Diş Hekimi Rabia Büyükaksoy

663

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Diş Hekimi Rabia Büyükaksoy’a sorduk;

Gülüş tasarımı nedir? Tedavi biçiminden bahseder misiniz? 

Gülüş tasarımı; kişinin yüz şekli, dudak şekli, diş eti seviyesi, estetik kaygıları ve karakterine göre dişlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Bu, bazen tek bir diş ile halledilebilirken, bazen on hatta yirmi dişe müdahale etmek bile gerekebilir.

Tedavi için rutinde porselen laminalar, emax kuron ve köprüler, bazen (ama nadiren) zirkonyum destekli kuron ve köprüler kullanılır. Gerekirse beyazlatma ve diş eti şekillendirme (gingivektomi) işlemlerinden destek alınır.

Kimlere gülüş tasarımı uygulanabilir?

18 yaşını doldurmuş her hastaya gülüş tasarımı uygulanabilir.

Hastalarınızın hangi fiziksel özellikleri gülüş tasarımı uygulamasına yön veriyor? Örneğin çene yapısı, burun ve üst dudak mesafesi, yüz biçimi gibi. 

Hastalarıma gülüş tasarımı uygularken çene hatları yuvarlak mı, köşeli mi dikkat ederim. Zira çenesi köşeli olan hastalara estetik normlara göre daha köşeli, yuvarlak olan hastalara daha yuvarlak dişler yapmak gerekir. Aynı şekilde cinsiyet de diş seçimini etkiler. Kadınlarda daha yuvarlak hatlı dişler, erkeklerde daha sert köşeli dişler yapmak gerekir.

Diş rengini belirlerken, en doğalı neyse onu seçmek gerekir. Ama hasta çok beyaz bir diş istiyor ve bununla alakalı ısrar ediyorsa tercihi hastaya bırakırım. Ancak çok esmer ve koyu tenli kişilerde ve yaş olarak büyük kişilerde çok beyaz dişler yapay durabilir.

Dişlerin oranlarını ise altın orana uyarak seçmekte fayda var. Burada en çok görünen diş santral dediğimiz ön keser diştir ve oranı diğerlerine göre genişlik olarak 1,618 olmalıdır. Yan keser diş 1 olmalı ve köpek dişi dediğimiz kanin dişin 0,618 olmalıdır. Bu oranlar yakalandığında ortaya gerçekten göze çok estetik ve güzel gelen dişler çıkar.

D’She Kadınlarına hangi diş problemleri durumunda gülüş tasarımını tavsiye edersiniz?

Gülüş tasarımı günümüzde çoğu insan için artık bir gereklilik. Kadınlar artık iş ve özel hayatta çok aktifler. Sağlıklı ve güzel dişler, güzel bir gülüş özgüveni tamamlar. Bu yüzden daha güzel gülmek isteyen ve kendini bu konuda eksik hisseden her kadın ve erkeğin gülüş tasarımı yaptırması gerekir. Bunun için çapraşık, renklenmiş dişlerinizin olması gerekmez. Sizin gülerken ve konuşurken rahat ve iyi hissetmeniz önemlidir.

Dişlerimizin yapısı, şekli, hem sağlık hem de estetik görünüm ile konuşma biçimimiz adına büyük önem taşıyor. Sağlıklı dişlere sahip olmak için nelere özen göstermeliyiz?

Sağlıklı dişlere sahip olmak için en önemli şart iyi bir ağız bakımı, düzenli ve doğru fırçalama, akşamları ise ara yüz temizliği. Yıllık diş hekimi kontrolü önemli. Zira problemlerin küçükken çözülmesi hastaları hem maddi hem de manevi anlamda rahatlatır. Doğru beslenme işin diğer ayağı. Fazla şeker ve karbonhidrat tüketilmemeli. Ayrıca genetik faktör de sağlıklı dişler için önemli. O bizim müdahale edemeyeceğimiz kısım, o konuda şanslı olmalıyız:)

Diş estetiği ne kadar süre ile yenilenmelidir?

Diş estetiği yaptıran hastaların düzenli fırçalama, iyi bakım ve kontrol ile on beş yıl, hatta daha uzun süre yapılan işlemlerden memnun olacağını ve sorun yaşamayacağını söyleyebilirim.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.