Ebru Erberdi

473

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Ebru Erberdi’ye sorduk;

Kariyerinizin yemek kültürü, seyahatleri, yazıları ve sağlıklı beslenme paketleri ile birlikte eşsiz mönüler üzerine nasıl kurulduğunu anlatır mısınız?

Kariyerime otelcilikle başlamamın en büyük sebebi hizmet sektörünü çok seviyor olmam.

Çocukluğumdan beri  yeme içmeye olan merakım beni dünyayı keşfetmeye itti. Sayısız şehir gezerek farklı kültürlerin yeme içme kültürlerini deneyimledim. Yemeğin içinde olmayı sevdiğim ve doğru hizmetin püf noktalarını bildiğim için kariyerime hep bu doğrultuda yön verdim.

Yurtiçinde ve yurtdışında gittiğiniz şehirlerde beslenme alışkanlıkları ve yemek ritüelleri, adetleri için neler söylersiniz? Sizi en çok etkileyen, büyüleyen ya da şaşırtan kültür hangisi oldu?

Her kültür kendine has. Uzakdoğu mutfağını çok seviyorum. Özellikle taze meyve ve sebzeleri çok sevdiğim için doğal olan her şey ilgimi çekiyor. Bunun yanı sıra farklı lezzetleri deneyimlemeyi de çok seviyorum. Yemeğe cesaret edemediğim çok az şey var diyebilirim. Yemek kültürü ile alakalı hiç bir şeyin beni şaşırttığını söyleyemem. Özgünlük şaşırtmaz  aksine öğretir.

7 Light Forever ile hazırlanan mönülerden bahseder misiniz?

7 Light Forever bizim çok değer verdiğimiz bir çalışma… İstanbul’daki bir çok diyetisyenin reçeteleri elimizdedir. Diyetisyenler reçeteyi yazar biz de harfi harfine kişiye özel yemekler hazırlarız.

3 ay içerisinde aynı yemek asla yenmeyecek şekilde çalışmalar yaptık. Diyet malum çok keyifli değildir, biz biraz daha keyifli hale getirmeye çalıştık.

En çok tercih edilen paket ya da paketler hangisi?

Bu dönem Ketajoneik paketler çok revaçta… Glüten de son dönemin en büyük sorunlarından biri haline geldi. Glütensiz beslenme paketleri de çölyak hastaları için son dönemin en tercih edilen paketler…

Özellikle zayıflamak isteyenler için kalori hesabı yapmak, yediklerini sınırlamak bir azaba dönüşüyor. Dilediğini yiyemeyecek olmak insanları mutsuz edebiliyor. Siz bu aşamada nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz? Sağlıklı ve ölçülü beslenmeyi danışanlar için cazip hale getirmeyi nasıl başarıyorsunuz?

Biz işin lezzet kısmındayız. Diyet bir nevi tedavidir ve biz bu süreci keyifli hale getirmek için yediklerinden keyif almalarını sağlamak isiyoruz.

D’She Kadınlarına sağlıklı beslenme adına neler tavsiye edersiniz?

Kişi önce kendi bedenini kendi tanımalı ve doğal beslenmeli. Alkali ürünler tercih etmeli, tükettiği yağlara dikkat etmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalı.

En büyük düşman stres, mümkün olduğunca meditasyon yapmalı… Soğuk sıkım posalı meyve suları tüketmeli…Zencifil ve zerdeçalı mutfağından eksik etmemeli.. Kolojen içeren gıdaları muhakkak tüketmeli.

Aynı zamanda davetler için şık sunumlar da hazırlıyorsunuz. Catering hizmetinizin içinde neler bulunuyor?

Biz 2 kişiden 1000 kişiye kadar hizmet veren bir kurumuz. 2006 yılından beri kalitemizden ve lezzetimizden ödün vermeden aynı çizgide devam ediyoruz. Tüm daveti en ince ayrıntısına kadar organize edip uyguluyoruz.

Konsepte göre mönü hazırlama aşamasından bahseder misiniz?

Biz taleplere cevap veriyoruz arzu eden olursa tabii ki yönlendirme de yapıyoruz. Son dönem evlerde partiler çoğaldı ve insanlar daha özel yerlerde sosyalleşiyor dolayısıyla daha çok özen gösterip, detaylara önem veriyor.  Menüyü genelde davet sahipleri ile birlikte hazırlıyoruz. Arzu ettiklerinde önden birlikte tadım yapıyoruz.

Davetlerde sıklıkla tercih edilen bir mönü veya konsept var mı?

Şu sıralar Meksika mutfağı çok revaçta. Bunun yanı sıra Uzakdoğu ve Hint mutfağı da  tercih ediliyor. Tabii geleneksel menüler de her zaman hazırlanıyor.

Bir davetin dekorasyonundan yiyecek ve içecek seçimine kadar kusursuz olması için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

Ziyafet zarafettir. Kendinizi en iyi ifade etme şekli sofranıza gösterdiğiniz önemdir.  Kusursuzluk detaylarda gizlidir. Renkler, sunumlar, yemeğin lezzeti hepsi bir bütündür. Davetlerinize bir proje gibi bakın ve detaylandırın, o zaman çok keyifli sonuçlar alırsınız.

Sizin de mutfağınızda harikalar yarattığınız şüphesiz. Gezdiğiniz gördüğünüz yerlerde karşılaştığınız farklı tatları kendi mutfağınızda deniyor musunuz?

Yemek yapmayı çok severim, özellikle 3,5 yaşındaki oğlum Osman’la mutfakta zaman geçirmekten çok keyif alıyorum.. Sağlıklı beslenen biriyim. Mevsim sebze ve meyveleri ile farklı tatlar keşfetmekten çok keyif alıyorum. Doğal olan ürünleri tercih ediyorum.

Beslenme düzeninizden bahseder misiniz?

Çoğunlukla kendimize ait Kaz dağlarındaki çiftlik ürünlerini tüketiyorum.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.