Doğru Makyaj İçin Hangi Yaş Grubundasınız?

85

Belki küçük bir kız çocuğuyken aynanın karşısında oturan annemizi dikkatlice izlerken, belki de onyedi yaşında dudak parlatıcısının ışıltılara karışan çilek kokusunu keşfederken makyajın kesinlikle büyülü olduğuna inanmış olabiliriz.

Makyajla tanışma serüvenimiz ne olursa olsun, onu çok sevdiğimiz şüphesiz. Yüz hatlarımızı tanıyana kadar birkaç başarısız makyaj denememiz olmuş olabilir. Ve doğru renk skalasını yakaladığımızda kendimizi otuzlarımızın ortasında bulabiliriz.

İşin aslı makyajın kilit yaş grubunun 35-40 yaşları arasında olması. Belki de kendimizi kabullenmeye ve sevmeye 35 yaşından sonra başlıyoruz.

Araştırmalar bu yaş grubundaki kadınların yüzlerinde ve dudaklarında daha çok, gözlerinde daha az renk kullanmaya başladığını ortaya koyuyor. Bir kadın 35 yaşına geldiğinde dudak parlatıcısından ruja ve fondötenden allığa doğru tercihlerini değiştiriyor.


Yaşlanmayla ilgili endişeler ise burada önemli bir rol oynuyor, kadınlar 40’a yaklaştıkça yaşlanmayı geciktirmeye çok daha fazla dikkat ediyor. Örneğin göz kategorisinde kadınlar 45 yaşına geldiklerinde daha az göz farı ve daha az göz kalemi kullanmaya başlıyor. Bu, göz çevresindeki kırışıklıklar ile ilgili endişelere bağlanabilir; bu nedenle birçok kadın bölgeye renk katmaktan kaçınıyor.

18 ila 24 yaş arasındaki kadınların yaklaşık yüzde 80’i göz farı ve göz kalemi kullanıyor. 40 yaşına yakın kadınlarda kullanım azalmaya başlıyor ve 55 yaşına geldiklerinde kadınların sadece yüzde 68’i göz farı ve yüzde 54’ü göz kalemi kullanıyor. Hangi yaşta olursa olsun maskara kullanımı ise hiçbir zaman gözden düşmüyor. 18-54 yaş arası her on kadından dokuzu maskara kullanıyor.


Bütün bu makyaj alışkanlıkları bir tarafa, asıl önemli nokta yaş gruplarına göre doğru makyaj tekniklerini uygulamak. Yirmili yaşlarda ağır fondötene ihtiyaç duyulmazken, otuzlu yaşlarda mat renk tonlarında kapatıcı kullanılıyor. Kırklı yaşlarda astarsız bir makyaj düşünülemez oluyor. Ellili yaşlarda ise ışıltılı far ve allık ince çizgileri belirginleştirdiği için uzak durmak gerekiyor.


Hangi yaş grubunda olduğunuz doğru makyaj için dikkat etmeniz gereken ilk adım. Bununla birlikte cildinizin yapısı, elastikiyet kaybı, kaz ayakları, mimik çizgileri, güneş lekeleri, göz altı halkaları yaşınızdan bağımsız olarak genetik faktörler, beslenme, yaşam tarzı, iklim şartları gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor.


Yirmili, otuzlu, kırklı ve ellili yaş grupları için doğru makyaj tekniklerini, renkleri ve ürünleri seçmek bir hayli önemli. Bundan on yıl öncesini düşünürseniz, şu an makyajınızı tamamen aynı şekilde yapmıyorsunuzdur. Yirmili yaşlarda muhteşem görünen ışıltılı bir göz makyajı işe yarayabilir fakat kırklı yaşlar için aynı çizgiler ve tonlar doğru olmayabilir. Genç bir cildin aydınlık ve doğal pembe görünümünü yoğun pudra ile kapamak tamamen yanlış olacakken, otuzlarda bir kadın kontürü bir gereklilik olarak benimseyebilir. İşte bu nedenle makyajın her tonu ve her stili ya da kullanılan her ürün büyük bir gruba yönelmez ve her on yıllık kilometre taşlarında tarzını değiştirmek üzere yeni bakış açıları kazanır.


Ne olduğunuzdan yaşlı ne de olduğunuzdan genç görünmeye çalışmak yerine ait olduğunuz dönemi en iyi biçimde yansıtmayı tercih etmeniz doğru olacaktır. Üstelik kaç yaşında olursanız olun, her yaşın bambaşka güzelliği olduğunu unutmayın!