Hande Yalgın

659

D’She Style tavsiye eder🔝

Sevgili D’She Kadını Hande Yalgın’a @handeyalgin sorduk;

Kurumsal iş hayatınızdan bize bahseder misiniz?

Üniversite’ye başlar başlamaz iş hayatına atıldım ve birçok farklı iş yaptım. Kurumsal iş hayatım 1999 yılında o dönem Koç Holding çatısı altındaki Avis Rent a Car’ın İK sorumlusu olarak başladı. Sonrasında Arkas Holding, Turkcell ve Yıldız Holding’de hem insan kaynakları hem de organizasyonel ve kültürel değişim yönetimi tarafında tecrübelerim oldu. 2012 yılından beri de Vodafone Türkiye’de İşe Alım, Yetenek Yönetimi, Eğitim-Gelişim, İşveren Markası ile Çeşitlilik ve Dahiliyet’ten sorumlu Yetenek ve Yetkinlik Geliştirme Direktörü olarak görev yapmaktayım.

Bir kuruma iş başvurusunda bulunacak bireyler için, özgeçmişlerini hazırlamaları, mülakat esnasındaki tutumları, bilgi ve yetenekleri ile bağdaşan en uygun işi bulmaları adına tavsiyeleriniz nelerdir?

Özgeçmiş hazırlarken, öz ve nokta atışı bilgileri vermek önemli. Ama artık işe alım konusunda online başvuru almaya aracı olan şirketlerin kendi formatları da bu ihtiyacı karşılıyor. Ayrıca dijitalleşen dünyamızda online videolu mülakat sistemleri olduğunu düşünürsek burada odaklanılması gereken nokta hangi platformdan olursa olsun adayın kendini ve nasıl bir değer yaratabileceğini en iyi şekilde ifade etmesidir. Mülakata gidecek kişinin gittiği şirketle ve bulunduğu pazarla ilgili maksimum araştırmayı yapmış olarak gitmesi kendi açısından da hız kazanmasını sağlar. Kendini net ve öz ifade etmesi, başarı hikayesi veya yaşadığı zorluklar varsa bunları önceden örneklerle hazırlamış olması avantaj sağlar.
Bilgi ve yetenek ile bağdaşan işi bulmanın en geçerli yöntemi kişinin öncelikle ‘iyi’ yaptığı şeylere ve ‘kuvvetli alanlarına’ odaklanarak bir seçim yapmasıdır. Bunun dışında genel geçer olarak Endüstri 4.0 dediğimiz bir dönemde ‘Esneklik & Çeviklik’, ‘ Yaratıcılık & Girişimcilik’, ‘Sebat edebilme’, ‘Deneyimsel öğrenme’, ‘Ekip Çalışması’, ‘İlgilenilen sektörün dinamiklerine hakim olma’ yetkinlikleri işverenlerin özellikle baktığı, öne çıkan yetkinlikler haline gelmiştir. Ayrıca bugün var olmayan ancak önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak yeni meslekleri takip etmek ve kişinin kendisini olası yeni pazarlara hazırlaması da iyi bir araştırma ve öngörü ile mümkün. Dijitalleşme çağında birçok yeni iş alanı bizleri bekliyor.

İş başvuru mülakatına katılacak birinin nelere dikkat etmesi gerekir? Örneğin giyim konusunda nasıl seçimler yapması uygun olur?

Herkesi diğerlerinden farklılaştıran kendi otantik özellikleri vardır, davranışsal açıdan baktığımızda bunları göz ardı etmemek ve dozunda öne çıkarmak iyidir.

Giyim görece bir konudur. Sektör dinamiklerine , o şirketin kültürüne ve o işin müşteriye direk dokunan bir rol olup olmamasına göre değişir. Bu bilgilere ulaşılamadığı durumlarda ‘business casual’ dediğimiz giyinme tarzı genel olarak geçerlidir. Önümüzdeki dönemde daha da artacak olan uzaktan çalışma yöntemleri sebebiyle giyim konusunun eskisi kadar öncelikli yer tutmayacağını düşünüyorum. Yeni jenerasyonlar ‘kendisi’ gibi olabilmeyi önemsiyorlar. Şirketlerin de belirli bir seviyeye kadar bu konuda esnemesi gerekecek.

Aynı zamanda mülakat esnasında hangi tür giyim tarzının ya da hangi davranış biçimlerinin kabul görmeyeceğini anlatır mısınız?

Giyim konusunda yukarıda söylediğimin yanı sıra tabii ki her şeyin bir sınırı var, orada dengede olmak önemli diye düşünüyorum. Mülakatlarda davranış biçimi açısından da çok dağınık ifadeler, kendini saklamaya çalışmak karşı tarafın adayı algılamasını zorlaştıracağı gibi aslında güven zeminini de oluştururken zorlayıcı olabilir. Tabii bu söylediğim görüşmelerde iş sınırları dışına da taşılsın, hiçbir şey gizli saklı kalmasın anlamına gelmesin. Burada sınır kişinin kendi iyi yaptığı şeylerin yanı sıra zorlandığı alanları da net olarak ifade etmesi, ama bununla ilgili de nasıl bir çaba gösterdiğini anlatmasıdır. Bu yaklaşım emin olun hiçbir şey söylememekten ya da ‘aklıma gelişim alanım gelmiyor’ demekten daha fazla puan kazandırır. Şeffaf olmak karşılıklı güven inşa etmenin temelidir. Kurum bir zorluk karşısında kişinin taşın altına elini soktuğunu duyduğunda bu pozitif algılanır.

Bir iş başvurusu sırasında ücret konuşmak gerekli midir?

Mülakatta kişinin mevcut paketi sorulursa bunu cevaplamak iyi olur, ancak ücret beklentisini konuşmak açısından tavsiyem; kurumun da bir ücretlendirme politikası olduğundan üzerinde konuşulan ve görüşülmüş olan net bir pozisyon olduğunda o aşamaya gelmek olur.

Ücret ve koşulların konuşulmasında doğru yol nasıl olmalıdır?

Önce kurumun adaya bir teklif yapmış olması gerekir. Bu teklif üzerinden aday değerlendirme yapıp sorularını sorar ve karşılıklı mutabakat ortamı oluşur. Adayın yaşam maliyetleri, kişisel finansal hedefleri, son işyerinde aldığı ücret paketi ve yan faydalar bu değerlendirmeye esas olur. Kurum tarafında da her rolün bir ücret paketi karşılığı olduğunu gözetmek gerekir. Firmanın teklifi düzenlemeden evvel adayın beklentisini öğrenmek istemesi de normaldir. Bu durumda aday belirli bir aralık söylemek isterse paylaşabilir. Ancak bu aşamaya görüşmelerden sonra final adaylık statüsüne gelinmişse geçilir.

Kariyeriniz süresince size en etkileyici gelen iş başvurusunu anlatır mısınız?

Bana şu an için en etkileyici gelenler yeni jenerasyonun kendini ifade etmek için kullandığı yaratıcı yöntemlerdir. Yeni mezun işe alım süreçlerinde kendini tanıtmak için aplikasyon veya web sitesi tasarlamış arkadaşlarımız olabiliyor. Bu ve benzeri her girişim yeni jenerasyonların hangi özelliklerle iş hayatına girdiğine çok önemli işaretler. Yaratıcılık, girişimcilik gençlerin doğal kası gibi duruyor, bunu görmek de tabii ki çok keyifli ve onlar adına gurur verici.

İş hayatına atılacak bireyler için analitik düşünme becerilerini edinmeleri, çözüm odaklı bir davranış modelini benimsemeleri, ne istediklerini bilmeleri ve hedeflerine ulaşmak üzere plan yapmaları adına neler tavsiye edersiniz?

Burada yazanların bir kısmı öğrenilebilir yetkinlikler diye düşünüyorum ve her şeyin temelinde iyi bir ‘dinleyici’ olmak yatıyor diyebilirim. Dinlemeden çözüm odaklı olmak veya bir problemi parçalara bölüp incelemek, sistematik olarak çözmek zor olurdu.

Ne istediğini bilmek konusu ise tamamen kişinin kendi değerleri ve hayat amacı ile bağlantılıdır. Kendinizle bağlantıya geçerek değerlerinize ve hayat amacınıza bakın, değerlerinize uygun bir işyerinde mutlu çalışmanız çok mümkün. Yapacağınız işin de hayat amacınızı desteklemesi en ideal durum olurdu. Örneğin eğer sizin için insanlara dokunmak çok önemli ise buna uygun işlere bakmalısınız. Tabii ki uyumlu olmadığı durumlar da vardır ancak orada önemli olan bir seçim yapabilmektir, hayatınızda başka zorunluluklarınız olabilir.

Hedeflere ulaşmak ise yukarıda da belirttiğim ‘sebat etmek’ davranış kalıbının en çok yardımcı olduğu konudur. Birçok başarının olağan dışı durumlardan çıktığını gözlemliyorum. Eğer siz bir hedef belirlerseniz, bu yolda oluşabilecek fırsatları ve zorlukları ön görmek için çabalarsanız ve güçlü seçimler yapmaya odaklanırsanız ulaşılamayacak hedef yok diye düşünüyorum.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.