9.2 C
İstanbul
Salı, Haziran 7, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Cilt Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Yolları

  Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmanın Yolları

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style tavsiye eder🔝

  Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte güneş kendini göstermeye başlıyor. Plajda bir şezlonga uzanırken ya da bir verandada otururken güneşin keyfini çıkarmak elbette mutluluk verici. Ancak, güneş ışınlarını doğrudan almanın cilt kırışıklıklarına, koyu lekelere ve cilt hastalıklarına yol açtığını unutmamak gerekli.

  Yalnızca tatilde, deniz kenarında değil, şehir hayatında da güneşin zararlı etkilerinden korunmak için alınacak önlemleri D’She Style araştırdı ve yazdı;

  Yazın bütün coşkusunu ve heyecanını yaşarken, beraberinde sağlığınızı da korumaya özen göstermelisiniz. Kendinizi güneşten mahrum bırakmadan da açık havada zaman geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bütün ayrıntılar ise yazının devamında.

  Cilt sağlığınızı korumak için aslında sadece yaz sezonunda değil, her mevsim mutlaka güneş koruyucu cilt bakım ürünleri kullanmanız gerekiyor. Güneş koruyucu ürünleri düzenli kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz sizi olası cilt hasarlarından koruyacak ve erken yaşlanma riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

  SPF 30 ya da cilt hassasiyetiniz ile birlikte bulunduğunuz yerin konumuna göre gerekirse daha yüksek faktör içeren bir güneş koruyucusu sizin için oldukça yararlı etkilere sahiptir. Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, kadınların sadece yüzde 30’unun yüzlerine ve güneş ışınlarına maruz kaldığında vücutlarına düzenli olarak güneş kremi uyguladığını ortaya koymuştur. Oysa bu oran oldukça düşük olmakla birlikte, dermatologların sıklıkla dikkat çektiği en önemli nokta cildi korumak için yalnızca bir plajda güneşlenmeye gerek olmadığı yönünde. Çünkü; bunun yanı sıra öğle yemeğine gitmek üzere dışarı çıkıp işe geri döndüğünüzde dahi kısa süreli de olsa güneşe maruz kalmış olursunuz.

  Güneşten mümkün olduğunca korunmak için kullandığınız ürünün SPF’si ya da koruma faktörünün cildiniz üzerinde etki sağlamasının, uygulanan ürün miktarına bağlı olduğunu da belirtmeliyiz.

  Güneş koruyucularını ve kremlerini doğru biçimde kullanmak belki de güneşten korunmanın en önemli parçası sayılabilir. Tüm vücudunuzu tamamen güneşten korumak için en az bir avuç dolusu losyon kullanmanız gerekiyor. Yüzünüz de dahil olmak üzere vücudunuz için sprey formunda koruyucular kullanacaksanız, en az iki santim mesafeden ürünü kullanmanız ve daha sonra ellerinizle tüm vücudunuza yaymanız güneş koruyucusunun doğru olarak etki etmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte yüzdüğünüzü ve terlediğinizi de göz önünde bulundurarak, losyon ya da sprey güneş koruyucusunu güneşin altında geçirdiğiniz zamanlarda her iki saatte bir tekrarlamayı unutmamanızı tavsiye ederiz.

  Güneş koruyucu ürünler ile birlikte kıyafet seçiminiz de oldukça önemli. Yaz mevsiminde vücudunuzu saran, nefes aldırmayan, gergin ve sentetik kumaşlar yerine pamuklu ve keten kıyafetler tercih etmelisiniz. Kumaş türleri ile birlikte giysilerinizin renklerine de dikkat etmelisiniz. Güneşin yakıcı ve zararlı etkilerinden mümkün olduğunca korunmak için koyu renklerden kaçınmanızı ve seçimlerinizi açık renklerden yana yapmanızı öneririz. Ayrıca, özellikle öğle saatlerinde şapka takmanız sizi güneş ışınlarından koruyacak bir başka önemli etkendir.

  Bir diğer ayrıntı ise, güneşin altında geçireceğiniz saatler, mutlaka güneş ışınlarının en tepede olduğu öğle saatlerinin dışında kalan zamanlarda olmalı. Öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça güneşe çıkmamanızı tavsiye ediyoruz.

  Kısa ya da uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt sağlığınızı olumsuz etkileyeceği konusunda tüm uzmanlar aynı fikirde. Ancak güneşten korunmanın yollarını ararken, vücudunuzun yeteri kadar D vitamini almadığını düşünüyor olabilirsiniz. Zira kemikler için ciddi önem taşıyan Kalsiyumun emilebilmesi için vücudun D vitaminine ihtiyacı bulunmakta. D vitamininin ise sinir sistemi, bağışıklık ve kaslar üzerinde ciddi bir etkisi söz konusu. Vücudunuzun D vitamini gereksinimini karşılamak için mutlaka bir uzmandan destek almanızı, güneşe çıkacağınız zamanları belirlemenizi, beslenme planınızı şekillendirmenizi ve eğer öneriliyorsa D vitamini takviyesi almanızı tavsiye ederiz.

  Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

   

  Son Yazılar

  Hayat Kurtaran 15 Makyaj Tüyosu

  Hayat kurtaran 15 makyaj tüyosu için sayfayı kaydırın. Koyu göz çevresi ve ciltteki koyu lekeler için baz olarak şeftali-pembe alt tonlu bir corrector kullanın. Yağlı bir...

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...