Kendini Arayanların Yolculuğu Neden Zordur?

128

Kendini arıyorsan bakman gereken yer bir başkasının sana yüklediği değerin ölçüsü ya da ne kadar sevildiğin, ne kadar önemli olduğun bir ilişki değil, kendi içinde keşfedilmeyi bekleyen öz sevgidir.

İnsanın kendini bulması demek, kendini tüm kusurlarıyla ve varlığıyla kabul etmesi, sevmesi, onaylaması anlamını taşır. Kendine yetebilmek tam da budur aslında.

Kendini bulmuş olanlar, yaşamlarına eşlik edenlere daha iyi biri haline getirilmek, daha çok sevilmek, tamamlanmak, değerli hissetmek gibi bir görev ya da sorumluluk yüklemezler. Onların bakış açısı hayatın güzel anlarını çoğaltacakları yol arkadaşlarına sahip olmaktır.

Oysa sevmeye, sevilmeye ve ait olmaya duyduğumuz güçlü arzunun nedeni başka birisinde kendi eksik parçamızı bulup tamamlanmaya çalışmaktan kaynaklanır.

Kendini arayanların yolculuğu işte bu nedenle daima zordur. Çünkü onlar kendi içsel güçlerini, sahip oldukları değeri kabul edene ve kendilerini tam da oldukları haliyle sevmeyi başarana kadar hayatın en sert tarafıyla yüzleşmek zorunda kalırlar.

Çünkü dışarıdan bekledikleri ilginin, sevginin, onaylanmanın, değerli olmanın aslında kendilerinde var olduğunu fark edene kadar bu hikaye mutlu sonla bitmeyecektir.

Hayat sizi omuzlarınızdan tutup sarsamayacağına göre, kendinizi başkalarıyla tamamlamanızın mümkün olmadığını size öğretmek için hiç durmadan çalışır. Yolunuza engeller koyar, sizi yavaşlatır, açılmasını beklediğiniz kapıları kapatır.

Yaşadığınız ilişkilerde eğer ‘O olmadan yaşayamam.’, ‘Onsuz nefes alamıyorum.’, ‘O beni tamamlıyor.’ gibi cümleler kuruyorsanız tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Hayatınızın kırılma noktası tam da burasıdır; sizin ne kadar sevilebilir olduğunuza, ne kadar değeri hak ettiğinize bir başkasının karar vermesi, göstereceği ilginin dozunu kendine göre ayarlaması, azaltması ve hatta bütün bunları vermekten vazgeçmesi sadece aşka ve sevgiye değil, kendinize olan inancınızı da yerle bir edecektir.

Siz kendi ruhunuzda var olanı keşfedemediğiniz ve yetersiz olduğunuza inandığınız sürece başka biri tarafından tamamlanma arayışınızı gittikçe zorlaşan şartlar altında sürdürürsünüz.

Bizler yaratılışımız gereği eksik taraflarımızı kendi içimizde bulup iyileştirebiliriz. Başka biri tarafından tamamlanmak diye bir şey imkansızı zorlamaktır. Dışarıda bulmayı beklediğiniz güç, cesaret, inanç, değer, bilgi ve sevgi ve diğer her şey zaten içinizde vardır. Sahip olduğunuz yeterliliği reddetmek ve birilerinden beklemek sizce ne denli doğru?

Kendinizi bulma yolculuğunuzda hayatınıza dokunan insanlarla sevgiyi paylaşın. Bilgiyi çoğaltın. Işığınızı parlatın. Birbirinizin hayatını kolaylaştırın. İyiliği ve güzelliği yaratın. İçinden geçtiğiniz her hayat sizinle birlikte değerine değer katsın. Ama ne olursa olsun, kendi başınıza bir birey olduğunuzu unutmayın lütfen. Sırtınızı birine yaslamayın. Birinin ilgisine ve sevgisine bağımlı olmayın. Kimseye bel bağlamayın. Buraya yalnız geldiğimizi ve yalnız gittiğimizi aklınızın en görünür yerine büyük harflerle yazın.

Kendi içinizdeki yeterlilik bilincine sahip olun. Yaşadığınız aşklar, sevgiler, ilişkiler, karşılaştığınız insanlar, biriktirdiğiniz anılar sizi daha özel, daha değerli, daha iyi biri yapamaz. Bütün bunları ancak siz kendi kendinize var edebilirsiniz. Diğer her şey ve herkes hayatın ayrıntılarıdır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu