9.2 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 7, 2021
Daha Fazla
  Ana Sayfa Seyahat En Sakin Yaşamın Olduğu Yer Sığacık

  En Sakin Yaşamın Olduğu Yer Sığacık

  Türkçe’ye sakin şehir / yavaş şehir olarak çevrilen Cittaslow aynı zamanda da yavaş yaşam ile ilgili bir felsefeye dayanıyor. Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliği. Logosu salyangoz olan Cittaslow’un amacı, kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkması ve yerel değerlerini koruması.


  Yavaş yaşamak, hayattan zevk alabilmek, sevdiklerimize ve kendimize zaman ayırabilmek, hız için dünyaya zarar vermemektir. Hayatın hızlı gidersek erken varacağımız bir varış noktası yoktur, önemli olan hayatımızı nasıl yaşadığımızdır, her geçen anın değerini bilmemizdir. Bu, daha sakin yaşamayı ve yaşamdan zevk almayı temel alan bir görüş. Cittaslow şehirleri içinde yer almak için de bu görüşe uymak şart.

   

  Türkiye’de şu an 18 şehirde Cittaslow (Sakin Şehir) hareketi uygulanıyor. Bunların içinde Cittaslow ünvanını alan ilk şehir Seferihisar. 3000 yıllık tarihin izlerini taşıyan Teos Antik Kenti, Satsuma mandalinaları, alçak yapılı beyaz evleri, tezgahlara yayılan el sanatları ve yerel lezzetleriyle gerçek bir mücevher gibi Seferihisar Ege’de bir güneş gibi parlıyor.

  Bu bölgede peyzaj, yerel aromatik bitkilerle yapılıyor, sokak aydınlatmaları güneş enerjisiyle, yerel lezzetler organik tarımla üretiliyor. Denizi, tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine her adımda sürdürülebilir hayatın görkemini sunan Seferihisar’da yaşamın hiçbir dakikasını kaçırmayan yerel halkın mutluluğu kentin havasına, suyuna, mutfağına yansıyor.

  Seferihisar’a bağlı küçük ve sevimli bir köy olan Sığacık, İzmir’e yaklaşık bir saat uzaklıkta. Geceleri marinanın önünde kurulan pazarı gezmek, tarihi kaleiçinde dolaşmak, muhteşem plajlarından (Akkum, Ekmeksiz) denize girmek, La Dude Art Cafe’de yöresel yemeklerin tadına bakmak, No.17’de canlı müzik dinlemek, Nena’da Yunan müzikleri eşliğinde akşam yemeği yemek, Riccio Cafe’de gün batımını seyretmek, Gardenya’da konaklamak ve her şeyden önemlisi gerçek huzuru keşfetmek Sığacık’ta yapılacaklar arasında yer alıyor.

  Önceki İçerikKahvaltı Salatası Tarifi
  Sonraki İçerikAslan Burcunda Yeni Ay

  Okumadan Geçme

  Antalya; Kaş

  0
  D’She Style tavsiye eder🔝 Antalya ile Fethiye arasındaki yarımadada bulunan Kaş, göz kamaştırıcı tarihi dokusu, huzurlu doğası ve berrak denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

  Aslı Şen

  Marmaris Bozburun