Doğru Poz Vermek İçin İpuçları

235

Önceleri fotoğraf çektirirken en doğal halimizle kameraya gülümsüyorduk. Fakat şimdilerde fotoğraf çektirmek bir hayli önemli.

Çünkü onlar artık albümlerde, çeçevelerin içinde sınırlı kalmıyor, sosyal medyada adeta başkalarının beğenisine sunuluyor.

Fotoğraf paylaşmak hayatımızın önemli bir parçası, ancak kamera önünde tıpkı bir model gibi poz vermek başlı başına bir sanat aslında. Eğer vücudunuzu doğru kullanmayı bilirseniz, sizi başka birine dönüştüren programlardan yardım almanız gerekmez.

Başarılı bir fotoğrafın anahtarı, her şeyin vücut şekli, duruş ve eğrilerle ilgili olduğunu hatırlamaktır.

Poz verirken karnınızı sıkın, omuzlarınızı dikleştirin ve vücudunuzla ilginç şekiller ve çizgiler oluşturmak için gerektiği şekilde ağırlığınızı değiştirin.

Çok az da olsa bacaklarınızı ve kollarınızı eğin.

Kollarınız ve bacaklarınız poz verirken vücudunuza bitişik olmamalı.

Mutlaka üçgen şekil verip uygun bir açı oluşturun.

Hiçbir şey düz durup kameraya bakmaktan daha sert olamaz.

Üç çeyrek pozunda ustalaşın. Bu pozda, vücudunuzun sadece dörtte üçü görünecek şekilde vücudunuzu kameradan biraz uzaklaştırırsınız.

Bu, fotoğrafa derinlik katar ve görüntüleri görsel olarak daha çekici hale getirir.

Doğrudan kameraya bakmak sınırlı bir çekiciliğe sahiptir ve çoğu durumda işe yaramaz.

Amaç basit görünebilir, ancak gerçekte düşündüğünüzden daha karmaşıktır.

1559139403-725019-modelposesjpg.png.jpg

İlham almak istediğiniz fotoğraf çekimleri için model pozlar bulmak üzere Pinterest ve Google’ı kullanın. Sevdiğiniz en iyi model pozlarını içeren bir ilham panosu oluşturun. Aynada da pratik yapabilirsiniz.

Bir profesyonel gibi poz vermeden önce basit pozlarla işe başlamak isteyebilirsiniz. Oturmak, ayakta durmak, yürümek gibi samimi çekimler harika başlangıç noktalarıdır. İyi bir fotoğraf, minimum süslü duruşlarla doğal pozlar gerektirir. Bu tür fotoğraflar, reklamlardan katalog ürünlerine kadar her yerde bulunur. Fitness fotoğrafçılığı atletik estetiği gerektirir ve modelin hamle yapmasını, şınav çekmesini veya ağırlık kaldırmasını gerektirir. Moda pozları, Vogue veya Glamour sayfalarında ve ayrıca Coco Chanel veya Gucci gibi üst düzey reklamlarda bulunur. Bu görüntüler, uzun boynu ve uygun duruşu vurgulayan yaratıcı ve çarpıcı pozlar gerektirir. Yoğun bir yüz ifadesi yapan şiddetli gözler temel unsurdur. Poz vermeyi öğrenirken bütün bu ayrıntıları incelemenizi öneririz.

1566289129-828169-model-poses1jpg.png.jpg

Doğru Pozu Vermek İçin İpuçları

Peki bir pozu diğerinden daha iyi yapan nedir? İşte akılda tutulması gereken ipuçları sunan birkaç temel bilgi.

1. Çok az da olsa bacaklarınızı ve kollarınızı eğin. Hiçbir şey düz durup kameraya bakmaktan daha sert olamaz. Parmaklarınızı gevşek tutun ve yumruk atmaktan kaçının. Bu tür bir çekim, tüm vücut pozlarını göstermek için yapılır.

2. Üç çeyrek pozunda ustalaşın. Bu pozda, vücudunuzun sadece dörtte üçü görünecek şekilde vücudunuzu kameradan biraz uzaklaştırırsınız. Bu, derinlik katar ve görüntüleri görsel olarak daha çekici hale getirir.

3. Nereye bakacağınız konusunda fotoğrafçınızın yönünü izleyin. Doğrudan kameraya bakmak sınırlı bir çekiciliğe sahiptir ve çoğu durumda işe yaramaz. Kameranın arkasına veya fotoğrafçının gözlerine bakın. Belirli bir yöne bakmanız istendiğinde, gözlerinizi burnunuzun işaret ettiği yönü takip etmesini sağlayın. Bunu yapmak daha dürüst ve samimi bir çekim sağlar. Görüntüdeki göz rengini ve ışığı yakalamak için de mükemmeldir.

4. Pozlarınızı hareketli ve canlı tutun ama yavaş hareket edin. Her üç saniyede bir şeyleri değiştirmek istiyorsunuz. Bir elinizi hareket ettirin, duruşunuzu biraz değiştirin, yüz ifadenizi değiştirin.

Fotoğraf Çekimleri İçin Model Pozların Listesi

Liste size harika bir fotoğraf çekmek için bilmeniz gereken modelleme fotoğrafçılığı pozlarını verecektir.

Ayakta Pozlar

Ayakta yapılan pozların birkaç temel çeşidi vardır. Bu model fotoğrafçılık pozları kolayca çok yönlüdür ve iç mekanda, dışarıda veya stüdyoda yapılabilir.

1566215714-882597-model-poses4jpg.png.jpg

Kameraya Bakmak

En temel model pozları muhtemelen ustalaşması en zor olanlardır. Her iki omuz da kameranın merceğine kare şeklinde yerleştirildiğinde, görüntüler düz ve sıkıcı çıkma eğilimindedir. Derinlik ve yaşam eklemek modele kalmıştır. Başınızı yana eğin, bir elinizi saçınızın arasından geçirin veya bir omzunuzu kameraya yaklaştırın. Kalçalarınızı farklı şekilde çerçevelemek için bir bacağınızı diğerinin arkasında hareket ettirin ve dizlerinizi ve dirseklerinizi bükmeyi unutmayın. Tüm bunlar, nihai ürünün görünümünü ve ruh halini önemli ölçüde değiştirir.

1566284572-557794-model-poses5jpg.png.jpg

Profiller

Başarılı bir profilin anahtarı, her şeyin vücut şekli, duruş ve eğrilerle ilgili olduğunu hatırlamaktır. Karnınızı sıkın, omuzlarınızı dikleştirin ve vücudunuzla ilginç şekiller ve çizgiler oluşturmak için gerektiği şekilde ağırlığınızı değiştirin. Profiller, modelin tüm gövdesinin farkında olmasını gerektirir. (Ve ellerini ve bacaklarını unutma!) Profil çekiminin açısı, yanlış yapıldığında uzuvlarınızın kısa kütükler gibi görünebileceği anlamına gelir.

Dörtte üçü Poz

Dörtte üçlük poz, modellemede bir standarttır, bu yüzden onu çıkarabilmek ve ne sorulduğunu bilmek isteyeceksiniz. Kameraya dönük olmakla tam profil arasında bir yerde. Dörtte üçlük pozda, vücudunuzun yalnızca dörtte üçü görünecek şekilde kameradan uzaklaşacaksınız. Bu, herhangi bir fotoğrafta büyük derinlik ve ilgi yaratır. Doğru yapmak için, bir profilde olduğu gibi kalçalarınız kameradan uzakta olacak şekilde bir ayağınızı diğerinin arkasına koyun. Sonra yüzünüz ve omuzlarınız lense bakacak şekilde belinizi kameraya doğru çevirin.

Duvara Karşı

Duvarlar, oynamak için başka bir unsurdur. Ayakta duran pozlarda duvara yaslanabilirsiniz. Bir duvara sahip olmak, kompozisyona biraz drama ve ilgi katar ve modele üzerinde çalışmak için başka bir odak noktası verir. Duvara mı baktığınızı, başka yöne mi bakacağınızı veya fotoğrafçıya mı bakacağınızı değiştirin. Bir duvara yaslanacak bacak ve kol pozisyonları sonsuzdur ve genellikle hepsi harika fotoğraflara yol açar. Profil pozlarında olduğu gibi, duvarın düz çizgileri duruşu ve kıvrımları vurgular, bu nedenle sıkı bir merkez tutun ve vücudunuzla harika çizgiler oluşturun.

1566286765-868602-model-pose8jpg.png.jpg

Oturan Pozlar

Bir sandalyede sırt üstü düz bir şekilde oturmak, genellikle dinamik veya büyüleyici bir fotoğrafa yol açmaz. Otururken en iyi poz modeli iki duruşa ayrılabilir: öne eğilmek ve geriye yaslanmak. Burada ikisine de bakacağız ve her biri için bazı örnekler vereceğiz. Belki de ayakta durmaktan çok, oturmak izleyiciye daha fazla anlam ve duygu aktarır. Omuzlarınız, gövdeniz ve bacaklarınızla yaptığınız şey, her görüntünün titreşimini büyük ölçüde değiştirir.

1559138574-220255-mihai-stefan-658820-unsplashjpg.png.jpg