Hande Sabuncuoğlu

722

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Hande Sabuncuoğlu’na sorduk;

KidzMondo’nun çocukların gelişimindeki yerini ve çocuklara kattığı değeri anlatır mısınız?

İstanbul, günün her anı dinamik, canlı ve hareketli büyük bir metropol. Ancak çocukların hem eğlenip hem de kendileri için fayda sağlayabilecekleri faaliyet alanları maalesef çok sınırlı. Bu noktada KidzMondo onlar için biçilmiş kaftan. KidzMondo; oyun ve eğlencenin yanı sıra eğlenerek öğrenme konseptinin dünyadaki en başarılı örneklerinden biri. Mimarisiyle gerçek bir şehrin küçülmüş hali… Sokakları, meydanları, caddeleri, tiyatrosu, karakolu, hastanesi, fabrikaları, kısacası bir şehir denince akla gelen her şey bu şehirde var. Çocuklar bu şehirde meslekleri deneyimliyor, gerçek yaşamı keşfediyorlar. Kendi anayasası, kuralları olan bu mini şehirde istedikleri meslekleri seçiyorlar ve kostümlerini giyip işlerinin başına geçiyorlar. Çalışıp para kazanıyorlar ya da hizmet alıp para ödüyorlar. Aslında KidzMondo’da hayatın ekonomik döngüsünü öğrenmiş oluyorlar. Çocuklar bu şehirde eğlenirken aynı zamanda farkında olmadan öğreniyor, özgüven sahibi oluyor, sosyalleşiyor, meslekleri tanıyor ve yaratıcı düşünmeyi keşfediyorlar. Bu şehir onların yaşamlarına dokunuyor; çünkü onlara iyiliği, güzelliği ve doğruyu aşılıyor. Geleceğin bilinçli, başarılı ve sorumluluk sahibi bireylerinin yetişmesine katkı sağlıyor. Çocuklar bu şehirde mutlu, keyifli, güler yüzlü…

En çok sevilen, merak edilen meslek grupları hangileri oluyor? Çocukların daha az ilgisini çeken meslekler ile karşılaşıyor musunuz?

KidzMondo’ya gelen çocuklar seçimlerini kendileri yapıyor. Karar tamamen çocukların. Ne olmak, nerede çalışmak, neyi deneyimlemek istiyorlarsa onu yapıyorlar. KidzMondo’nun bu yıl dördüncü yılı ve bu dört yıl boyunca en çok polis, itfaiyeci, pilot ve doktor olmayı tercih ettiler. Çünkü bu birimlerin kostümleri çok güzel ve eğer itfaiyeci olurlarsa itfaiye arabasıyla şehri turlayıp yangın söndürmeye yetişiyorlar. Aynı şekilde ambulansa binip hasta kurtarmaya gidiyorlar ya da gerçek bir uçağın kokpitinde pilot koltuğunda oturabiliyorlar. Sanırım bu araçlara binmeleri tercihlerinde bir etken. Bunun dışında çikolata, süt ve dondurma fabrikalarında çalışmayı seviyorlar, çünkü çalıştıktan sonra birer dondurma ya da çikolata alabiliyorlar. Ama uzay aracına binip astronot olmayı da, model olup podyuma çıkmayı da, kameraman olup TV stüdyosunda program çekmeyi de ya da pombacı olup benzin istasyonunda çalışmayı da çok seviyorlar.

KidzMondo’da her meslek bulunuyor mu? Meslek gruplarına yenilerini hangi sıklıkla ekliyorsunuz?

KidzMondo; çocukların tüm günü kaliteli geçirebilecekleri, eğlenirken öğrenecekleri ve gerçekten çok keyiflenecekleri bir çocuk şehri… İtfaiye istasyonu, banka, polis karakolu, uçak, süpermarket, berber dükkanı, güzellik salonu, akaryakıt istasyonu, sürüş pisti, araba servisi, otomobil yıkama, radyo istasyonu, TV istasyonu, gazete, inşaat sahası, ev boyama, hastane, diş hastanesi, hamburger servisi, hotel, kek fabrikası, süt fabrikası, dondurma fabrikası, çikolata fabrikası, şeker fabrikası, bisküvi fabrikası, üniversite, kurye şirketi, oyunculuk akademisi, tiyatro, modaevi, uzay üssü, dans&müzik kulüp, cam silme, resim ve el sanatları atölyesi gibi 40’tan fazla meslek ünitesinden istediklerini seçiyor, üniformasını giyiyor, işinin başına geçiyorlar. Ayrıca Minik Kidizen Dünyası ve doğum günü odaları da bulunuyor. KidzMondo açıldığı süreçten bu yana her yıl kendi içinde yenilemeler yapıyor.

KidzMondo’da bulunan mesleklerin içinde alt gruplar da bulunuyor mu? Çocukların mesleklerin içinde rol aldığı konseptler ve hikayeler nasıl belirleniyor?

Söylediğim gibi KidzMondo’da her yıl kendi içinde yenilemeler yapılıyor. Yeni meslek birimleri açılıyor, mevcut birimlerin senaryo değişiklikleri de olabiliyor. Hayatımızın parçası olan yenilikleri geleceğin mesleklerini çocuklarımızla buluşturmaya çalışıyoruz. Örneğin kodlama ve yapay zekadan da uzak duramazdık; bu nedenle KidzMondo TeknoPark’ı çocuklarla buluşturduk. Çocuklar KidzMondo’ya her geldiklerinde yeni meslek birimlerini görebilir ya da daha önce gördükleri bir birimde farklı senaryolar içinde bambaşka görevler üstlenebilirler.

Ayrıca KidzMondo’da sömestir ve yaz tatili dönemlerinde kamp programlarımızı uyguluyoruz. Çocuklar kamplarımızda açtığımız uzmanlık eğitimlerine kayıt yaptırıp isterlerse bir hafta, isterlerse tüm yaz dönemi boyunca KidzMondo’da zaman geçirebilirler.  Uzmanlık eğitimi dışında kalan sürede de yeni arkadaşlıklar kurup, düzenlenen birbirinden eğlenceli aktivitelerde yer alabilirler.

Çocukların günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlara, ellerindeki materyallerle çözüm üretmelerini sağlayan 21. yüzyıl öğrenme modeli olan STEAM;  grup çalışmasıyla işbirliğini öğrenme, güçlü iletişim, kritik çözümler üretip farklı yollar arayabilme, yenilik yapabilme, kendine güvenme ve geleceğin mesleklerine hazır bireyler yetiştirme ilkesini benimsiyor. Biz de STEAM Atölyesi’ni KidzMondo 2018 Yaz Kampı’na dahil ettik. Uygulamalı eğitim sayesinde çocuklara hayatta kalma becerilerini kazandıran, bu sayede gerçek birer kahraman olmalarına yardımcı olan STEAM Atölyesi ile çocuklar; “İletişim”,  “Yaratıcılık”, “İşbirliği”  ve  “Eleştirel Düşünce”  modelleri ile günlük hayatta karşılaşılan problemlere çözüm bulabilme becerisi kazanacaklar. Son yıllarda internet kullanımının artması ile yapılan araştırmalara göre yeni nesil bilinen meslekler yerine YouTuber ya da Influencer olmak istiyor. Biz de Yaz Kampı’na YouTuber ve Influencer Eğitimi’ni de ekledik. Çocuklar; YouTuber ve Influencer Eğitimi ile dijital medya araçlarını ve sosyal medyayı kullanıp içerik üreterek büyük kitleleri etkileyebilme gücüne nasıl sahip olunacağının en ince noktalarından, en önemli kurallarına kadar her şeyi öğrenecekler.

D’She Kadınlarına çocuklarının yeteneklerini keşfetmeleri ve meslek seçimlerine yön vermeleri için neler tavsiye edersiniz?

Çocuklar KidzMondo’da çok iyi gözlemliyorlar ve çok çabuk öğreniyorlar. Hızlı ilişki kuruyor ve hızlı iletişime geçiyorlar. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki çok akıllı, bilinçli, başarılı bir yeni nesil geliyor. Bizim farkımız biz sadece eğlendirmiyoruz, eğlendirirken öğretiyoruz ve hayatı keşfetmelerini sağlıyoruz. Çocuklar burada gerçekten öğreniyorlar. Mesleklerin yanı sıra saygıyı, nezaketi, doğruyu yanlışı öğreniyorlar. Şehirde, coşkuyla koşturan, çocuklarını keyifle izleyen ebeveynler onların yaratıcı yönlerini keşfedip yönlendirebiliyor.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.