Gülnur Ünal; Çift Terapist ve Cinsel Terapist

511

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Gülnur Ünal’a sorduk;

Çift terapist ve cinsel terapist olmaya karar verdiğiniz süreçten bahseder misiniz?

Küçüklüğümden beri hep insanları gözlemlerdim; ilişkilerini, birbirlerine karşı tutumlarını.. Bu konular ilgimi çekerdi ve her insan benim için yeni bir dünya demekti. 

Uzun bir zaman önce bir sabah kalktığımda bir şeyler değişmeli dedim. O zamanlar bir ilişki yaşıyordum, çok aşık olduğum biri vardı ve ne yaparsam yapayım ilişki hiçbir şekilde benim istediğim gibi yürümüyordu. Mutlu olamıyordum, sürekli birşeylerden dolayı karşımdakini suçluyordum. 

Şu an ki bilinç sistemimle, düşünce sistemimle baktığımda durum çok farklıydı. Aslında problem bendeydi ve o zamanlar bir sabah kalkmıştım ve  burada bir sorun var diye düşünmüştüm. Bu kadar karşımdakiyle ilgili olamaz diye demiştim.

Bunun artık değişmesi gerekiyordu. O sıralarda hayatıma mucize gibi giren bir insandan danışmanlık almaya başladım. İsmini de çok rahatlıkla verebilirim; İpek Tlabar. O’na şükürler olsun, hayatımın ve ruhumun değişimine o kadar destek verdi ve yardımcı oldu ki, hayatım boyunca bütün dualarım kendisiyle. 

Takip eden süreçlerden sonra geldiğim noktada artık hayatım eskisi gibi değildi ve o kadar değişmiştim ki ben bile şaşkınlıkla film gibi izliyordum hayatımda olanları. Ben yaptıysam bunu herkes yapabilirdi. Bunu yapmaya herkesin potansiyeli vardı. 

Ben de kendi üzerimde, yani ruhumla ilgili uzun bir dönem çalıştıktan sonra – Çünkü ruhun da her şeyde olduğu gibi emeğe ihtiyacı var – ben de başkalarının hayatlarına dokunmak istedim. Yurtdışında ve İstanbul’da eğitimlere katıldım. Beraberinde aile danışmanlığı masterı yaptım. Takip eden süreç içinde çift terapisi ve cinsel terapi eğitimi aldım. 

Şu anda aile danışmanı, çift terapisti, cinsel terapist olarak bireylerin ve çiftlerin ilişkilerinde dönüşüm yolculuklarına destek vermekteyim.

Mesleğiniz tam olarak hangi konuları kapsıyor? Kişiler hangi konularda sizden danışmanlık alabilir?

Seanslarımda bireylerin gelişim ve dönüşüm yolculuklarına destek vermekteyim. Çiftler arası iletişim bozuklukları deyip geçmemek lazım. 

En sık karşılaştığınız danışan sorunları hangileridir? Bu sorunları çözmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?

En önemli sorunların başında, cinsel sorunlar ve boşanma sonrası yeni hayata adaptasyon süreci geliyor. 

Kısacası onlara aynalık yapıp, farkındalık kazandırıp, kendileriyle yüzleşmelerine yardımcı oluyorum.

D’She Kadınları’na ilişkilerinde kendilerini değerli hissetmeleri, mutlu ve huzurlu bir birlikteliğe sahip olmaları için neler tavsiye edersiniz? 

Kadınlara ilişkilerinde bireyselliklerini korumalarını tavsiye ederim. Çünkü o zaman sağlıklı iletişim ve ilişkiler kurulabilir.

Var olmayan bir ilişkiyi sürdürmeye çalışmamalılar. İlişkilerinde şeffaf olmaları, karşı tarafı dinleyebilmeleri, düşüncelerine duygularına saygı göstermeleri gerekir. 

Unutmayın ki, siz ne kadar saygı gösterirseniz karşı taraf da size o kadar saygı gösterir. Çünkü bir ilişkiye veya evliliğe ne verirseniz karşılığında onu alırsınız. 

Uslübunuz sevgi dolu olsun!

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.