Gerçek Sevgi Kaç Beden Olduğunla İlgilenmiyor!

120

Çoğu kadın sevmeyi bilmeyen adamlar tarafından baskıya maruz bırakılıyor ve kendilerine olan güvenlerini yitiriyor.

Bir başkasının belirlediği kriterlere göre yaşamaya mecbur bırakılmak kadınların üzerine vurulan görünmez bir kilit aslında…

Kadınlara kendi kurallarını dayatmaya çalışan, onları eleştiren, yargılayan adamların asıl sorunları kendilerine tam manasıyla güvenmeyişlerinden başka şey değil.

Koruyup kollamayı çok yanlış anlayan adamlar, kadınları ne giyeceğinden, kimlerle görüşeceğine, saç rengine, yaşam stiline, fikrini ifade etmesine kadar kontrol altında tutmaya çalışıyorlar.

Kendi doğrularıyla bir kadını değiştirmeyi, ‘Adam etmeyi’ görev bilen adamlar baskıcı toplumun eseri. Kadının birkaç adım geride durmasını öğütleyen ailelerde yetişmiş olmak, ister istemez ilişkilerde söz sahibi olmayı, kuralları belirlemeyi, sınırları çizmeyi kendilerinde hak görmelerine neden oluyor.

Kadınların birkaç kilo fazlasını yüzüne vuran, yaş aldığını değil de yaşlandığını vurgulayan, giydiğini eleştiren, makyajını abartılı bulan, kariyerini sabote eden, düşünce özgürlüğünü elinden alan, haksız olduğuna inandıran adamlar yüzünden kadınlar kendilerini değersiz, şişman, çirkin, aciz ve güçsüz hissediyor.

Bir daha asla sevilmeyeceğinden, yalnız kalmaktan, terk edilmekten, aldatılmaktan korkan kadınlar, ya susup tahammül ediyor ya da kendini beğendirmek, aferin almak için şekilden şekile giriyor.

Bu döngüyü kırmanın en net yolu ise özgüven duygusuna sahip olmak. Çünkü özgüven, beraberinde kendini sevmeyi, kendine değer vermeyi ve kendiyle barışık olmayı getiriyor.

Hangi yaşta, hangi beden ölçüsünde olduğunuz, yaşam gustonuz, giyim tarzınız, duruşunuz, tavrınız, düşünce biçiminiz, sözleriniz, gülüşünüz sizi siz yapan değerler. Hiçkimse için değişmeyin ve kendinizden vazgeçmeyin.

Sevgiyle ve Işıkla,

Sevgim Çöloğlu