Ana Menü

Eda Aroyo

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Eda Aroyo’ya @edatontuaroyo@birdilektutmaw sorduk;

‘Bir dilek tut’ çocuklar için çok değerli bir platform. Hastalıklarla mücadele eden çocukların hayatlarına dokunuyorsunuz. Bize dernek hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bir Dilek Tut/Make-A-Wish Derneği olarak, 3-18 yaşları arasında, hayati tehlikesi olan bir hastalıkla mücadele eden çocukların gerçekleşmesini imkansız olarak düşündükleri bir hayali gerçeğe döndürerek, çocuklarımıza ve ailelerine mutluluk ve hayata bağlanma gücü vermeyi hedefliyoruz.
Çocuklarımız gerçekten çok zor ve uzun bir tedavi süreci geçiriyorlar ama doğru tedavi ve iyi moral desteği sağlanırsa iyileşip hayatlarına devam ediyorlar. Biz de çocuklarımıza sihirli ve mutlu anılar yaratarak moral sağlama cephesinde destek oluyoruz.

İmkansız olarak düşünülen bir hayalin gerçekleşmesinin çok güçlü bir etki yarattığını ve bir çocuğun, bir ailenin hatta bir topluluğun hayatını dönüştürebildiğini söyleyebiliriz. Biliyoruz ki, çocukluk sihir, eğlence, merak ve heyecan dolu bir dönem olmalı; ama gene biliyoruz ki pek çok çocuk için durum çok farklı: onların çocukluk dönemi hastalık, teşhis, ilaç ve tedavi ile geçmekte.

Yapmaya çalıştığımız sadece hasta bir çocuğun dileğini yerine getirerek ona ve ailesine hoşça vakit geçirtmek değil – hedefimiz bundan çok daha büyük. İmkansız olduğu düşünülen bir hayalin mümkün’e dönmesinin yarattığı etki sadece dileğin gerçekleştiği gün ya da hafta ile sınırlı kalmıyor. Gerçekleşen hayallerin dönüştürücü etkisi hasta bir çocukta zihinsel bir dönüşüme sebep oluyor; çocuklar hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığı anlıyor, hastalığın semptomlarıyla daha rahat başa çıkabiliyor, güven ve mutluluk hisleri artıyor; böylece, çocuğun ve ailenin hayata tutunma gücü yükseliyor. Biliyoruz ki, hayali gerçekleşen çocuklar, hastalıkla savaşmak için daha çok uğraşmaya başlıyor ve böylece hem çocukların hem de ailelerin yaşam kalitesi artıyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğüm Bir Dilek Tut Derneğinde gönüllü olarak çalışmaya başlama hikayem ise şöyle;

2005 yılı sonlarıydı ve gönüllü eğitimimi aldıktan sonra ilk dilek alımını gerçekleştirmek üzere hastaneye gittim diğer gönüllü arkadaşlarımla. Bizi orada 5 yaşında bir çocuğumuz bekliyordu. Annesi bizi karşıladığında oğlunun bu hastalıktan beri pek konuşmadığını ve içine kapandığını söyledi. Yanına gittiğimizde dilek çocuğumuz gerçekten de bizi çok mutsuz karşıladı. Sorduğumuz sorulara cevap alamayınca onun dileklerini birlikte resim çizerek anlamaya çalıştık. Sonunda gerçek dileğinin uzaktan kumandalı araba olduğunu ve ayrıca arabalarla ilgili her şeyi çok sevdiğini anladık. Annesi çocuğunun bu durumundan dolayı çok mutsuzdu ve çocuğunun dileğinin gerçekleşmesinin onu belki biraz daha hayata bağlayacağını ümit ediyordu çünkü kendisi bile oğlunu fazla konuşturamıyordu artık.

Dilek günü geldiğinde biz elimizde hediyelerle odasının kapısını açtığımızda o konuşmayan çocuk ağzındaki bandı bir anda fırlatıp “annecim geldiler, bana hediyelerimi getirdiler” diye bağırmaya başladı. İnanın annesinin o anda yüzündeki ifadeyi tarif edemem. İşte o gün beni gerçek anlamda mutlu eden işi bulduğumu anladım.

2005 yılından bu yana da Bir Dilek Tut Derneği’nin gönüllüsü olarak çalışıyorum. Dernekte çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra ikizlerime hamile kaldım. Anne olduktan sonra bambaşka ve çok daha kuvvetli duygularla devam ettim, çünkü o zaman hasta bir çocuğun dileğinin gerçekleşmesinin sadece onun üzerinde değil, onunla bu süreci yaşayan ailesinin üzerinde de nasıl bir etki yarattığını daha iyi anladım. Ben de bir anneyim ve çocuklarımın sağlıklı ve mutlu olması hayatta her şeyden daha önemli. Her anne için öyle değil mi? Çocuklarımız yeter ki mutlu olsunlar diye tüm imkanlarımızı seferber etmiyor muyuz?

İşte bu nedenle bir kadın olarak, bir anne olarak hastalıklarla mücadele eden çocukların hayatına dokunmak çok değerli.

D’She Kadınlarına çocukların dileklerini gerçekleştirmeleri için nasıl bir yol izlemelerini tavsiye edersiniz?

Hepimizin onlar için yapabileceği bir şeyler var aslında.

Kimimiz çocuklarla birebir zaman geçirerek, kimimiz ofis ortamında destek vererek, kimimiz tanıdığı çevresini seferber ederek bir hayata dokunabiliriz.

Çünkü hayatlarında imkansız olduğunu düşündükleri bir dilekleri yerine geldiğinde yüzlerinde oluşan o kocaman gülümseme inanın paha biçilemez bir duygu.

Biz kadınların gücü her hayata zenginlik katmaya yeter, sadece karar verip yola çıkmak gerek.

Daha iyi bir yaşam için D’She Style’da kalın.

Yukarı