Hamilelik Öncesi Detoksu

747

D’She Style tavsiye eder 🔝

Bugün çocukları etkileyen olumsuz çevre koşulları göz önünde bulundurulduğunda, annelerin üzerindeki toksin yükünü azaltmaları için uzmanlar hamilelik öncesi detoksu yapılmasını tavsiye ediyor.

Bundan on yıl öncesine kadar hamilelik öncesi detoksun gerekliliği üzerinde konuşulmuyordu. Sağlıklı bir diyet yapmak ve bebeğin gelişimini destekleyici vitaminler almak yeterliydi. Ancak son on yıl içinde çocukları etkileyen sağlık koşulları yüzünden (gıda ve çevre dahil) astım, egzama ve otoimmün sistemi gibi hastalıklarda ve otizmli çocuklarda belirgin bir artış görüldüğü saptandı.

Neredeyse 300 farklı çevre kimyasalına çeşitli sebeplerle maruz kalındığı düşünülecek olursa, sağlıklı bir hamileliği desteklemek ve toksin etkisini sınırlamak için hamilelik öncesinde yaşam koşullarını yeniden gözden geçirmek ve vücudu toksinlerden arındırmak gerektiği gerçeği ortaya kondu.

Hem kendimizi hem de çocuklarımızı toksin yükünden korumak konusunda gıdalardan kozmetik ürünlerine, ev temizleyicilerine ve kişisel bakım ürünlerine kadar çevresel risk faktörlerinin farkında olmak ve tedbir almak için yapılacaklar ise yazının devamında.

 

Uzmanlar kadınların hamile kaldıktan sonraki altı hafta ile üç ay içinde özellikle ağır metal detoksu olmak üzere diğer tüm detoksların yapılmasını kesinlikle önermiyor. Hamilelik süreci öncesinde, vücudu gebeliğe hazırlama aşamasında toksinlerden arındırmak ve hamilelik başladığında ise muhakkak detoksu bırakmak gerekiyor. Eğer anne adayı genel olarak sağlıklı ise, hamilelik esnasında diyetinin mümkün olduğunca organik olduğundan emin olması alınacak tedbirlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra, hamilelik öncesinde ve esnasında kullanılan kozmetiklerde, kişisel bakım ürünlerinde ve ev temizleyicilerinde kimyasal katkı maddesi bulunmayan ürünlerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.

Hamilelik süreci başlamadan önce vücudu toksinlerden arındırmak için üzerinde önemle durulması gereken bir nokta ise, düzenli bir sindirim sistemine sahip olmak. Yapılan diyetin kendi doğal detoksifikasyon sürecini destekleyen geniş bir gıda yelpazesi içerdiğinden emin olmak ve günlük bağırsak hareketlerini yerine getirmek gerekiyor. Yapraklı yeşillikler (lahana ve brokoli gibi), kaliteli proteinler ve yağlar (somon, avokado ve sızma zeytinyağı gibi), taze meyveler, fermente edilmiş gıdalar (lahana turşusu gibi) ve yoğurt veya kefir, öğütülmüş keten tohumu doğal detoksu destekleyen, karaciğerin toksinleri parçalamak ve yok etmek için çalışmasını sağlayan gıdalar arasındadır.

Hamilelik öncesinde vücutta mevcut bir enfeksiyon varsa, bebeğe toksin olarak etki eden iltihabı temizlemek, şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak ile birlikte sağlıklı bir yağ asidi olan balık yağı (veya eşdeğer yosun bazlı ürün) almak fayda sağlayacak diğer önemli etkenler olarak sayılabilir. Balık yağı bebeğin beynini ve sinir sistemi gelişimini desteklemek için de oldukça önemlidir.

Hamilelik öncesinden itibaren işlenmiş yağlar ve gıdalar ile yüksek miktarda kalori içeren besinleri beslenme planından çıkarmak vücudun şeker yükünü azaltacaktır. Kan şekerinin dengede kalması için aşırı diyet yerine düzenli olarak yemek yemek ve en önemlisi de sağlıklı beslenmek gerekmekte.

Taze sebzeler, balıklar, kümes hayvanları ve az miktarda kırmızı et, baklagiller, fındık, badem, ceviz ve kaliteli yağlar, az miktarda tam yağlı süt, meyve ve hububattan oluşan Akdeniz usulü diyet doğurganlık ve sağlıklı hamilelik için ideal beslenme şekli kabul edilmektedir. Glütensiz ve süt ürünlerini en aza indirgemiş yeme tarzı ile vücudun ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda gereksiz toksin yükünü atmak da mümkündür.

Yapılan araştırmalara göre tam yağlı süt ürünleri kullanan kadınlar, az yağlı mandıra kullanan kadınlardan daha fazla gebe kalabilmektedir. Tam yağlı süt ürünleri, östrojen ve progesteron hormonlarını taşır. Sütün yağdan arındırılması yağa bağlı olan bu hormonları ortadan kaldırır. Sütün içinden yağ çıkarıldıktan sonra kalan yüksek şeker oranı ise insülin dengesizliklerine yol açabilmektedir.

Düşük protein alımı ile kaliteli yağlardan yoksun beslenmek sağlıklı hormonlar için gereken yapı taşları için olumsuz etki yaratır. Yetersiz veya kalitesiz beslenmek vücudun doğal dengesi ile birlikte doğurganlığını bozmaya neden olur. Zira vücudun yumurtlamak için bir dizi temel besin maddesine ihtiyacı bulunmaktadır.

Öğünlerin atlanması kan şekerinin düşmesine neden olur ve bu esnada beyin kortizol seviyesini tetikler. Bütün bunlar ise hormonlar ve doğurganlık üzerinde olumsuz etki yaratır. Öte yandan benzer şekilde yüksek kan şekeri de doğurganlığı engelleyen bir etkendir. İyi karbonhidratlar (lif, örneğin sebze, fasulye ve kepekli tahıllar gibi) yavaş yavaş sindirilir ve kan şekeri ve insülin üzerinde daha yavaş bir etkiye sahiptir. Ancak, işlenmiş unlu gıdalardan elde edilen ve hızlı yanan şekerler, yumurtlamayı engeller, aynı zamanda yüksek insüline neden olur.

Ve tabii ki, vücutta bulunan toksik östrojenler olarak hareket eden gıdalar da doğurganlığı engelleyebilir.

Hamilelik öncesinde dikkat edilmesi gereken faktörler;

Kortizol dengesizliğine yol açan yüksek stres seviyeleri

Tiroid problemleri, özellikle hipotiroidi ve Hashimoto’lar

Metabolik sendrom, diyabet öncesi hipoglisemidir.

Hamile kalmakta zorlanan ya da düşük riski taşıyan kadınların Hashimoto ve yüksek tiroid ihtimalini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bir başka önemli ayrıntı ise hamilelik öncesi kullanılması tavsiye edilen multivitaminler ve probiyotikler hakkında. Özellikle probiyotiklerin bebeklerde görülen alerjilerin ve astımın gelişmesini önleme yardımcı olduğu görülmüştür.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir başka ayrıntı ise ilaç kullanımını en aza indirgemektir. Özellikle antidepresan kullanmanın hamileliği olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçektir. Hamilelik öncesinde antidepresan ilaçlara doğal alternatifler bulunması tavsiye edilmektedir.

Yazıda geçen bilgiler tamamen tavsiye niteliğindedir ve herhangi tıbbi tedavi öngörmemektedir. Olası tüm sağlık problemleri için bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.