9.2 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 14, 2021
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Kendi Saçınızı Evde Kesmeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

  Kendi Saçınızı Evde Kesmeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style güzellik🔝

  Şu anki gerçeklikte, bir salonda saç kesimi yaptırmak mümkün değil. COVID-19 salgına bir tedbir olarak yerel yönetimler, ülke genelindeki diğer güzellik işletmelerinin yanı sıra kuaför salonlarının geçici olarak kapatılmasını zorunlu kılmakta. Yasal olarak kapılarını kapatması gereken birçok salon, çalışanlarını ve müşterilerini güvende tutmak için tedbirlere uyuyor ve kuaförlerin kapalı kalmasının ne kadar süreceğini bilmiyoruz.

  Peki kakülleriniz uzadığında, kırılmış uçlar ve düzgün olmayan katmanlar tahribat yaratmaya başladığında ne yapmalısınız? Sosyal mesafeyi denerken ve olabildiğince evde kalırken, kendi saçınızı nasıl keseceğinizi öğrenmek uygun bir çözüm gibi görünebilir – ya da tek çözüm!

  Saç tasarımcılarının verdiği düz, dalgalı ve kıvrılmış saç tipleri için evde kendi saçınızı nasıl kesecekleri konusunda en iyi tavsiyeleri bir araya getirdik. Çünkü meseleleri umutsuzca kendi elinize almanız gerekiyorsa, önce bazı profesyonel rehberliğe ihtiyacınız olacak.

  İlk olarak, kendinize bir saç kesiminin gerçekten gerekli olup olmadığını sorun.

  Normalde bir kuaförü ziyaret etmek ve saç kestirmek için eğitimli bir profesyonele başvurmak için bir nedeniniz var. Sadece saçınızın uzunluğunu ve genel görünümünü değiştirmek için gerekli beceri setine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi evinizde hemen erişemeyeceğiniz bazı araçlar ve ürünlerle donatılmıştır. Bu nedenle, elbette, stilistler müşterilerinin saçlarını kesmeden önce mümkün olduğunca beklemeye teşvik ediyorlar.

  New York City merkezli kuaför Erickson Arrunategui, “Tüm bu evde, kendin yap saç kesimi konuşmasıyla yardım edemem ama biraz korkuyorum” diyor. “Kaküllerini saç çizgisine kadar kesen bir kız çocuğu gibi olmak istemezsiniz.”

  Düzenli kesim, özellikle renkle tedavi edilen ve / veya ısı ile hasar görmüş saçları olan insanlar için bir zorunluluktur. Arrunategui’ye göre, kırılmış uçlar bir kırpmaya ihtiyacınız olduğunu gösteren bir göstergedir.

  “Kırılmış uçlar genellikle saçlarınızı kesmeniz için gereken bir işarettir, çünkü saçların saç şaftını ayırmaya devam etmesini ve saç tellerinde geri dönüşü olmayan hasara neden olmasını istemezsiniz” diyor Arrunategui. Kırık saç uçları genellikle bir saç kesiminden üç veya dört ay sonra görünmeye başlamıyor. Bu süre içinde bir profesyonel gördüyseniz ve saçlarınız kırılgan hissetmiyorsa, muhtemelen daha uzun süre bekleyebilirsiniz.

  Eğer beklemeye devam edebiliyorsanız, bazı onarıcı tedavilere yatırım yapın.

  Arrunategui, ‘’Salon ziyareti yapılabilene kadar kendi saçınızı kesmekten kaçınabiliyorsanız, doğru ürünler onarılmasına ve hasarlı uçların önlenmesine yardımcı olabilir. Eğer bu salgından hemen önce salona gidemeyen insanlardan biriyseniz, bu kez saçınızın sağlığına başka şekillerde odaklanmak için zaman ayırın.” diyor.

  Ayrıca bölünmüş uçları onarmak ve ısı hasarını yönetmek için koruyucu saç serumu öneriyor.

  Arrunategui’ye göre saçlarınızı maske ve serumlarla tedavi etmenin yanı sıra, ısıyı şekillendirmek ve saçlarınızı daha az renklendirmek, saç kesimi arasındaki süreyi önemli ölçüde uzatabilir. Bir kesim sizin için mutlak bir gereklilik değilse, dünyanın en kötü fikri olmayacağını da ekliyor. Kesecek olursanız, doğru aletlere sahip olun.

  Marjan’a göre, çekmecenizdeki mutfak makasına ulaşmanın uygun olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kendi saçlarınızı kesmek bir felaket olabilir. “Mutfak makası kullanmayın!” diyor. “Yeterince keskin değiller ve saçları keserken itebilirler, bu da düzeltilmesi zor çarpık çizgilerle sonuçlanır.”

  Kuaför Andrew Fitzsimons kabul ediyor: “Düşük kaliteli makas ile uçlarınız özensiz ve yıpranmış görünebilir; kimse bunu istemiyor. Stilistlerin evdeki çekmecede duranlardan farklı makas kullanmasının nedeni, keskin, hassas bıçakların çok daha net olmanıza izin vermesi ve temiz çizgiler ve kenarlar elde etmenizi kolaylaştırmasıdır.”

  Amazon ve daha pek çok ürün arasından çevrimiçi makaslar bulabilirsiniz. Ancak şu anda evinize paketlerin teslim edilmesinden rahatsızsanız, Arrunategui evinizdeki en keskin makasları bulmanızı söylüyor. Makas ne kadar keskin olursa, o kadar fazla kontrole sahip olursunuz.

  Temiz, kuru ve düzleştirilmiş saçlarla kesime başlayın.

  Doğal bukleleriniz yoksa, stilistiniz normalde saçlarınızı kesmeden önce ıslatır. Islakken kendi saçınızı keserek her zamanki salon deneyiminizi kopyalamak iyi bir fikir gibi görünse de, Fitzsimons bunun neden böyle olmadığını açıklıyor. “Islak saçlar [stilistlerin] temiz çizgiler yaratmada çok daha hassas olmasına izin veriyor, ancak onlar bunu yapmak için eğitildiler” diyor.

  Islak saç kesmeyi daha kolay bulursanız, Fitzsimons, “Stilistinizin ne yaptığını hatırlamaya çalıştığınıza karşı net olduğunuzdan emin olun.” diyor.

  Yine de, evde saç kesiminizin istediğiniz şekilde gerçekleşmesini sağlamanın en iyi yolu, çoğunlukla başka bir günde olduğu gibi görünen kuru saçlarla başlamaktır. Marjan, “Saçın temiz ve fönle kurutulduğundan emin olun, böylece kesimin net ve gerçekçi bir vizyonuna sahip olursunuz.” Bunun, “Saç kuruduğunda ne kadar büzülecek gibi sürprizlerden kaçınmaya” yardımcı olacağını söylüyor.

  Marjan’a göre, saçınızı kuru veya ıslakken kesmiş olsanız da, şampuanlama ve bakım kesimden önce tam bir zorunluluktur. “Saç yağlı veya kirliyse, birbirine yapışır ve düzensiz bir görünüm oluşturur” diye açıklıyor.

  Küçük, küçük kesimlerle başlayın.

  Açıkçası, şimdi sert ve yeni bir stille deneme zamanı değil. Evde ne kadar sert bir kesim yapmaya çalışırsanız, büyük bir aksilik riski o kadar fazla olur. Marjan ve Fitzsimons küçük bölümlerde çalışmayı ve saçları azar azar kesmeyi tavsiye ediyor. Fitzsimons, “Nihai sonucun başlangıçta olmasını istediğiniz uzunluğa göre kesmeyin – daha küçük başlayın ve yolunuza devam edin” diyor. “Unutma, her zaman daha fazlasını kesebilirsin, ama maalesef [saç] ‘ı geri koymak ne yazık ki mümkün değil.”

  Marjan, çok küçük bölümlerde – parmaklarınızın arasına mümkün olduğunca ince bir şekilde yayıldığında sadece bir veya iki genişlikte – en baştan başlayarak çalışmanızı öneriyor. “Saçın nereye ineceğini görebilir, sonra bu parçayı saçın geri kalanı için bir rehber olarak kullanabilirsiniz” diyor. Keserken kaçak kısımları güvenli bir şekilde sabitlemek için bir dizi klipsin elinizde olduğundan emin olun.

  Saçınızın ve makasınızın yönüne dikkat edin.

  Şimdi saçınızı gerçekten kestiğiniz bölüm geliyor ve makaslarınızı tutma şekliniz evde saç kesiminizin nasıl ortaya çıkacağını büyük ölçüde etkileyebilir. Marjan saçı parmaklarınızla yukarı doğru çekmenizi öneriyor, çünkü saç uzunluğunun toplamda ne kadar olduğundan emin olmanın en kolay yolu budur. Ardından, makasınızı parmaklarınızın arasından geçen saça paralel olarak yerleştirin ve kılları düz değil dikey olarak kesin.

  Marjan, “Makasları yukarı doğru yönlendirin ve saçın uçlarındaki makasları hafifçe açın ve kapatın.” “Bu, uçlarda daha dağınık bir son veren nokta kesme tekniğidir.” Temel olarak, düzensiz iplikçiklere karşı, saç körelmiş kesildiğinde çok daha fazla göze çarpan bir sigorta poliçesidir.

  Muhtemelen bir stilistin bu yöntemi defalarca kullandığını görmüşsünüzdür, ancak bunu hayal etmekte zorlanıyorsanız, nasıl yapılacağını gösteren birçok YouTube öğreticisi vardır. Genel olarak YouTube öğreticileri kendi saçlarınızı nasıl keseceğinizi öğrenirken harika bir rehberlik kaynağı olabilir.

  “Aradığınıza benzer bir kesimi olan birini bulun ve benzer bir saç tipine sahip olduklarından emin olun,” diyor. Bu, özellikle farklı bir kesme yönteminden yararlanabilecek daha kıvırcık saçlı insanlar için geçerlidir. Yalnızca lisanslı profesyoneller tarafından sunulan eğiticileri izlediğinizden emin olun.

  Kaküllere çok dikkat edin.

  Marjan kakül kesmeye çalışmanın pişmanlık için kesin bir yol olduğu konusunda uyarıyor, ancak mevcut olanları kırpmak çok daha kolay. Saçınızı bir üçgene ayırıp kesmenizi tavsiye ediyor. Saçları bu şekilde ayırırken, Marjan kaşların kemerlerini bölümün en dış kenarlarını belirlemek için bir rehber olarak kullanmayı öneriyor.

  “Saçları gergin olmayan bir tarak içine yerleştirin,” diye açıklıyor. “Tarağı düz bir çizgi için kılavuz olarak kullanın, sonra makasla yukarı doğru kesin.” Ama ne yaparsanız yapın, sabırlı olun ve kesintilerinizi minimumda tutun. Aksi takdirde, kaküllerinizi beklediğinizden daha kısa kesebilirsiniz.

  Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...