Ebru Uygun; Atölye Ebruly

615

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Ebru Uygun’a @benimyolumebruuygun @tocevonline birbirinden özel ve değerli ebru desenlerini yarattığı @ebrulyistanbul ebru çalışmalarını sorduk;

Ebru sanatı ile yaptığınız birbirinden özel çalışmalarınız bulunuyor. Ebru yapmaya nasıl başladınız? Yaratıcılığınızı nasıl besliyorsunuz? Ebru desenleri nasıl doğuyor, anlatır mısınız?

Ebru benim için bambaşka bir dünya. Ebru ile tanıştığım için her zaman şükrediyorum. 2011’de gözlerimde çok ciddi bir problem yaşadım. Uzun bir süre ev içinde karanlıkta yaşamak zorunda kaldım. Işığa bakamıyordum. Tedavi döneminde mum ışığında sadece beşer dakika zamanla yapmaya başladım. Benim için çok önemli bir dönemdi. Aslında bir dönüm noktası. Ebru yapmaya başladığımda bunun bir yere gideceğini hayal ediyordum. Hayalim bir çok insana ulaşmaktı. Sadece eserlerimle ulaşmak değildi isteğim. İnsanlara gün boyu yaşadıkları sıkıntılardan kaçabilecekleri alanları gösterebilmekti. Ki şu anda yaptığım atölyelerle bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum.


Ebru benim için özgürlük, mutluluk, rahatlama, yaşadığım bütün sıkıntılardan arınarak taptaze çıkmak demek. Yaşadığım olayları doğru analiz edebilmek demek. Sıkıntılarımdan çözüme doğru gidebilmek demek. Özellikle hastalık süresince beni rahatlatan, hastalığın stresinden uzaklaştırabilen, ruhumu sıkan bütün olumsuzluklardan beni uzaklaştıran bir sanat. Eğer ebru yapmasaydım mental olarak bu kadar sağlıklı olamayabilirdim. Çünkü hastalık adına çok ciddi travmalar geçirdim. Bu travmaları atlatabilmemi sağlayan en önemli öğelerden biri ebru sanatı. Kendimi çok özgür ve mutlu hissediyorum.

Başka bir dünyaya giriyorum ebru yaparken. Ebru yaparken hiçbir şey düşünmüyor, sadece yaşanmışlıklarımı ve duygularımı aktarmaya çalışıyorum.

Ebru sanatının inceliklerini öğrettiğiniz workshoplarınızdan bahseder misiniz? Dersler hangi aşamalardan oluşuyor?

Atölye Ebruly adı altında bir atölyem var. Daha çok çalışmalarımı orada yürütüyorum. Ebru öğrenmek isteyen herkese kapımız açık, arzu eden tek seferlik deneyimler yaşıyor. Belli periyotlarda workshoplarımız düzenleniyor, aylık bültende tarihleri yayınlıyoruz. Burada herhangi bir seviye gözetmeksizin herkes katılabiliyor. 8 kişilik gruplar halinde yaptığımız bu çalışmada 2-3 saat için katılımcı Ebru sanatı ile tanışmış ve o büyülü dünyanın içine girmiş oluyor. Bir nevi meditasyon, rehabilitasyon diyebiliriz, yoğun iş temposunda geçen bir günün ardından müthiş dinlendirici bir etkisi var.  Daha ileri teknikleri almak isteyenlerle de özel ders kapsamında çalışıyorum.

Yakın zamanda Atölye Ebruly, farklı sanat dalları ile de hizmet veren bir atölyeye dönüştü. Başka eğitmenlere de kapılarını açarak, farklı sanat dallarından hobi edinmek isteyenleri buluşturan bir atölye oldu. Ebru sanatının yanı sıra; dokuma, cam boncuk işleme, keşe, quilling, taş boyama gibi workshoplarımız da bulunmaktadır.

Bundan çok memnunum. Bu ilgi ve destek beni çok mutlu ediyor çünkü her etkinliğin geliri TOÇEV’e aktarılarak çocukların eğitim desteği devam ediyor.

Ebru sanatını öğrenmek ve desen yaratmak için çıkılan yolculuk emek ve zaman istiyor. Herkes ebru yapabilir mi?

Tabiki herkes yapabilir, ancak devam etmek için emek, sabır, özen, sevgi ve tutku ister Ebru… Bir süre sonra hobi olmaktan çıkan bir sanat dalı Ebru…

Ebruly markasının tasarımları hangi kumaşlara uygulanır? Giyim, aksesuar ve ev dekorasyonunda Ebruly tasarımlarının yer aldığı markalar hangileri?

Yakın zaman içerisinde Ebruly’nin projeleri nelerdir?

Hayat amaçlarımdan biri de farkındalık yaratmak. Çocuğun hayatında değişim yaratmak. Hastaların hayatında değişim yaratmak. Bize dokunan herkesin hayatında bir farkındalık yaratmak. Yaşadıklarımızı onlarla paylaşmak. Onlarla paylaşırken de hayata dair aldıklarımı onlarında almasını sağlamak. Dolayısıyla bu yolda bir söyleşi dizisi hazırladım. “Yaşama Sanatı” adı altında bütünsel sağlık seminerleri düzenliyor, deneyimlerimi paylaşıyorum. Gerek kurumsallara, gerek bireylere her alanda ulaşmaya dokunmaya çalışıyor, hayatlarında farkındalık oluşturmaya devam ediyorum.  
Kendi yaratıcı gücünü keşfetmek isteyen D’She Kadınları’na neler tavsiye edersiniz?

Kadın çok özel bir varlıktır hayatta…. ilk kendini tanıması lazım, hayattaki varlığını keşfederse yaratıcılığı gündeme gelecektir. Dolayısıyla hayatta yapmak istediği şeyler için başarı kapıları bu yaratıcılık ile daha hızlı açılacaktır.

Ebru sanatı ile ilgilenmek isteyen D’She Kadınları’na hayatlarında yaratacakları değer adına neler tavsiye edersiniz?

Sadece Ebru Sanatı değil, mutlaka ki sevdikleri, değer verecekleri bir hobi edinmeleri çok önemli, kendileri için attıkları bu adım aslında hayatlarına dair büyük bir dokunuşun başlangıcı olacaktır. Kendilerine ayırdıkları bu çok özel zamanlarda hayatlarına dair sorgulamalar yapar, yüzleşirler ve iç seslerine ulaşarak doğru yolu bulurlar…
Hayatna dair sorgulamaları, yüzleşmeleri….
Bize katılmak isteyen herkes instagram hesabımızı takip edebilir, bizimle beraber ebru yapabilir.

 

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.