uykusuzluk çektiğinizde, stresli olduğunuzda, tüm elektronik cihazlardan kaçınan bir akşam rutini oluşturun. Akşam yemeğinden sonra sadece biraz televizyon izleyebilir, internetten uzak durabilir ve telefonunuz sessiz kalabilir. Rahatlatıcı bir duş aldıktan sonra yatakta uzanır ve genellikle bir bardak papatya çayı ile bir kitap veya dergi okuyabilirsiniz. Çalışmalar, televizyonunuzdan, bilgisayarınızdan ve cep telefonunuzdan gelen parlak ekranın beyninizi uykuya hazır hale getirmek yerine çalışmaya devam ettirdiğini gösterir, bu nedenle uykusuzluk ve yorgunluktan kurtulmak için akşam yemeğinden sonra elektronik cihazlarınızı bir kenara koymak iyi bir fikirdir.

  1. YETERLİ EGZERSİZ YAPMAMAK

Muhtemelen çok yorgun hissettiğinizde nasıl egzersiz yapabileceğinizi merak ediyorsunuzdur, ancak biraz egzersiz yapmak enerjinizi artıracak ve bünyeniz kısa sürede yorgunlukla mücadele edecektir. Yorgunluktan muzdarip olan ve düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayan insanlar, eskisinden daha az yorgun olduklarını söyler. Bu konuda iyi bir çözüm ise, mutlaka spor salonunda terlemek zorunda olmadığınızdır. Günlük programınızda, dışarıda yürüyüşe çıkmak veya asansör yerine merdiven kullanmak gibi yapabileceğiniz küçük şeyler var. Tabii ki, spor salonunda terlemenin artıları var ve bir Zumba veya Yoga dersi almak enerjinizin akmasını sağlamak için eğlenceli bir yol olabilir.

  1. KÖTÜ BESLENME DÜZENİ

Diyetiniz vücudunuzun her alanında kendini gösteren yorgunluğunuzun nedenlerinden biri olabilir. Çok fazla şeker sadece diyetiniz için kötü değildir, aynı zamanda kan şekeri seviyenizi dalgalandırır, bu da enerjinizin hızla yükselmesine ve düşmesine neden olarak yorgunluğunuzu daha da kötüleştirir. Daha sağlıklı bir şeker seçeneği meyvedir. Genellikle bir aperatif olarak muz veya elma gibi “kolay meyveler” tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra küçük bir kare çikolata veya kurabiye gibi “tatlı şekerler” size yarar sağlamayacaktır. Ayrıca kola gibi şekerli içeceklerden kaçınmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

  1. STRESLİ VEYA DEPRESYONDA OLMAK

Stres, yorgunluk ve depresyon ile ilgili olan şey, birinin sıklıkla diğerine yol açmasıdır. Stres uykusuzluğa yol açabilir ve uykusuzluk yorgunluğa neden olabilir. Yorgunluktan yakınmak, uzun vadede strese ve hatta depresyona neden olabilir. Bu, kendinizi isteksiz hissetmemeniz, çok yorgun olmanız ve kalkmak, bir şeyler yapmak için enerjinizin olmaması gerçeğiyle ilgilidir. Stresi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, işte bir adım geri adım atmaktır ve hatta ailenize ve arkadaşlarınıza kendiniz için biraz zaman ayırdığınızı söyleyebilirsiniz. Stresi azaltarak iyi bir uyku şansınızı arttırırsınız. Dinlenmiş olduğunuzda egzersiz yapmak ve kendinizi tekrar iyi hissetmek için çok daha fazla enerjiniz olur.

5. İLAÇ KULLANIMI

Bazı ilaçlar yan etki olarak yorgunluğa sahip olabilir. Bazı kadınlar doktorlarına geri dönmeye ve ilaçlarının onlar için işe yaramadığını söylemeye isteksizdir, ancak bu konuda kötü hissetmemelisiniz. İlaçlar herkes için farklı çalışır. Doktorunuza başvurmak ve bir alternatif istemek gerçekten sorun değildir. Ayrıca yan etkileri azaltmak için neler yapabileceğinizi sorabilirsiniz ve başka bir alternatif doğal ilaç yöntemlerini denemektir. Bunlar sadece doğal bileşenler içerir ve genellikle daha az yan etkiye sahiptir.

  1. ALKOL TÜKETİMİ

Ah, akşam yemeğinde sevdiklerimizle veya kız arkadaşlarımızla bir kadeh şarap içmeyi nasıl seviyoruz… Ve evet, ara sıra içilen kırmızı şarabın kalp sağlığı için iyi olduğu kanıtlanmıştır. Ne yazık ki, çok fazla tüketildiğinde uykuyu kesebilir ve sonunda ciddi yorgunluğa neden olabilir. Ayrıca, beyaz şarap ve kokteyller gibi alkollü içecekler çok fazla şeker içerir, bu da kan şekeri seviyenizin dalgalanmasına neden olur. Doktorlar, haftada birkaç kez bir bardak kırmızı şarabın sağlığınız için iyi olduğunu söylüyor, ancak günde birden fazla içiyorsanız, bu son zamanlarda neden bu kadar bitkin hissettiğinizin cevabı olabilir.

  1. RUTİNLERİ DÜZENLEMEK

Vücudun rutine nasıl tepki verdiği her zaman ilginçtir. Bir hafta boyunca çok erken kalkabilir ve enerji dolu olabilirsiniz, ancak bir sabah sonra uyandığınızda çok yorgun hissedebilirsiniz. Vücut sadece bir rutine sahip olduğunda daha iyi çalışır. Bu uyumak ve uyanmak için değil, aynı zamanda yemek için de geçerlidir. Eğer düzensiz uyur, uyanır ve istediğiniz zaman yemek yerseniz, muhtemelen bir noktada yorgunluktan muzdarip olursunuz. Çünkü vücudunuzu şaşırtıyorsunuzdur ve size ayak uyduramıyordur. Bir hafta boyunca aynı saatte yatağa gitmeye, uyanmaya ve sabit zamanlarda yemek yemeye çalışın ve yorgunluğunuzun düzelip düzelmediğine bakın.

Bunlar yorgunluğun nedenlerinden sadece birkaçıdır ve günlük yaşamınızda yaptığınız bazı şeyleri ayarlayarak çözülmesi oldukça kolaydır. Sağlıklı beslenmek, daha fazla egzersiz yapmak ve düzenli uykuyla dinlenmenizi sağlamak, enerjinizi artırmak için yapabileceğiniz şeylere örnektir.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

Makalede geçen ayrıntılar tıbbi tavsiye niteliğini taşımamaktadır. Her türlü sağlık sorununuzda mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririz.