Doğal Antioksidan Dutun Faydaları

416

D’She Style tavsiye eder🔝

İçindeki vitaminler ve mineraller ile doğanın mucizesi dutun sayısız yararı var. Kalsiyum, Demir, A, B1, B2 ve C vitamini gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra resveratrol adındaki bir antioksidan türünü içeren dut, serbest radikaller tarafından vücuda verilen zararları önler ve en aza indirmeye yardımcı olur. Dutu taze veya kurutulmuş olarak tüketebileceğiniz gibi, duttan elde edilen pekmez ve şurubu da sağlıklı bir yaşam için kullanmanızı tavsiye ederiz. D’She Style beyaz ve kara dutun yararlarını sizler için araştırdı ve yazdı;

Doğada kolaylıkla bulunan dut, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Yaz mevsimi meyvesi olan dutu kür şeklinde uygulamanız birçok sağlık sorununun azalmasına ya da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Günlük beslenme planınıza eklediğiniz dutun doğal antioksidan etkisi sayesinde vücudunuzdaki yenilenmeyi ve iyileşmeyi fark edebilirsiniz.

Beyaz dutun yararlarından bahsetmek gerekirse, ateş düşürücü ve ödem atıcı etkiye sahip olduğunu, doğal kan yapıcı olması sebebi ile kansızlık sorununa fayda sağladığını söyleyebiliriz. Sabah aç karnına yenen dut sindirim sistemini harekete geçirir.

İştah arttırıcı ve enerji verici özelliği ile dut pekmezi çocuklar için oldukça faydalıdır. Her gün bir kaşık dut pekmezi tüketmek, kansızlığa, mide rahatsızlıklarına, kemik erimesine, astım ve bronşite iyi gelecektir.

Dutun içinde bulunan A vitamini, dokuların onarılmasını, yeni hücrelerin gelişmesini, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda cilt sorunlarını önleyen A vitamini sindirim sistemini de tedavi eder. A vitaminin antioksidan etkisi yaşlanma sürecini yavaşlatır.

A vitamini eksikliğinde ise, göz problemleri görülebilir ve bağışıklık sistemi azalabilir. Vücut direnci zayıfladığında enfeksiyonlara açık hale gelmek hastalıklara yol açar.

B1 vitamini diğer B grubu vitaminler ile birlikte beynin ihtiyacı olan enerjiyi üretmesini sağlar. Dutun içinde bulunan B1 vitamini zihinsel fonksiyonlar ve sinir sistemi için oldukça yararlıdır. Dokular için gerekli olan hidroklorik asidin üretimini sağlayan B1 vitamininin kalp ve kas sağlığını korur.

B2 vitamini ise, antioksidan etkiye sahiptir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlamakla birlikte cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

İçindeki Kalsiyum kemikleri ve dişleri güçlendirirken, Demir kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur.

Bütün bunların yanı sıra dutun taze yaprakları vücuttaki yaraların kapanmasına yardımcı olur. Dut yaprakları güçlü bir doğal antibiyotiktir diyebiliriz.

Beyaz dutun sayısız faydası olduğundan bahsettik. Taze veya kuru olarak dut tüketmek sağlıklı yaşam için büyük önem taşıyor. Beyaz dutun yanı sıra doğanın bize verdiği eşsiz armağanlardan biri olan karaduttan yapılan şurup da tıpkı beyaz dut gibi pek çok faydaya sahip.

Karadut şurubu faydaları arasında mide suyunu arttırarak mideyi rahatlatması ve sindirimi kolaylaştırması bulunuyor. Bunun yanında ağız içinde bulunan ve oldukça rahatsız eden yaraların tedavisinde kullanılan karadut şurubu diş ağrıları ile boğaz enfeksiyonlarına da iyi geliyor. Ödem atıcı özelliği ile karadut şurubunu düzenli tüketmek vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı oluyor.

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürmek için dengeli ve düzenli beslenmek, doğal reçetelerden faydalanmak oldukça önemli. Unutmayın, siz değerlisiniz.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.