9.2 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Daha Fazla

  Ece Vahapoğlu; İş’te Yoga

  Kesinlikle Deneyin

  Smoothie Bowl Tarifi

  D’She Style sağlıklı tarifler🔝 Güne enerjik başlamak istiyorsanız, kahvaltıda sağlıklı ve lezzetli smoothie bowl hazırlayabilirsiniz. Yapılışı oldukça kolay olan smoothie bowl’u klasik smoothieden ayıran özelliği ise...

  Burçin Birdane; Canlı Çiçekli Çikolatalı Pasta Tarifi

  D'She Style tarif🔝 D'She Kadını Sevgili Burçin Birdane canlı çiçeklerle süslenmiş çikolatalı pasta tarifini anlattı; Çember Ölçüleri: 3 Adet  Ø 21 cm  çember kalıp Malzemeler: 500 gram sıvı...

  Hindistan Cevizli Çikolatalı Toplar

  D’She Style tavsiye eder🔝 Sevgili D’She Kadını @aylinsrawandhealthy Hindistan cevizli çikolata topları tarifiyle sevdiklerinizle birlikte yapacağınız kahve keyfinize renk katıyor. Sağlıklı olduğu kadar aynı zamanda...

  Nohut

  Havalar soğudu... Sürekli bir şeyler atıştırmak mı istiyorsunuz? Haftanın sağlıklı atıştırmalığı; Fırında Baharatlı Nohut!   İçindekiler:1 avuç roka ½ bardak nohut haşlanmış süzülmüş 1 adet salatalık 6 adet cherry domates ¼ çay...

  D’She Style söyleşi🔝

  D’She Kadını Sevgili Ece Vahapoğlu’na sorduk;

  Yepyeni projeniz İş’te Yoga’yı anlatır mısınız?

  Bu sene hem özel hem devletten eğitimler alarak sertifikalı yoga eğitmeni olduktan sonra bunu sadece sosyal medyada veya grup derslerinde veya marka etkinliklerinde değil, aynı zamanda kurumlarda çalışanlar için de yapmak istedim. Çünkü çoğumuz masa başında çalışıyoruz; saatlerce ekranlara bakıyoruz; stres altındayız; hareketsiz kalıyoruz ve maalesef hem enerjimiz hem iş verimliliğimiz düşüyor.

  Yıllardır toplum sağlığına yönelik projeler yapan tutkulu bir sporcu ve eğitmen olarak iş hayatındakilere de bu bilgileri ve egzersizleri aktarmak istiyorum. Ofisten çıkıp spora vakit ayıramayanlar için ben iş yerlerine gidip orada toplu bir yoga dersi verebilirim. Nefes ve meditasyon yaptırarak hemen orada işte rahatlatmalarına destek olabilirim. Kurumlarla sunucu olarak çok çalışıyorum; artık işte yoga da diyoruz.

  İş’te Yoga kapsamında;  kan dolaşımını artıran hareketler, ağrıları rahatlatan egzersizler, duruş bozukluğunu düzelten hareketler, nefese odaklanarak zihni boşaltarak dinlenme egzersizleri ile konsantrasyon ve odaklanma artışı sağlayan uygulamalar yaptırıyorum.

  Yoganın hayatlarımızda yaratacağı bedensel ve ruhsal iyileşmeler nelerdir?

  Yoga, Bir’lik ve Bütünlük’tür. Evrensel bir enerjinin içine girmektir. Bu kadim enerji bedensel, zihinsel ve ruhsal şifa demektir. Kendi fit21 markamdaki tasarımlarda kullandığım spiral sembolü gibi gücün ve kaynağın içten dışa akmasıdır. Yoga gerektiği zaman enerji verir, gerektiği zaman sakinleştirir. Yaptığınız duruşlara ve nefes egzersizlerine göre ihtiyacınızı karşılarsınız.

  İş hayatındaki faydalarına gelirsek;

  İşte verimliliği artırıyor.

  Stres yönetimini kolaylaştırıyor.

  Fiziksel ve ruhsal bir rahatlamaya yol açıyor.

  Fiziksel ve zihinsel sağlığı artırıyor.

  Huzur ve dinamizm katıyor.

  Yaşam kalitesi artıyor.

  Aldığımız kararlar, hayata bakış açımız ve içinde bulunduğumuz koşullar nefesle ve nefes almayı bilmemekle doğrudan ilgili. Doğru nefes almak neleri değiştirir?

  Yaşam nefesle başlar ve nefesle biter. Öz’e ulaşmanın en hızlı yolu nefes’tir. En doğal yaptığımız şey aslında, nefes alıp vermek. Ancak bebeklikteki saf nefesimizi yıllar içindeki korkular, tecrübeler, endişelerle yetişkinlikte bozuyoruz. Doğru nefes almıyoruz. Ve kısıtlı nefes yaşamımızı da etkiliyor. Yaşamdan aldıklarımız da kısıtlı geliyor.

  Doğru nefes aldığımızda bence gerçekten yaşamı hissetmeye başlarız. Kendimizin ve çevremizin daha farkına varırız. Olumlu anlamda daha sakin dururuz. Daha kaygısız oluruz. Tıpkı çocukluğumuzdaki gibi… Daha mutlu oluruz. Enerjimiz yükselir. Doğru nefes yani kısıtlı göğüs yerine daha çok karın nefesi aldığımızda kapasitemiz artar. Hem fiziksel olarak hem zihinsel olarak. Ben atletim; koşuyorum, ve koşmanın kapasitesini sadece bacak kuvvetiniz değil, nefesiniz de belirliyor.

  Yoğun tempoda ve özellikle masa başında çalışan, bel, sırt, boyun ağrıları ile mücadele eden D’She Kadınları’na neler tavsiye edersiniz?

  Güne her sabah, daha yatak odasındayken bile, esnetme hareketleri ile başlamayı tavsiye ederim. Ben yataktan, acil bir durum yoksa, pat diye kalkmam. Kediler, köpekler gibi gerinirim; yatağın kenarına oturur, boynumu ileri geri ve yanlara esnetirim; omuzlarımı çeviririm. Derin birkaç nefes alır veririm. Kollarımı hareket ettiririm. Daha sonra zaten genelde spora gidiyorum. Düzenli spor yapılmasını tabii ki öneririm. Ancak evde veya ofiste 5-15 dakikalık zaman diliminde bile boyun, bel, sırtı rahatlatan hareketler yapmak mümkün. Sosyal medya kanallarımda fırsat buldukça bunları paylaşıyorum; size ilham veren kişileri takip etmenizi de öneririm.

  Ağrılar için yoga ve pilates çok faydalı. Yogada nefes ile birlikte bedeniniz fitness’a göre daha ağır hareket eder; ve duruşlarda birkaç nefes bekleyerek hem esneriz hem güçleniriz.

  Çoğu kadında duruş bozukluğu sorunu bulunuyor ve bir süre sonra vücut olması gereken şekilde durmayı unutuyor. Duruş bozukluğu düzeltilebilir mi? Kadınlara neler tavsiye edersiniz?

  Duruş bozukluğu toplumun çoğunda maalesef var; buna ben de dahilim. TV’de her gün canlı yayın yaparken yönetmenim arada dik durmam için uyarırdı. Yorgun düşüyoruz; unutuyoruz. Ve gerekli kasları kuvvetlendirmiyoruz. Duruş bozukluğu için yine yoga ve pilatesi önereceğim; ama fitness’da da bazı egzersizler sırtı, göğsü ve boynu güçlendirip sizi dikleştirir. Evet, duruş bozukluğu azimle, istikrarla, pes etmeden düzeltilebilir. Hatta alışkanlık kazanmak için 21 gün denemeye ne dersiniz?

  Sağlıklı ve düzenli, oldukça yoğun bir yaşamınız var. Pek çok konuda, bilgi birikiminiz ve tecrübelerinizle insanların hayatına dokunup güzelleştiriyorsunuz. İş hayatınızdan ve projelerinizden bahseder misiniz? Bir de motivasyon kaynağınızı ve yaşam felsefenizi öğrenebilir miyiz?

  İş hayatımda fit21 spor giyim markam ve 21 dakikalık spor dersim fit21 workout çoğu vaktimi alıyor. Renkli ve fonksiyonel yerli üretim yaptığımız için sürekli ürün geliştirmeye, satış noktalarımızı artırmaya, yeni trendleri takip etmeye ve uygulamaya önem veriyorum. İstanbul Etiler Alkent fit21 mağazamızla birlikte Türkiye genelinde 13 satış noktasına ulaştık. Yurtdışına açılma planlarımız var. Marka büyüyor.

  Sosyal medya hesaplarımızı, hem benim kişisel @ecevahapoglu hem de @fit21.com.tr aktif kullanıyoruz. Youtube kanalıma yeniden spor ve sağlıklı yaşam videoları çekmeye başlayacağız.

  Yeni evlendim; bu sene kısmetse çocuk isteğimiz de var. Fit hamilelik üzerine bir kitap yazıyorum.

  Motivasyon kaynağım Yaradan’ın bizlere bahşettiği öz kaynağımız. Motivasyon kaynağım Öz’üm. Yaşam felsefem de sevdiğin işi tutkuyla yapmak ve sevdiğin kişilerle birlikte olmak…

  Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Tarifler

  Sevgililer Günü Cupcake Tarifi

  D’She Style tarif🔝 Aşkınızı göstermek için Sevgililer Günü’nün gelmesini beklemenize gerek yok; sevgi, yılda bir gün değil, aslında her gün onurlandırılmalı! Aşkı sembolize eden Sevgililer Günü’nde...

  Çikolata Kaplı Naneli Bar Tarifi

  D’She Style kolay tarifler🔝 Çikolata kaplı naneli hindistancevizi barlar, ilhamını dondurma ve naneli kurabiyeden aldı. Pişirilmeden kolayca hazırlayabileceğiniz barlar hem vegan hem de şekersiz. MALZEMELER 2 su...

  Pancake

  Hem 2 dakikada hazırlayabileceğiniz hem de sağlıklı bir pancake tarifine ne dersiniz?   Malzemeler: 1 yumurta 2 çorba kaşığı tam buğday unu 2 çorba kaşığı süt 1/2 paket kabartma tozu 1/2...

  Avokado Tost

  Yılbaşı ruhunu yaşayacağınız atıştırmalık 😋; Yılbaşı Ağacı Avokado Tost Malzemeler: 2 Adet avokado (yumuşamış) 6 Dilim Kara Buğday Ekmeği ½ Adet limon suyu 1 Çimdik tuz   Tarifi: Kara buğday ekmeğini yatay...

  Nohut

  Havalar soğudu... Sürekli bir şeyler atıştırmak mı istiyorsunuz? Haftanın sağlıklı atıştırmalığı; Fırında Baharatlı Nohut!   İçindekiler:1 avuç roka ½ bardak nohut haşlanmış süzülmüş 1 adet salatalık 6 adet cherry domates ¼ çay...