Ana Menü

Glütensiz, Vegan Mandalinalı Tart

Shares
Dikkatlice Oku
D’She Style sağlıklı tarifler🔝
Mandalinalı tart yapmayı daha önce denemediyseniz, sizin için hazırladığımız kolay tarif ile harikalar yaratacağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik, sağlıklı beslenme planınıza sadık kalacağınızı da söylemeliyiz. Çünkü; mandalinalı tart tarifi hem vegan, hem şekersiz, hem de glütensiz. İçindeki hafif krema, mısır unu ve agar agar ile birleştiğinde kremsi, hoş bir dokuya sahip olur. Mandalinanın rengi ve kokusu ise oldukça büyüleyicidir.
MALZEMELER
Tart:
1½ bardak (150g) Hindistan cevizi tozu
½ fincan (100g) ayçekirdeği
¼ bardak (100g) pirinç malt şurubu (veya başka bir sıvı şurup)
¼ bardak (55 mL) Hindistan cevizi yağı
İç Katman:
2 mandalina, soyulmuş (250 gr)
1¼ bardak (300g) Hindistan cevizi kreması
½ bardak (200g) pirinç malt şurubu (veya başka bir sıvı şurup)
3 yemek kaşığı (24 gr) mısır unu
4 çay kaşığı (12g) ağar agar tozu
Süsleme:
1 mandalina, soyulmuş (125g)
HAZIRLANIŞI
Fırını önceden 160 ° C’ye ısıtın.
Tart için Hindistan cevizi ve ayçiçeği tohumlarını bir mutfak robotuna ekleyin ve ince kırıntılara ulaşana kadar öğütün.
Üzerine şurubu ve yağı ekleyin, karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız hamuru bir tart kabına bastırın. Tartı fırında 15 dakika boyunca veya kenarları altın kahverengi olana kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra bir kenarda soğuması için bırakın.
Mandalinalı içini hazırlamak üzere, mandalina dilimlerinin çekirdeklerini ve beyaz liflerini çıkarın.
Hindistan cevizi kreması, şurup, mısır unu ve agar agar tozunu orta büyüklükte bir tencereye ekleyin. Mandalinalar lifleri bulunmayana ve tozun tamamı karışana kadar bütün malzemeleri bir tel ile püre haline getirin. Tencereyi 1 dakika boyunca hafifçe kaynatın, ardından koyulaşıncaya kadar karıştırırken orta ateşte bekletin. Karışım topaklanmışsa, hafifçe çırpın. 10 dakika soğumaya bırakın, sonra tart kabına dökün. Tartı oda sıcaklığında 1 saat soğumaya bırakın, ardından buzdolabında bekletin. Tarta hafifçe dokunulduğunda sertleşmiş ise servise hazırdır.
Süslemek için, mandalinaların çekirdeklerini ve beyaz liflerini çıkarın ve tartın üzerine dizin. Afiyet olsun!
Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.
Yukarı