Gözde Erdoğan; ‘Hayat Oyunla Başlar’

851

D’She Style tavsiye eder🔝

Sevgili D’She Kadını Pedagog Gözde Erdoğan’a sorduk;

Kardeşler arasında zaman zaman ortaya çıkan kıskançlık ve anlaşmazlıklar ebeveynler tarafından nasıl çözülmelidir? Çocuklar arasında her anlamda adalet nasıl sağlanabir?

Genellikle en sık yapılan hatalardan bir tanesi çocuklar arasındaki ilişkiye ebeveynlerin ve yetişkinlerin müdahale etmesidir. Bu durum çocukların, kardeşlerin arasındaki ilişkiyi, biz yetişkinler yapılandıracağını zannederiz fakat bu durum kardeşler arasındaki ilişkiyi bozar. Bu nedenle benim ebeveynlere olan önerim her koşulda kardeşlerin arasındaki ilişkiye müdahale etmemeleri yönünde olacaktır. Bu davranış modelini uygularken ise anne babaların akıllarına ilk gelen soru “Peki birbirlerine zarar veriyorlar. O zaman da mı müdahale etmeyeceğiz” oluyor. Bu durumda çocukların ufak tefek boğuşmalarına da müdahalede bulunulmamalı ve düşe kalka kardeşlerin birbirleri ile özel bir ilişki kurabilmeleri için ebeveyn bir adım geride durmayı öğrenmelidir. Bu durumu son olarak tersten değerlendirdiğimizdeyse çocuklar gelip şikâyet ettiği zaman “siz aranızda halledebilirsiniz” yanıtıyla ilişkilerinde yaşadıkları sorunları çözebilirler.

‘Hayat oyunla başlar’dan bahseder misiniz? Oyunun bir çocuk için ruhsal ve bedensel faydaları nelerdir?

Oyun annemizle göz göze geldiğimiz, ilk karşılıklı gülümsememizle başlar. Bu nedenle oyunu aslında bir oyalama aracı olarak değil bir çocuğun gelişiminin koşulu olarak görmeliyiz. Gelişimin içinde oyun vardır. Bir bebeğin elindeki nesneyi atması, bir nesneyi ağzına götürüp çiğnemesi, bir çocuğun üst üste dizilen kuleleri yıkması ve bir kâğıdı yırtmasına kadar yaşamında hevesle uzandığı her durum ve araç oyundur. Önemli olan ebeveynlerin çocuğun yaşamındaki bu oyun ve gelişim fırsatlarını yeterince yakalıyor oluşu. Hayat oyunla başlar kitabımda da oyunun geliştirici, sakinleştirici ve iyileştirici yönlerinden bahsediyorum. Oyunlar bir çocuk için öz değer ve özgüveni destekler, öfkeyi sakinleştirir, zihinsel ve fiziksel gelişimi destekler, iletişimi ve konuşmayı destekler, beklemeyi ve sabretmeyi öğretir, istekleri ertelemeyi ve irade gelişimini destekler. Bu nedenle hayat oyunla başlarda bütün gelişim alanlarını destekleyen ve doğal oyunların birçok çeşidini ebeveyn olarak bulabilirler.

Özellikle ilkokul çağında bazı çocuklar acımasız olabiliyor, şiddet uyguluyor ya da başkalarının eşyalarına zarar vererek, alay ederek mağdur edebiliyor. Mağdur eden ve mağdur olan çocuklar için nasıl bir yol izlenmeli? Annelere neler tavsiye edersiniz?

Anneler maalesef ki çocukların arasındaki ilişkiye fazlasıyla müdahale ediyorlar. İlkokul çağındaki çocuklar fazlasıyla acımasız olsalar bile çocukların davranışlarının bizlerin aynası olduğunu unutmamalıyız. Çocuklar ebeveyni ve yaşadığı ortamda gözlemledikleri yargılamaları, eleştirileri ve espri anlayışını en ilkel koşullarda kendi arkadaşlıklarında sergiliyor. Bu nedenle ebeveynler olarak bizlere büyük görevler düşüyor. Öncelikle evlerimizde çocuklarımıza ve eşlerin birbirlerine karşı sabırlı, şefkatli ve hoşgörülü olmaları, doğru ve iyi niyetli davranışları desteklemeleri gerekiyor. Çocukların arkadaşlarıyla olan ilişkilerine ise ebeveynlerin müdahale etmemeleri şart.

Çünkü ilişkiler deneye yanıla, tartışarak severek kazanç ve kayıplarla sürdürülüyor. Bu nedenle ilişkileri sürekli ebeveynler yönettiği sürece çocuklar ilişki kurmayı, hayatlarını düzelmeyi, arkadaşlarına nasıl davranmaları gerektiğini öğrenemiyorlar. Bizler çocukların ilişkilerine müdahale hakkını ancak onlar bizden yardım isterse elde edebiliriz. Bu müdahale ise asla çocukların birebir kendilerine değil kendi çocuğumuza öneri ile olmalıdır. Bu söylediğim pek çok ebeveyn için sabredilmesi ve uygulanılması çok zor olsa da biz yetişkinler olarak kendimizi değiştirmemiz ve geliştirmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.