Kadın Olmak Kolay, Asıl Adamlık Zor!

247

Bizim ruhumuz kadın olduğumuz için yara almıyor; acılar koskoca dünyaya kadınları sığdıramayan adamlar yüzünden yaşanıyor. Kadın olmak kolay, asıl ‘Adamlık’ zor!Bir kadın kaç yaşında olursa olsun, bir biçimde şiddete uğruyor. Psikolojik yada fiziksel acı hayatlarının bir döneminde kadınların sarmaya çalıştığı bir yara oluyor.

Şiddetin; yaşanan coğrafyayla, ait olunan çevrenin elitliği veya cehaletiyle, kısa veya uzun giymekle, sessiz kalmakla, konuşmakla, kalmaya mecbur hissetmekle, gidecek cesarete sahip olmakla, evde kalmakla, çalışmakla, anne olmakla, bekarlıkla, evli yada boşanmışlıkla, yetenekli, başarılı olmakla yada olmamakla hiçbir ilgisi yok.

Mavi gömleğinin ütüsüz oluşundan arıza çıkaran adamlardan tutun da sadakat nedir bilmeyen omurgasızlara, kadına baskı kurmayı güçlü olmak zannedenlere, karanlık bastığında sokakta yürüyen bir kadını tenhada kıstırmayı kendinde hak görenlere kadar, içeride veya dışarıda adamlar kadınların kabusu oluyor.

Kadın kalbi hassas… Sevilmek, şefkat görmek, sığınmak istiyor. Bir şeylerin ağır aksak ilerlediğini bilse de, karşısındaki adamda şiddetin ayak seslerini duysa da görmezden gelmeyi seçiyor. Kapıyı çekip çıkacak kadar yada daha en başından noktayı koyacak kadar cesur kadın sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Bir taraf içinde sıkışıp kaldığı ilişkilerde, diğer taraf ise özgürlüğü seçtiği tek başınalıkta hayatta kalmaya çalışıyor. İster cesur ol ister zayıf, mutlaka erkekler tarafından yoluna barikatlar kuruluyor.

Peki neden? O adamları da dünyaya kadınlar getiriyorken, kadın elinin değdiği her şey güzelleşirken, hayatın başladığı yer kadınlarken, bu vicdansızlık, merhametsizlik, sevgisizlik neden?

Kadın olmak, ruhunda kanayan yaraları sarmak, tahammül etmek, boyun eğmek, korkmak, sinmek, kırılıp dökülmek, susmak, aldatılmak, incitilmek, tacize uğramak, şiddet görmek, onurunu kurtarmak, gururunu onarmak, ölmemeye çalışmak demek değil…

Kadın olmak bu denli zor olmamalı.

Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun!

Sevgim Çöloğlu