Dr. Banu Taşçı Fresko; Fibromiyalji

709

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Dr. Banu Taşçı Fresko’ya sorduk;

Fibromiyalji nedir? Nasıl bir hastalıktır?

Fibromiyalji 6 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı hastalığıdır.  Vücutta, dışarıdan uygulanan basınca artmış ağrı yanıtı veren hassas noktalar, alanlar, tetik noktaların ağrısına pek çok bulgu ve yakınma eşlik eder. Kadınlarda iki kat daha fazla, toplumun %2 -8’inde görülür.

Kronik ağrı ile birlikte hastalarda;  

Uyku problemleri
Beyin sisi
Geçmeyen yorgunluk ve hâlsizlik, kronik yorgunluk sendromu
Depresyon ve kaygı bozuklukları
Artmış duyarlılık
IBS ve IBS benzeri mide ve bağırsak yakınmaları
Sabah tutukluğu ve sertliği
Denge bozukluğu, baş dönmesi ve kulak çınlaması
Ellerde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
Raynaud fenomeni
Huzursuz bacaklar sendromu
Temporomandibüler eklem (çene eklemi) yakınmaları
Ortostatik entolerans
Katastrofizasyon
Âdet öncesi gerginlik
Hiperaktif mesane
Cinsel işlev problemleri görülebilir.

Fibromiyalji neden ve nasıl ortaya çıkar?

Fibromiyalji, genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkar.

Fibromiyaljinin altında merkezî duyarlılık artışı, kronik stres ve enflamasyon, oksidatif stres, serotonin vedopamin metabolizması bozuklukları ve/veya bağırsak problemleri yatabilir.

Ağrıları artıran faktörler var mıdır?

Hastalık bazen fiziksel travma, ameliyat, ağır enfeksiyon veya büyük psikososyal stres sonrası başlar. Bazı hastalarda ise belirgin tetikleyici olmadan yıllar içerisinde belirgin hale gelir. Enfeksiyonlar, ağır sistemik hastalıklar, fiziksel travmalar ve mikrotravmalar, doğum yapmak, alerjiler, ameliyat olmak, menstürasyon, aşırı stres, büyük üzüntüler, günlük süreğen kişiler arası stresler, uykusuzluk, yorgunluk, uzun süre hareketsiz kalma, hava sıcaklığı değişiklikleri, mevsim geçişleri ve yolculuk yapmak ağrıları kötüleştirebilir, şiddetlendirebilir, tedaviye yanıt vermemeye neden olabilir.

Fibromiyalji olmak başlıca risk faktörleri nelerdir?

Kadın olmak, depresif ve kaygılı olmak, çocukluk çağı travması geçirmek, işyeri stresi, masa başında uzun saatler çalışmak, mükemmeliyetçi olmak, Batı tipi beslenmek, kilolu olmak, gluten hassasiyeti, histamin entoleransı ve sigara içmek ağrıların ortaya çıkması için risk faktörleridir.

Fibromiyaljiye neler iyi gelir?

Hareket etmek, yürüyüş yapmak, yoga yapmak, pilates yapmak, meditasyon yapmak, glütensiz beslenmek, inek sütü ve ürünlerini tüketmemek, işlenmiş gıda ve şeker tüketmemek ağrıların geçmesine ve azalmasına yardımcı olur.

Bir kişi fibromiyalji olduğunu düşünüyorsa ne yapmalıdır?

Yaygın vücut ağrısı ve yorgunluk ile birlikte:

Migren, gerilim tipi baş ağrısı, ense ağrısı, yüzde uyuşma, ellerde ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma, huzursuz bacaklar sendromu varsa bir nöroloji uzmanına muayene olunmalı.
Belirgin uyku problemi, uyku apneniz, horlama, uyku bozukluğu, huzursuz bacaklar sendromu varsa bir uyku hastalıkları uzmanına muayene olunmalı.
Eklemlerde ağrı, şişme, kızarıklık, tendon iltihabı-şişmesi, kalça kemiğinde-eklemlerinde ağrı varsa ve ailede bağışıklık sistemi hastalığı varsa bir romatoloji uzmanına başvurmak uygun olur.
Dahiliyenin alt branşlarına muayene olmadan önce bir dahiliye uzmanına muayene olmak, genel ve temel değerlendirme yaptırmak iyi olur.
Mide bağırsak yakınmaları, ishal, gaz, kabızlık, şişkinlik, IBS bulguları, hazımsızlık varsa dahiliye muayenesi ile birlikte bir gastroenteroloji hekimine muayene olunmalı, çölyak hastalığı ve non çölyak gluten hassasiyeti konusunda da araştırma yapılmalıdır.
Boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, geçmeyen kol bacak ağrısı varsa bir fizik tedavi uzmanına muayene, gerekirse fizik tedavi yapılmalı.
Trigeminal nevralji, zona sonrası dayanılmaz ağrı, oksipital nevralji varsa ve diğer hekimlerin düzenlediği tedavilerden yarar alınamadıysa bir algoloji uzmanı muayenesi gerekir.
Depresyon ve kaygı bozukluğunuz hayat kalitesini etkiliyorsa, uyku problemleri ve yeme-içme bozuklukları eşlik ediyorsa, intihar düşünceleriolduysa veya devam ediyorsa bir psikiyatri uzmanına muayene olmak ve düzenlenene tedaviyi kullanmak gerekir.
Stresle baş etme problemleri, mutsuzluk, gerginlik, ne yapacağını bilememe ve  karar verme güçlüğü varsa bir psikologdan yardım alın.

Daha fazla bilgiye Instagram hesabım @drbanutascifresko, web sitem www.banutascifresko.com ve yeni kitabım ‘artık ağrımasın: Geçmeyen Ağrı ve Fibromiyaljiye Çözüm Rehberi’nde bulabilirsiniz.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.