Kadınlar İçin En Önemli 10 Vitamin ve Takviye

190

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Sağlıklı bir bedene sahip olmanın önceliklerinden biri hiç şüphesiz dengeli beslenme. Yaşam kalitenizi yükseltmek için ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri besin gruplarından alamadığınızda vitamin ve takviyelerden destek almanız gerekebilir.

Her yaştan kadının bilmesi gereken 10 temel vitamin ve takviye pek çok semptomla savaşmaya yardımcı olur.

En çok ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve takviyeler şöyle

D3 Vitamini

D vitamini vücudumuzun tepkilerini kontrol eden bir steroid hormondur. Aslında, D vitamini, sosyal davranışı ve ruh halini etkileyen üç hormon olan serotonin, oksitosin ve vazopressini düzenler. % 50’den fazlası kalsiyum emilimini engelleyebilen, bağışıklık sistemini tehlikeye atabilecek ve kronik hastalık riskini artırabilecek neden D vitamini eksikliğimizdir. D vitamininin bazı faydaları arasında egzersiz sonrası kas iyileşmesini arttırmak, kemik sağlığına yardımcı olmak ve ruh halini iyileştirmek yer alır.

Magnezyum

İhtiyacınız olan magnezyum dozunu almanın yolları vardır. İlk yol, fındık, tahıl ve tohum gibi daha fazla magnezyum açısından zengin yiyecekler yemek veya ikinci yol topikal olarak bir magnezyum yağı kullanmaktır. Magnezyum takviyesinin bazı faydaları arasında uykusuzluk, depresyon, stres ve yorgunluk ile mücadele bulunur.

Biotin

Biyotin saç ve cilt vitaminlerinde bulunan bir vitamindir ve cilt sağlığımız, saç büyümemiz ve daha fazlası için gereklidir. Saçların sağlıklı uzaması, cilt parlaklığı ve güçlü tırnaklar için Biotin’e ihtiyaç duyulur.

Probiyotik

Probiyotikler bağırsaktaki organizmaları doğal olarak dengelemeye yardımcı olan ve bağırsaklarımızı korumada çok büyük bir rol oynayan bakterilerdir. Bağırsaklarımızdaki bakteriler bağışıklık sistemimiz, ruh halimiz ve hastalıklarla mücadele için önemlidir.

Omega-3 Yağ Asidi

Omega-3 yağ asitleri çoğunlukla balıklarda bulunur ve balık yağı veya balık yağı kapsülleri ile desteklenebilir. 2 önemli omega 3 EPA ve DHA’dır. Bu yağ asitleri, aynı zamanda depresyona yardımcı olan antienflamatuar özelliklerden dolayı eklemler için de mükemmeldir. Omega-3 Yağ asitlerinin diğer faydaları arasında sağlıklı beyin fonksiyonu ve bilişsel düşünme ile kardiyovasküler sağlık yararları bulunur.

Koenzim A

Koenzim A, vücuda 100’den fazla kimyasal reaksiyona yardımcı olmak için gerekli olan metabolik bir enzimdir. Bu enzim, uygun detoksifikasyon, stresin azaltılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için hayati öneme sahiptir.

B12 Vitamini

B12 vitamini, hücre iyileşmesi ve replikasyonu için olduğu kadar sinir iyileşmesine de yardımcı olur. Diğer faydalar arasında daha iyi uyku, beyin ve hafıza desteği ile kardiyovasküler sağlık yararları bulunur.

Kalsiyum

Bu mineral güçlü kemiklere ve dişlere yardımcı olur.  Kalsiyum içeren gıdalar arasında süt, soya sütü, tofu, lahana, brokoli ve badem bulunur. Önerilen günlük miktar 1.000 mg’dır.  Diyetinizde kalsiyum yoksa, kalsiyum açısından zengin yiyecekleri yemek ve takviyeden kaçınmak en iyisidir çünkü gastrointestinal sıkıntıya neden olabilir.

Demir

Vejetaryenler ve veganlar genellikle demirde yetersizdir, çünkü demir çoğunlukla sığır eti gibi hayvansal ürünlerde bulunur.  Bununla birlikte, demir ıspanak, baklagiller, kabak çekirdeği, yumurta ve tofuda mevcuttur.

Folat

Folat cildi korur ve yeniler, tırnakları güçlendirir ve hormonal sağlığı artırır. Folat yüksek gıdalar yapraklı yeşillikler, bezelye, kuşkonmaz, avokado ve brokoli içerir.  Günlük folat alımını diyet yoluyla almanın oldukça kolay olduğunu belirtmek önemlidir, ancak Folat cilt, saç veya tırnak pigmentasyonundaki değişikliklere ve gastrointestinal semptomlara neden olabilir.

Listelenen bu takviyeleri ve / veya vitaminleri almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.