Hormonal Denge İçin 3 Günlük Diyet

346

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Hormonlarınız yalnızca metabolizmanızdan değil, aynı zamanda ruh halinizden ve görünüşünüzden de sorumludur. Hormonları dengeli çalışan bir kadın gün boyu kafein almadan kendini enerjik hissedebilir. Düşünceleri iyimser ve mutludur. Duygusal olarak dengelidir, stresli davranışlara zarafetiyle cevap verir. Hızlıca uykuya dalar ve dinlenmiş olarak uyanır. Saçları ve cildi ışıltılı bir parlaklığa sahiptir. Açlığını kontrol edebilir ve ideal kilosunu korur. Beslenme şeklinde tatlı krizlerine yer yoktur. Adet döngüsü düzenlidir, sağlıklı bir hamilelik süreci geçirir ve menapoz onun için kolay bir yaşam evresidir.

Eğer bütün bunlar sizi tarif etmiyorsa hormonlarınız dengeli çalışmıyor demektir. Milyonlarca kadının yaşadığı öncelikli sorun hormon dengesizliğidir. İyi haber ise, hormonlarınızı doğal yollardan dengeleyebilir, dengesizliğe işaret eden belirtileri çözebilirsiniz.

Vücudunuzun hormonsal dengesinin temelini sindiriminiz, karaciğeriniz (detoksifikasyon) ve şeker dengesi oluşturur. Buna hormonal dengenin oturduğu üç ayaklı tabure denilebilir. Üç ayaklı bir taburede oturmayı denediyseniz, üç bacağın her birinin düzgün ve sağlam olduğunda rahat ve güvenle oturabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bir bacak zayıfsa veya diğerlerinden daha kısaysa, dengenizi kaybedersiniz ve düşersiniz, değil mi?

Hormonsal dengenizi sağlamak için üç gün içinde faydalarını hissetmeye başlayacağınız bir beslenme planını uygulamanız, sindiriminize yardımcı olmak, karaciğerinizde detoksifikasyon sağlamak ve kan şekerinizi dengede tutmak için tasarlanmıştır.

3 günlük hormon dengesi diyeti ise şöyle;

Uyandıktan sonra: elma sirkesi veya limon suyu için.

Mide asidinizi arttırarak yediğiniz besinlerden maksimum miktarda fayda sağlamanız için güne elma sirkesi ya da limon suyu içerek başlayın. İster inanın ister inanmayın, asit reflü aşırı mide asidinin değil, düşük mide asidinin bir işaretidir.

Dr. Jonathan V. Tahoma Clinic’ten Wright, “MideAsidinin Sizin İçin Neden İyi Olduğunu anlattığıkitabında , “Mide ekşimesi, hazımsızlık ve gaz problemi yaşayan 40 yaş üstü insanları dikkatle test ettiğimizde yüzde 90’ının midesinde yetersiz asit üretimi buluyoruz..” diyor.

2 çorba kaşığı elma sirkesini veya taze sıkılmış limon suyunu ılık veya oda sıcaklığında suyla seyreltip içmek kendinizi daha enerjik hissetmenize ve daha iyi sindirim ve bağırsak hareketleri yaşamanıza yardımcı olur, hatta daha az alerji sorunu ile karşılaşmanızı sağlar.

Mide asidi hayati besinlerin parçalanmasında esastır. Çinko, Demir, Bakır, Magnezyum, Kalsiyum, Selenyum, B3 ve B12 vitaminleri gibi sağlık için hayati önem taşıyan minerallerinin sindirimi ve emilimine izin verir.

Bezlerimizin hormon üretmesi için bazı eser minerallere ve vitaminlere ihtiyacımız vardır. Yeterli mide asidi bu besinleri emmeye yardımcı olacaktır. Mide asidi aynı zamanda proteinleri, karbonhidratları ve yağları sindirmek ve absorbe etmek için gerekli safra ve enzimleri üretmek için pankreası tetikler. Yağları iyi sindirememek düşük kolesterol seviyelerine yol açabilir ve bu da östrojen, progesteron, kortizol, DHEA ve testosteron gibi hormon seviyelerinde dengesizliğe neden olabilir.

Kahvaltı: (protein, yağ ve lif)

Hormonlarınızı mutlu etmek için iyi bir şeker dengesine ihtiyacınız vardır. Açken kendinizi asla halsiz, odaklanmamış, karamsar hissetmezsiniz. Karbonhidrat ve şeker yemeden sürekli aç hissetmemek iyi bir kahvaltı ile mümkündür.

Hipoglisemi veya hiperglisemi hormonal denge için olumsuz etki yaratır. Yüksek kan şekeri seviyeleri sistematik iltihaplanmaya neden olur ve hücre reseptörlerinizin çalışmasını engeller.

Bunu düzeltmenin en kolay yolu, güne PYL kahvaltısı ile başlamaktır, yani günün ilk öğününün protein, yağ ve lifle dolu olduğundan emin olun.

Öğle yemeğinden önce bir şeyler atıştırmak zorunda kalmayacağınız ve kalorileri (özellikle şekerden gelenler) kendinizi mahrum hissetmeden kolayca azaltabileceğiniz kahvaltının sağlıklı bir protein türü içerdiğinden emin olun. (fındık, yumurta, chia tohumları veya daha fazlası); bazı sağlıklı yağlar (hindistancevizi yağı, çörek otu yağı, fındık veya avokado gibi) ve lif (herhangi bir sebze bunun için harikadır!)

Kahvaltıdan sonra bitki çayını yudumlayın.

Kahveyi uzaklaştırın(vücudunuzu asitleştirir ve adrenal yorgunluğa katkıda bulunur) Kahve içmeniz gerekiyorsa, yemek yedikten sonra asla aç karnına içmeyin. Günde bir fincandan fazla içmemeye dikkat edin!

Öğle Yemeği: Detoksifiye olduğundan emin olun.

Lifli sebzeler arasında brokoli, brokoli filizi, lahana, yeşil lahana, lahana, roka ve karnabahar bulunur. Karaciğerin bize zarar verebilecek (fibroidler, meme topakları, tiroid nodülleri, PMS, kısırlık ve daha pek çok şey gibi) hormonlardan metabolize edilmemesine yardımcı olur.

Öğle yemeğine çıkıyorsanız, enflamatuar glüteni ve süt ürünlerini bir sandviçle değiştirin ve roka, yeşillikler veya lahana ile yapılan taze bir salata seçin.

Salatanın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, otlarla beslenen sığır eti veya kuzu, serbest tavuk veya somon gibi kaliteli proteinler ekleyin. Ayrıca salatanıza pancar ve havuç ekleyebilirsiniz. Pancar, aşırı östrojen, dopamin, histamin ve ağır metallerin detoksuna yardımcı olarak karaciğerin melitasyonunu destekler. Havuç, daha fazla progesteron üretmeye yardımcı olur ve antagonistik östrojen metabolitlerini bağlar.

Eski bir Çin atasözü bu bilgeliği paylaşıyor: “Kahvaltıyı en iyi arkadaşınla yap, tanıdıklarınla öğle yemeği ye ve düşmanla akşam yemeğini ye.”

Akşam yemeğinde yağlı bir biftek gibi sindirimi zor yiyeceklerle dolu bir göbekle yatmak huzurlu, derin ve dinlendirici bir uykuyu sağlamaz. Hormonlarınızı dengelemek için, uyku yemek kadar önemlidir. İyi uyursanız vücut hücreleriniz ve karaciğer detokslarınız yenilenir.

Akşam yemeğini hafif ve erken tutun. Deneme yapın ve hafif ve erken bir öğün yediğinizde ne kadar farklı hissettiğinizi görün.

Hafif ve erken bir akşam yemeği için özellikle çorba tavsiye ederiz. Çorbalar, hazırlanması hızlı ve sindirimi kolay yiyeceklerdir.

Ayrıca, yatmadan önce detoksifikasyon sürecinde karaciğerinizi destekleyen ve hormonları stabilize etmeye yardımcı olan bitki çayları öneririz.

Örneğin;

  • Bağırsakları yatıştıran bir dilim limonlu (kabuklu dahil) taze zencefil
  • Karahindiba kökü çayı, bir karaciğer toniği
  • Rezene çayı, iyi sindirimi destekler.
  • Papatya, yatmadan önce vücudu sakinleştirir.

Hangi çayın kendinizi iyi hissetmenizi ve en iyi uykuyu sağladığını keşfedin.

Son bir not: Yatmadan önce şeker yemekten kaçının. Günün sonunda tatlı yemek, gece 1 ile 3 arasında uyanmanıza neden olabilir (ve eğer bir kare koyu çikolata yerseniz, oldukça miktarda kafein tüketirsiniz.)

İhtiyaçlarınıza ve zevklerinize uyacak şekilde adapte ederek bu planı üç gün boyunca uygulayın. Sağlığınız üzerinde güçlü bir değişim hissetmeye başladığınızda muhtemelen daha da uzun süre devam etmek isteyeceksiniz!

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz