Kadınlara Dayatılan Güzellik Algısından Özgürleşin!

69

Güzellik anlayışının göreceli bir kavram olduğu söylense de başkalarına ne kadar benzediğinizle ve toplumsal kalıplara ne kadar uyum sağladığınızla ölçülür.

Ne yazık ki basmakalıp ve ezberletilmiş güzellik tanımlarına uymaya çalışan veya bu kalıpların dışındaki hiçbir şeyi güzel olarak tanımlamayacak insanların sayısı da hâlâ çok fazla.

Diğer taraftan kadınlara dayatılan güzellik kriterleri aslında erkekler tarafından belirlenmiyor. Kadınların en büyük eleştirmeni yine kadınlar oluyor.

Diğer tüm kadınlardan daha güzel olma savaşını veren her kadın kendine benzemeyeni acımasızca yargılıyor.

Tıpkı kadınların kadınlar için giyinmesi gibi, zayıflamak, moda trendlerini yakalamak, kusursuz bir cilde sahip olmak kadınların kabul görmek adına kendilerini başkalaştırmalarına neden oluyor.

Vücudun dengesini yerle bir eden diyetler, spor salonlarında dökülen terler, dolaplar dolusu kıyafet, estetik müdahalelerle zamanı geri sarma çabaları  ve ‘En güzel olma’ savaşını kazanmak için kendi kimliğini unutan, reddeden ve benlik saygısını kaybeden kadınlar ne denli tükendiklerinin farkında değil.

Oysa benlik saygısı içeride başlar ve dışarıya doğru yayılır. İnsanın kendine beslediği sevgi, verdiği değer ve içsel barış benlik saygısının dinamikleridir.

Toplumun dayattığı güzellik anlayışı yüzünden acı çekmek, hırslanmak ve kendinden uzaklaşmak kaybedilen, belki de hiç sahip olunamayan benlik saygısının hasarlarından sadece birkaçı…

Daha çok sevilmek, daha çok beğenilmek, daha çok takdir edilmek sanıldığı gibi güzellik yarışıyla bağlantılı değil!

Kendinden başka bir ruhu bilgelikle ve zarafetle sevebilme becerisi  kendi olmayı başarmış, hırslarından, kavgalarından arınmış iyi yürekli insanların güzelliğini ortaya koyuyor.

Aynada gördüğümüz kişiden hoşlanmaya yada hoşlanmamaya kendimiz karar veririz. Burada belirleyici kriter başkalarının bizi nasıl gördüğü değil, kendimizi kusurlarımızla, aykırılıklarımızla ne kadar kabullendiğimiz, sevdiğimiz ve kendimize neyi layık gördüğümüzdür.

Asıl güzellik de bu değil midir zaten? Sakın unutma, kendi gerçeğinden uzaklaşmayan, sadece kendine benzeyen, her haliyle güzel ve yeterli olduğunu bilen kadınlar göz kamaştıran bir akla, ruha ve zarafete sahiptir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu