Diyetin Doğruları ve Yanlışları

342

D’She Style tavsiye eder🔝

İlkbahar mevsimi ile birlikte zayıflamak ve yaza formda girmek için beslenme planları oluşturmak, diyete başlamak, spor yapmak özellikle kadınlar için gündemin başında yer alıyor. Ancak beslenmenize özen göstermeniz yalnızca kilo verme amacını taşımamalı. Aynı zamanda bir yaşam biçimi halini almalı. Kilo vermek için uygulanan diyetlerde yapılan hatalar metabolizmayı yavaşlatmaya, hızlıca kilo vermeye ve fazlasıyla geri almaya sebep oluyor.

1- Öğün atlamak ya da aç kalmak

Fazla kilolardan bir an önce kurtulmak adına yapılan hataların başında öğün atlamak ya da uzun süre aç kalmak gelmektedir. İşin doğrusu, yemeklerden sonra efor sarf eden metabolizma, besinleri sindirebilmek için enerji harcamaktadır. Aç kalmak ya da öğün atlamak ise metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla kısa zamanda kilo vermek için vücudu enerjisiz bırakmak kişinin kilo vermesini engellemektedir.

2- Ekmeği tamamen kesmek

Lif içeren ekmek tüketmek hem vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı karşılayacak hem de sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Beslenme planınızda önemli olan, tercih ettiğiniz ekmeğin çeşidi ve miktarıdır. Doğru ölçülerde tüketilen ekmek vücudunuz için faydalıdır.

3- Su içmemek ya da diğer içeceklerin suyun yerini tutacağına inanmak

Metabolizmanızın düzenli çalışması ve vücudunuzun arınması için mutlaka gün içinde 3 litre su içmelisiniz. Su içmeniz sindirim sisteminizi de düzenleyecek önemli bir etkendir. Özellikle gün içinde kahve ve çay tüketenlerin su içmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir.

4- Meyve yemekten kaçınmak

Meyvelerin şeker barındırdığından endişe edilmesi yüzünden çoğunlukla diyet esnasında meyve beslenme planına dahil edilmemektedir. Oysa vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin bulunduğu meyveler dozunda tüketildiğinde bilakis kilo vermenize yardımcı olur. Ara öğünlerde mevsimine göre meyve tüketmelisiniz. Ancak tükettiğiniz meyvenin miktarını ayarlamayı unutmamalı ve yemekten hemen sonra ya da gece saatlerinde yemekten kaçınmalısınız.

5- Tek tip beslenmek veya sıvı detoksu yapmak

Kimi diyet programlarında yalnızca sebze ya da yalnızca protein ile beslenerek kısa zamanda kilo verileceği vaat edilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta vücudun her gıda grubundan belirli ölçülerde almaya ihtiyaç duyduğudur. Tek tip beslenme ya da sıvı detoksu ile birkaç gün içinde kilo kaybettiğinizi görmek sizi mutlu edebilir. Fakat bu tür beslenme şekli ile aynı zamanda organlarınızın çalışma düzenini de bozduğunuzu da bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında metabolizmanız dengesini bozduğunuz için bir süre sonra yavaşlayacak ve verdiğiniz kiloyu fazlasıyla geri almanıza sebep olacaktır.

6- Yağı tamamen kesmek

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için beslenme planınızda mutlaka yağa ihtiyaç vardır. Yeterince yağ tüketmemek kilo vermeyi zorlaştıran bir sebeptir. Metabolizmanız için gerekli olan yağları kararında kullanmanız oldukça önemlidir.

7- Sebze ağırlıklı beslenmek

Protein grubunu beslenme planından tamamen çıkarmak, insülinin üretimini engeller. Eğer sebzelerin içinde bulunan proteinin sizin için yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bitkisel protein hiçbir zaman hayvansal proteinin yerini tutmayacaktır.
Sağlıklı beslenme şeklini benimsediğinizde, uyku düzeninizi sağladığınızda ve beraberinde egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde fazla kilolarınızdan kolaylıkla kurtulduğunuzu görmeniz kaçınılmaz olur.

Üstelik beslenmenize özen gösterirken kimi zaman kendinizi şımartmak için küçük kaçamaklar yapmanız sizi mutlu edecektir. Aklınızda bulundurmanız gereken formül, neyi, ne zaman ve ne kadar yediğinizdir. Zayıflamak size acı vermemeli ve bir azaba dönüşmemeli.

Bilinçli beslenmek vücudunuzu uzun vadeli korumanızı sağlayacak ve size zindelik kazandıracaktır. Unutmayın, siz değerlisiniz! Kendinizi sevmelisiniz.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.