Gülman Sumru Somer; Ma’at

814

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Gülman Sumru Somer’e sorduk;

Kitap yazma fikri nasıl ortaya çıktı? Kitabınızın konusuna karar verme ve beraberinde yazma sürecinizi anlatır mısınız?

Kitabı yazma sürecim 2,5 sene sürdü. Yazmak değil ama bütünüyle kendinizi, hayatınızı, her şeyinizi birçok insanla paylaşma fikri bana daha zor geldi ve bir türlü vedalaşamadım kitabımla. Sonra kitabımdaki mesajım aklıma geldi ve artık hiçbir şeyi ertelememem gerektiğini biliyordum. Zihnini ve bedenini 43 sene sonra dahi nasıl kullanacağını fark edememiş ve hala aynı hataları yapmaya devam eden bir kadın olmamak ve artık bunları kendime defalarca yaşatmamak adına ‘kullanma kılavuzumu’ yazmaya karar verdim.

Kendime bile itiraf etmekte zorlandığım ve kendimi rahatlatmak adına kılıflar uydurduğum yaşanmışlıklarımı kendime hatırlatmak istedim. Zamanında yanlış kullanıp bozduğum sağlığımı ve zihnimi doğru kullanmam gerek artık dedim.
O kadar hata, o kadar üzüntü, o kadar mutluluk…

Peki; nerede yanlış yaptığını düşün, seni neler mutlu etti, neler senin bir anlık mutluluk için sonradan üzülmene sebep oldu? Yaz kullanma kılavuzunu ve bundan sonra daha az üz, daha fazla mutlu et kendini dedim ve yazmaya başladım.
Her yerde not almaya başladım. Defalarca yaşadıklarımdan artık ders almam gerektiğini düşündüğüm için, tam anlamıyla o anda ne hissettiğimi yazmak ve o beni üzen hissi bir daha kendime yaşatmamak için devamlı notlar aldım.
Yani Ma’at:
Bir kız çocuğunun, bir genç kızın ve bir kadının;
Üzüntüleri, mutlulukları, aşkı, isyanları, pişmanlığı, hazmedemediği yaşanmışlıkları, söylemek isteyip de söyleyemedikleri, paylaşmak isteyip de kimseyle paylaşamadıkları, kırıldığı halde içine attığı, yaşadığı haksızlıkları ağlayarak, gülümseyerek bazen de küfür ederek yazdığı GÜNLÜĞÜ.

Ne; içim dışıma neden çıktın?
Ne de; dışım içime neden orada kalmadın? demedi demeyecek…
Zihnimi, kalbimi, düşüncelerimi artık özgür bıraktım. Ben huzurun nasıl bir his olduğunu esas şimdi anladım. Teşekkür ederim kendim.

Kitabın adı neden ‘Maat’?

Ey kadın; Sen çok değerlisin ve her şey seninle güzel ve yaşanılabilir.
İşte bu yüzden kitabın adı Ma’at;
Çünkü Ma’at “Adalet ve Dürüstlük tanrıçası”
Çünkü Ma’at; Eski Mısırda evrensel düzeni sağlayan kadın.
Ve ben; gitgide bozulan bu dünyada sadece ama sadece kadınlarımızın adaleti ve evrensel düzeni tekrar sağlayacağına inanıyorum. Erkeklerle eşit olmak için çabalamamız gerektiğini ve kadınsal duygular devreye girdiğinde ne kadar üzüldüğümüzü unutmamız gerektiğini ve erkek gibi yaşamaya çalışmamız gerektiğinden bahsettim.

Ma’at neyi anlatıyor?

Üniversite için geldiğim istanbul’da katıldığım güzellik yarışmasından sonra, televizyona geçişimi, televizyonda yaşadıklarımı, evliliğimi, erkeklere, kadınlara, ilişkilere ve artık hayata nasıl baktığımı anlatıyorum. Kadınlara, özellikle genç kızlara mesajlarım var. Kitabımı okuyan tüm kız çocuk sahibi erkek okuyuculardan tek duyduğum şey; kızlarına mutlaka okutacakları oldu. Bu beni mutlu etti, en azından ufacık da olsa hayata dair kalplerine dokunabilirsem daha farkında olarak hayata devam ederler.

Kadınlar sıklıkla kendi değerlerinin hiçe sayıldığı ilişkiler yaşıyorlar ve mutsuz olduklarını bilerek içine sıkışıp kaldıkları ilişkilerden bir türlü kurtulamıyorlar. Kadınlara özgüven kazanmaları ve değerlerinin farkında olmaları adına tavsiyeleriniz nelerdir?

Kadınlara tavsiyelerimi kitapta çok açık bir dille yazdım, okuyunca anlayacaklar. Aslında hepimizin bildiği, ama itiraf edip yüksek sesle söyleyemediğiniz şeyleri ben çok açık ve net yazdım.

Aslında dünya kadınların varlığı ile iyileşebilir ve güzelleşebilir diye düşünüyorum. Fakat kadınlar gerek evlilikte, gerek iş hayatında ya da çocuklarına kendilerini adayarak kendi varlıklarını hiçe sayıyorlar. Bunu değiştirmek için nereden işe başlamak gerekir?

Kitapta hepsi yazıyor ve hepsi mutlaka ama mutlaka Kendilerinden bir şeyler bulacaklardır. Kitap çıkalı dört ay olmasına rağmen birinci baskı sona eriyor ve bu sire içinde bir çok kadından mesaj aldım. Tanımadığım pek çok kadın benimle aynı fikirde olduklarını söylediler. Kendilerini daha fazla fark edip kendilerine değer vermeye başladıkları ve artık hiçbir şeyi ertelemeyeceklerini ifade ettiler. Bu beni çok mutlu etti, daha ne isteyeyim?

Siz kendinizi motive etmek ve enerjinizi yenilemek adına neler yapıyorsunuz? Anlatır mısınız?
Hayata bakış açınız, yaşam felsefeniz nedir? Anlatır mısınız? Sizi örnek almak isteyen kadınlar için neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle hayatımın bu kısmına kadar nelerin beni mutlu ettiğini, nelerin beni mutsuz ettiğini bildiğimi zannediyordum. Fakat artık olumsuz yaşanmışlıklardan değil, beni mutlu eden yaşanmışlıklardan ders alarak yaşıyorum. Artık sadece beni mutlu eden şeyleri yapıyorum. Ve buradan herkese sesleniyorum; kadın, erkek, genç kız, genç erkek farketmez; sadece mutsuzluklarınızdan değil, mutlu olduğunuz şeylerden de ders çıkarın ve onları yapmaya devam edin.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.