Ergenlik; Eyvah, Çocuğum Sürekli İtiraz Ediyor!

431

D’She Style çocuk🔝

Ergenlik döneminde çocuğunuz söylediğiniz ya da yaptığınız her şeye itiraz ediyor, hırçınlaşıyor ya da içine kapanıyorsa, bu durum sizi sevmediği için değil, duygusal ve sosyal değişim geçirmekte olduğu içindir.

Çocuğunuz her ne kadar size karşı çıksa da, aslında siz onun için bir rol modelsinizdir. Ailenizle, eşinizle ya da arkadaşlarınızla olan sosyal ilişkileriniz, duygusal tepkileriniz ona aynalık eder. Örneğin; sıklıkla tartışan ve daha sonra hiçbir şey olmamış gibi davranan ebeynlerinden karşı cinsi hoyratça sevme biçimini öğrenecektir. Verdiği sözleri tutmayan ya da dürüst davranmayan bir ebeveynden öğreneceği tutum ise, başkalarını hiçe saymak olacaktır. Sizin duruşunuz, çocuğunuzun karakterini şekillendirir. Özellikle çocukluk ve yetişkinlik arasında mücadele verirken, sizi daha çok gözlemler ve doğru ile yanlışı ayırt etmeye çalışır.

Çocuğunuza ergenlik yolculuğunda eşlik ederken, onu yargılamadan önce kendinizle yüzleşin; başkaları ile ilişkilerinizi, kendinize verdiğiniz değeri, kendi özelliklerinizi, örneğin; dürüst, adaletli, hakkaniyetli, hoşgörülü, şefkatli, özgüvenli, cesur, iyimser, sakin, mutlu olup olmadığınızı ve sorumluluklarınızı gözden geçirin. Siz onun rol modelisiniz, bunu unutmayın!

Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmişseniz, çocuğunuzdan dürüstlük bekleyemezsiniz. Öfkenize hakim olamazken, onun fevri tavırlarına hayret edemezsiniz. Başkalarının alanlarına saygı göstermiyorsanız, zorbalığı yüzünden ergen çocuğunuzu suçlayamazsınız.

Çocuğunuzun duygusal ve sosyal gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için kendi ruh halinizi dengelemeniz, sorumluluklarınızı üstlenmeniz, sakinleşmeniz, örnek bir ebeveyn olmaya dikkat etmeniz gerekir.

Ergenlik döneminde, çocuğunuzun aile fertleri, arkadaşları ve eğitmenleri ile etkileşim biçiminde değişiklikler olduğunu fark edersiniz. Bu değişim her ergen için farklılık gösterir; sosyal ve duygusal gelişimdeki farklılıklar bir ergenin kendine özgü gen kombinasyonuna, beyin gelişimine, çevre, aile ve arkadaşları ile deneyimlerine, toplumsal ve kültürel gelişimine göre değişir.

Sosyal ve duygusal değişimler çocuğunuzun bağımsız bir kimlik oluşturduğunu ve yetişkin olmayı öğrendiğini gösterir.

 

Çocuğunuzdaki Sosyal Değişimler:

 • Kimlik Arayışı: Ergenler, kim olduklarını ve dünyanın neresinde bulunduklarını öğrenmekle meşguldürler. Bu arayış cinsiyet, akran grubu, kültürel geçmiş, medya, okul ve aile beklentilerinden etkilenebilir.
 • Daha Fazla Bağımsızlık Arayışı: Çocuğunuzun aldığı kararları ve çocuğunuzun ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkilerini etkilemesi muhtemeldir.
 • Hem evde hem de okulda daha fazla sorumluluk almak.
 • Yeni Deneyimler Keşfetmek: Genç beyin gelişiminin doğası, gençlerin yeni deneyimler aramaya ve daha fazla risk alma davranışında bulunmaya başlayacağı anlamına gelir. Ama hala dürtüleri üzerinde kontrol geliştiriyorlardır.
 • “Doğru” ve “Yanlış” Hakkında Daha Fazla Düşünmek: Çocuğunuz ergenlik döneminde daha güçlü bireysel değerler ve ahlak grupları geliştirmeye başlayacaktır. Gençler ayrıca kendi eylemlerinden, kararlarından ve sonuçlarından sorumlu olduklarını öğrenirler. Daha çok şeyi sorgularlar. Sözleriniz ve eylemleriniz çocuğunuzun ”doğru” ve ”yanlış” duygusunu şekillendirir.
 • Özellikle davranışları, kendisi ve özgüven duygusu söz konusu olduğundan, arkadaşları tarafından daha çok etkilenir.
 • Cinsel Bir Kimliğin Gelişmesi ve Araştırılması: Çocuğunuzun romantik ilişkiler kurmaya başlaması veya “buluşmalar” yaşamaya başlaması.
 • Farklı Şekillerde İletişim Kurmak: İnternet, cep telefonları ve sosyal medya, çocuğunuzun arkadaşlarınızla nasıl iletişim kurduğunu ve dünyayı nasıl öğrendiğini önemli ölçüde etkileyebilir.

Çocuğunuzdaki Duygusal Değişimler:
 • Farklı zamanlarda güçlü hisler ve yoğun duygular gösterir. Ruh halleri tahmin edilemez gibi görünebilir. Bu duygusal iniş ve çıkışlar sizinle arasında artan çatışmalara yol açabilir. Çocuğunuzun beyni, bir yetişkin olduğunda duygularını nasıl kontrol edeceğini ve ifade etmeyi öğreniyor.
 • Duygularınıza Daha Duyarlıdır: Gençler, büyüdükçe diğer insanların duygularını okuma ve anlama konusunda daha iyi olurlar. Ancak bu becerileri geliştirirken, bazen yüz ifadelerini veya beden dilini yanlış anlayabilirler.
 • Bilhassa fiziksel görünüm ve değişimler konusunda daha bilinçlidir. Gençlerin özgüvenleri genellikle görünümden veya gençlerin nasıl göründüğünü düşündüğünden etkilenir. Geliştikçe, gençler bedenlerini arkadaşlarınınkilerle karşılaştırabilir.
 • “Yenilmez” bir düşünme sürecinden geçiyordur ve başına kötü bir şey gelmemiş gibi davranıyordur. Çocuğunuzun karar verme becerileri hala gelişmektedir ve hala eylemlerinin sonuçlarını öğreniyordur.

Çocuğunuzun İlişkilerindeki Değişimler:
 • Aile ile daha az, arkadaşlarla daha çok zaman geçirmek ister.
 • Sizinle Daha Fazla Tartışır: Ergenler ile ebeveynleri arasında ortaya çıkan bazı çatışmalar, gençler daha fazla bağımsızlık istedikleri için normaldir. Aslında çocuğunuzun olgunlaştığını gösterir. Çatışma erken ergenlik döneminde doruğa çıkma eğilimindedir. Çocuğunuzla her zaman tartışıyor gibi hissediyorsanız, bunun çocuğunuzla uzun süreli ilişkinizi etkilemesinin olası olmadığını bilmek size yardımcı olabilir.

 

Ergenlikte Sosyal ve Duygusal Gelişimi Desteklemek:

 • Arkadaşlarınız, çocuklarınız, eşiniz ve iş arkadaşlarınızla pozitif ilişkiler kurmak ve sürdürmek için bir rol model olun. Çocuğunuz saygı, empati ve çatışmayı çözmenin olumlu yollarının olduğunu sizin ilişkilerinizi gözlemleyerek öğrenecektir.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanıyın ve onları evinizde ağırlayın. Bu, çocuğunuzun sosyal ilişkileri ile iletişim halinde olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun arkadaşlarının çocuğunuzun kendini iyi hissetmesi için ne kadar önemli olduğunu anladığınızı da gösterir.
 • Çocuğunuzun duygularını dinleyin. Çocuğunuz konuşmak isterse, durun ve çocuğunuza tüm dikkatinizi verin. Eğer bir şeyin ortasındaysanız hemen ara verin ve onu dinleyebilmek için belirli bir zaman ayırın.
 • Duygularınız konusunda açık olun. Özellikle, çocuğunuza zaman zaman farklı  davrandığında ne hissettiğinizi söyleyin. Zor duygular ve ruh halleriyle baş etmenin olumlu yolları için rol model olun.
 • Çocuğunuzla ilişkiler, cinsiyet ve cinsellik hakkında konuşun. “Öğretilebilir anlar” arayın – (bu meseleleri kolayca gündeme getirebileceğiniz günlük zamanlarda.) Fiziksel olmayan taraflarına odaklanın. Gençler genellikle öz-bilinçleri, bedenleri ve görünüşleri konusunda endişelidir. Bu nedenle çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu yönlerini güçlendirin.

Çocuğunuzla iletişim içinde kalmak, çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini desteklemenin önemli bir parçası olabilir.

İpucu: Çocuğunuzun aile ve arkadaşları ile olan ilişkilerinde çarpıcı değişiklikler yaşanacaktır. Hem aile hem de arkadaşlarla kurulan güçlü ilişkiler, sağlıklı sosyal ve duygusal gelişim için hayati öneme sahiptir. Ebeveynler, ergenlerin kariyer seçimleri, değerler yargıları ve ahlak gibi uzun vadeli kararlarını etkileme eğilimindedir. Arkadaşların ise dış görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli seçimlerini etkileme olasılıkları daha yüksektir.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.