9.2 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 24, 2021
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Cilt Ergenlikte Cilt Bakımı

  Ergenlikte Cilt Bakımı

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style güzellik🔝

  Ergenlik döneminde hormonların değişimi çocuğunuzun davranışlarından uyku düzenlerine kadar yaşamının hemen her yönüne uzanıyor.

  Hormonların cildini nasıl ve ne zaman etkileyeceği henüz bilinmeyen bir faktör. Uzmanlar çocukların yağ bezlerinin yaklaşık altı aylıkken kapandığını söylüyor. Çocukluk dönemi boyunca aktif olmayan cildin yağ bezleri, ergenlik hormonları tarafından vücutta uyarılan ilk değişiklikler arasında yer alıyor.

  Akne ve seboreik dermatit – kepek genellikle ergenlik belirtilerinin geri kalanından önce geliyor. Bu olmadan önce çocukların cildi temiz SPF’nin ötesine ihtiyaç duymaz. Fakat bir kez başlayan cilt yağlanması hafif sivilcelerden şiddetli bir akne sorununa kadar ortaya çıkabilir.

  Çoğunlukla T-bölgesinde siyah ve beyaz noktalar olarak kendini gösteren cilt yağlanması 12 ile 24 yaş arasındaki kişilerin % 85’inin cilt problemi yaşamasına yol açıyor ve bu durum yetişkinliğe kadar devam ediyor. Dermatologlar ergenlikte yaşanan cilt sorunlarının düzelebileceğini ancak biraz zaman alacağını söylüyor. Sivilce ve akne tedavisinde sabırlı olmak oldukça önemli. Hiçbir sivilce en az altı hafta boyunca gerçek bir iyileşme belirtisi göstermiyor. Bu yüzden tedavide süreklilik gerekiyor.

  Çocuğunuza günlük cilt temizliğini öğretmeniz rutinin başlatılmasının en kritik yönü. İlk başta yüzünün her yerini sabun veya temizleyici ile yıkamak onlar için rahatsız edici ve garip. Tıpkı koltuk altlarını veya bacaklarını traş etmeyi, sık sık duş almayı, deodorant kullanmayı, aylık periyod sürecini öğrettiğiniz gibi, onlara cilt bakımının nasıl yapılacağını göstermeniz gerekiyor.

  Cilt temizliğinde gece bakımı çok daha stratejik olduğundan, önce buna odaklanmak doğru olur. Mutlaka düzenli gece bakımını yapması için çocuğunuzu teşvik etmelisiniz. Eğer çocuğunuz gece boyunca sık sık terlemiyorsa cilt bakımında sabah süreci daha az önemli, fakat yine de uygulanmalı.

  Cilt temizliğini saç çizgisine, kulakların arkasına ve boyun hizasına kadar nasıl yapılacağını ona gösterin. Kullanacakları malzemeleri doğru sıralama ile yeterli miktarda uygulamalarını takip edin.

  Cilt bakımında kullanılan temizleyiciler, sabunların aksine daha az tahriş edicidir. Sabunlar cildin doğal bariyerinin tabakasını soyabilirler, çünkü çok yüksek bir pH’a sahiptirler. Temizleyiciler ise pH’da daha nötrdür ve bu nedenle çok daha az tahriş edicidir.

  Çocuğunuz aktif olarak sivilcelenme yaşıyorsa, cilt bakımına eklenecek bir sonraki şey tipik olarak daha sert olan “spot tedaviler” yerine, yüzün her yerinde günlük olarak kullanılan topikal bir tedavidir. Spot tedaviler o kadar iyi bir fikir değildir. Aknenin her iki şekilde de temizlenmesi zaman alır ve sert, kuruyan bir ürün genellikle cildi daha da kötüleştirir.

  Shot of a teenager applying moisturizer to her face in front of the mirrorhttp://195.154.178.81/DATA/i_collage/pu/shoots/805371.jpg

  Yoğun sivilcelenme bakımına hafifçe peeling yapan fakat kurumayan yumuşak bir salisilik asit işlemiyle başlayın. Toksik olmamakla birlikte, benzoil peroksit, özellikle daha hassas ara ve genç cildi tahriş edici olmakta. Benzoil peroksit ürünleri çok etkilidir. İyi tolere edilirse ve ancak iltihaplı, kistik akne türleri varsa kullanılabilir.

  Dikkat edilmesi gereken birkaç şey:

  Düşük konsantrasyonlu benzoil peroksit çok iyi çalışabilir, bu yüzden ilk etapta tipik olarak daha yüksek, daha tahriş edici konsantrasyonlar tercih edilmemelidir.

  Benzoil peroksit kumaşı (kıyafetleri, çarşafları) ağarttığından beyaz renkte havlu ve yastık kılıfı kullanmak gerekmekte.

  Ayrıca benzoil peroksit, vücut sivilcelenmelerinde yıkama formu ile kullanılabiliyor.

  Temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın başlıca kuralı şüphesiz ona iyi bakmaktan geçiyor. Ergenlik döneminde başlayan cilt sorunlarının yetişkinlik dönemine uzanmaması cilt yüzeyinde lekelenme ve iz bırakmaması için mutlaka konunun uzmanına danışmak ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak gerekli.

  Makalede geçen konu yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir tıbbi tedavi ya da tavsiye niteliği taşımamaktadır.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...