Gökçe Çil

790

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Gökçe Çil’e sorduk;

Stil danışmanlığı sadece kıyafet seçimlerinin belirlenmesinde değil, aynı zamanda doğru saç rengi, modeli ve makyaj ile birlikte bir anlamda yaşam tarzı analizi anlamına geliyor. Bize bir stil danışmanının çalışma şeklinden bahseder misiniz? Süreç nasıl ilerliyor? Stil danışmanlığını yaptığınız kişilerle birlikte çalıştığınız zaman diliminin belirli bir kriteri bulunuyor mu?

İlk olarak danışanlarım ile yaşam tarzları (iş-sosyal)hakkında bilgiler alırım. İyi bir gözlemciyimdir. Konuşmaya başladığımız an itibariyle saçından kaşına, makyajına kadar ne yapılması gerektiğini kafamda oluşturmaya başlarım. Daha sonra işin benim için ve eminim danışanlarım içinde en heyecanla beklenen kısmına gardırop düzenlemeye geçiyoruz. Burada yaptığım kıyafetleri elemek ve bunları neden elediğimi kumaşına en ince detayına kadar anlatmak oluyor. Daha sonra elimizdeki kıyafetler ile birçok kombin yapıp Notlar alıp fotoğraflandırıyoruz ve bir parçayı aslında bir kere giyip rafa kaldırmak yerine daha fazla be kadar kombin yapabileceğimizi gösteriyorum. Dolapta eksik olanların, olmazsa olmazların listesi yapılıyor ve bir sonraki aşamada eksikleri tamamlamak için bir alışveriş günü düzenliyorum. Eksikler tamamlandıktan sonra da baştan bir gardırop düzenlemesi için notlar alınıyor ve mutlaka fotoğraflandırıyoruz. İlk etapta danışanlarıma bir ay içerisinde haftanın bir gününü mutlaka ayırıyorum ve dört haftalık bir çalışma süremiz oluyor. Daha sonra ise ayda iki defa yeterli geliyor ancak özel günler olunca sayı artabiliyor.

Sizden danışmanlık alanlar hayatlarında, tarzlarında ve duruşlarında gerçekleşen değişime kolayca adapte oluyor mu? Alışkanlıklarından vazgeçemeyenler ya da yeniyi kolayca kabullenenler için stilin bir yaşam biçimi halini almasını nasıl sağlıyorsunuz?

Şöyle ki, ben çok net biriyim ve uygulamalarımı da anlatarak ve nedenleri ile açıklayarak yaparım. BU tavrım danışanlarım ile aramda güven duygusunu da arttırıyor. Dikkat çekmek için değil, zarif, güzel, şık ve yerli yerinde doğru parçaları seçerek giyinmeyi danışanlarıma aktardığım için adaptasyon kısmı rahat bir geçiş ile oluyor. Bu durum tamamı işe,  bana güvenmeleri ve tarzımı sevmeleri ile alakalı zannedersem. Bir de çok sevip ayrılmak istemedikleri parçalar için çok dil döksem de vedalaşmaları zor oluyor, ama zaman içerisinde yeni bir stil oluşturduklarında ben söylemeden parçalar bir anda gardıroptan ayrılıyorlar.

Dizilerde stil danışmanlığı yaptığınızda karakterlerin kıyafet seçimlerini nasıl belirliyorsunuz?  Pek çok markanın koleksiyonunun içinden zihninizde canlandırdığınız stile uygun kostümleri arayıp bulmak kolay oluyor mu?

Dizi bambaşka bir dünya. Senaryoyu okuyorsunuz ve karakterine göre gözünüz ile hayaliniz de giydirmeye başlıyorsunuz. Her biri farklı dünyaları olan karakterler tek ortak noktaları güzel ve inandırıcı gözükmeleri. Kıyafetlerde zaman zaman zorlandığım oluyor, dediğim gibi dizi sizin hayal dünyanız ve kıyafeti de zihninizde tasarlıyorsunuz. Benim kafamda oluşturduğum karaktere çok uygun olduğunu düşündüğüm kıyafetleri diktirmişliğim çok var. ‘Yok, bulamıyorum’ demek bana çok uygun değil galiba.

Stillerini beğendiğiniz isimler kimlerdir?

Ben zamansız stilleri severim. Edie Sedwick Jane Birkin Kate Moss stillerini beğendiğim isimlerdendir.

Moda sektöründe kariyer yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz? Açıkçası gözüme çok güvenirim. Ailem giyim konusunda zevkleri olan kişilerdir. Erkek giyimi konusunda da iddialı olmamın nedeni babamdır diyebilirim. Küçüklüğümüzden bu yana kız kardeşim ile kıyafetlerimiz hep beğeni toplar. Doğru seçilmiş kıyafetler, benim de göz zevkimin oturmasına güzel ve iyi görünmenin nasıl olması gerektiğini anlamama neden oldu sanırım. Ve bunu bir iş kolu haline getirdim.

Annelik ve başarılı kariyer hayatınızı bir arada nasıl yönetiyorsunuz?

Zamanı güzel kullanıyorum diyebilirim. Çocuklarımı okula bıraktıktan sonra işine sımsıkı sarılmış çekimler ile danışanları ile toplantılar ile koşturan yoğun bir Gökçe Çil, çocuklar eve döndüklerin de ise 3 çocukla futbol oynayan, ödev yapan, yemekleri hazırlayan bir Gökçe Çil.

Stil sahibi olmak için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

En başta kendinizi sevin, tanıyın, aynaya çok bakın. Aynaya bakmak, bir insanın kendini tanımasının en iyi yolu. Duruş da çok önemli. Sizi stil sahibi, üzerinizdeki kıyafeti de gösteren duruşunuzdur. Kendi ruhunuz için giyinin. Tabii ki doğru yerlerde doğru parçaları kullanmak çok önemli. Sezonun trend parçalarını kullanın ama tamamıyla teslim olmayın. Abartı makyajlardan ve saçlardan uzak durun ki, eski fotoğraflara bakınca şok olmayın. Sizi fazla abartılı gösterecek kıyafetleri üzerinizde gereksiz yere taşımayın. Yıldız sizsiniz, bırakın kıyafetler size eşlik etsin.

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.