Dr. Ayşegül Çoruhlu

1216

D’She Style tavsiye eder 🔝

D’She Kadını Sevgili Ayşegül Çoruhlu’ya @dr.aysegulcoruhlu sorduk;

Çoğu insanın üzerindeki kiloyu hızlıca vermek adına uyguladığı diyetler mevcut. Ancak, diyet programını yarıda bırakan ya da istediği kiloya ulaşan kadınların bir süre sonra sağlıksız beslenme düzenine geri döndüğünü gözlemliyoruz. Bunun sonucunda, kilo aldığında diyet yapmak ve diyeti bıraktığında kilo almak gibi bir kısır döngünün içinde aynı süreci defalarca yaşayan kadınlara sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeleri için tavsiyeleriniz nelerdir?

Bahsettiğiniz hızlı kilo verme şekli, eski model yo yo, yani sadece kalori hesabına dayanan, kısıtlanan kaloriler ile kilo verilen diyetler. Oysa bu tür yaklaşımlar artık bilim dışı sayılıyor. Yani, ‘Kilo vermek için giren kalori çıkan kaloriden az olsun’ yaklaşımı zamanın gerisinde kaldı.
Kalorileri saymak yanlıştır. Sağlıklı ve düzenli beslenme sisteminde öncelikle yenen şeyin gıda olup olmadığına bakmak gerekir. Çünkü adı gıda olan her şey gıda değildir.
Beslenme bilimi, insan hücre biyolojisi ve biyokimyası ile ilgili bir bilim dalıdır. Biyolojik değeri olmayan besinler kalorileri az dahi olsa kilo aldırır. Bununla beraber, biyolojik besin değeri yüksek besinler kalorileri fazla olsa da kilo verdirir. Örneğin kuruyemişler yağlıdır ve kalorilidir. Ama doğanın bir parçası ve biyolojik besinlerdir. Kilo yapma olasılığı, kalorisiz sanayi ürünü ligth krakerlerden düşüktür. Özellikle söylemek istediğim, bir gıda biyolojik yapımıza uygunsa kilo sorunu yaratmayacaktır. Kilo sorununu yaratan, onun yanında yandaş yenen işlenmiş gıdalardır.

Hipoglisemi özellikle diyet sırasında karşılaşılan bir sorun. D’She Kadınlarına kan şekerini dengelemeleri için nasıl bir beslenme düzeni tavsiye edersiniz?

Hipoglisemi az yemek yemek değildir. Hipoglisemi biyolojik gıda yememek demektir. Bireyde hipoglisemi olması için, önce kan şekerini hipo durumuna sokacak insülinin uyarılmış olması gerekir. Örneğin günlük beslenme esnasında bir önceki öğün işlenmiş gıda, un, şeker içerir ise, yemekten 3 saat sonra hipoglisemi olması normaldir. Hipogliseminizin olması besin seçiminizin yanlış olması demektir. Biyolojik yapınıza uygun gerçek gıdalar ile beslendiğinizde hipoglisemi söz konusu olmayacaktır. Aslında kilonun da, hipogliseminin de nedeni hücrenizi beslemek yerine nefsinizi besliyor olmanızdan kaynaklanır. Yani yemek yerken yalnızca midenizi dolduruyorsunuz demektir.

Beslenme ciddi konudur. Nefsini beslemek yaklaşımı sigara içmek ile aynı kafadır.

Daha iyi bir bedene sahip olmak için D’She Style’da kalın.