İstanbul’un En İyi Kahve Dükkanları

258

Üçüncü Dalga kahve akımı ünlü barista Trish Skeie’nin 2002 yılında yazdığı bir makele ile hayatlarımıza görkemli bir giriş yaptı. Bu yeni akım ile dünyanın farklı yerlerindeki aroma ve kokulara sahip kahve çekirdekleri özenle kavruluyor ve usta baristalar tarafından hazırlanarak sunuluyor.

İster yumuşak içimli bol sütlü, ister sade ve sert üçüncü nesil akım ile kahve sanata dönüşüyor. Farklı demleme teknikleri ile hazırlanan kahvelerin her biri ayrı bir tada ve aromaya sahip.

İstanbul’daki en iyi kahvecileri sizin için bir araya getirdik.

Petra Roasting Co.

Özellikle espresso bazlı kahveleri ile dikkat çeken Petra Roasting Co.’nun Gayrettepe’de, Kanyon Alışveriş Merkezi‘nde, Topağacı‘nda, Kolektif House Levent‘te ve Maslak‘ta şubeleri bulunuyor. Gayrettepe’de açılan ilk şubesiyle İstanbulluları üçüncü dalga kahvecilik akımıyla tanıştıran Petra, özenle kavurdukları nitelikli çekirdekleri, farklı demleme teknikleri ve müşterilerine kişisel damak zevklerini keşfetme fırsatı sunuyor.

Cup of Joy

Kendi çekirdeğini kendi kavuran en iyi üçüncü dalga kahvecilerden Cup of Joy. Bebek’ teki Yasemin Pasajı içinde küçük bir dükkan olarak açılmıştı. Kahve severlerin kısa zamanda uğrak noktası haline gelen Cup of Joy’un Bebek ile birlikte, Zorlu Center Alışveriş Merkezi, Levent Loft ve Vadi İstanbul‘da şubeleri bulunuyor. Kahvenin yanında atıştırmalıklar da oldukça lezzetli.

Coffee Department

Coffee Department’ta filtre kahve için Etiyopya, Guatemala gibi farklı çekirdek seçenekleri var. Üstelik, her çekirdeğin açıklama kısmında kahvenin damakta bıraktığı aromalar yazıyor. Balat’ta ve Nişantaşı’nda şubeleri bulunan Coffee Department’da her gün taze kekler, kurabiyeler ve kruvasanlar da bulabilirsiniz.

Kronotrop

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun heyecan duyduğu projesi olan Kronotrop Coffee Bar & Roastery, Dünya’daki “Specialty Coffee” akımını, İstanbul’da en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. 2012 yılında Galatasaray’da mütevazi bir kahve dükkanı olarak yola çıkan Kronotrop’un 14 şubesi bulunuyor.

MOC

MOC, Ministry of Coffe’nin vizyonunda dünyanın en nitelikli kahvelerini tedarik edip, yine dünyanın en özellikli ve hassasiyet gerektiren teknikleri ile kahveyi Avustralya usulü kavuruyor ve sunuyor. Karaköy, Topağacı, Osmanbey, Akmerkez, Bebeköy, Beşiktaş ve Gayrettepe’de şubeleri bulunuyor.

Coffee Sapiens

Coffee Sapiens kahvelerini dünyanın en iyi kahve yetiştiricilerinden alıyor ve yeşil kahve çekirdeklerini özel teknikler ile kavuruyor.

Kendilerini ‘Adımızdan da belli olduğu üzere kendimizi kahve insanları olarak tanımlıyoruz. Kahve bizim için keyifli bir içecekten fazlasını ifade ediyor. Kahvenin insanları ve kıtaları birbirine bağlayan bir kültür olduğuna inanıyoruz. Kendimize bu kültürü en iyi şekilde yaymak gibi bir misyon edindik. Farkımızda buradan kaynaklanıyor çünkü amacımız en iyi tada ulaşmak ve bunu en iyi ve doğru bir şekilde sunmak.’ olarak tanımlayan Coffee Sapiens’in Karaköy ve Kanyon’da şubeleri bulunuyor.

But First Coffee

Evcil hayvan dostu oluşuyla dikkat çeken mekan, Bomonti’nin en eski üçüncü dalga kahvecisi. Kitap okumak, laptopunuzu alıp çalışmak ya da keyifli vakit geçirmek için But First Coffee doğru adres.

Voi

Dizüstü bilgisayarınızı alıp çalışmak için buraya gelebilir ya da arkadaşlarınızla doyumsuz bir sohbetin tadına varmak için Voi’yi tercih edebilirsiniz. Kahvelerinin yanında mönüsü de bir hayli zengin olan Voi’de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Etiler, Bağdat Caddesi, Teşvikiye ve Göktürk’te bulabilirsiniz.


Walter’s Coffee Roastery

Geniş ve ferah, endüstriyel ruhlu, minimalist tasarımlı mekanda, rahat rahat yayılıp kitap okuyabilir, çalışabilir, ya da arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz. Mekanda ‘Breaking Bad’ göndermeleri olan tip ve beherglas servisler, sarı tulumlar gözden kaçmıyor. Mekan Kadıköy Moda’da yer alıyor.