9.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mart 5, 2022
Daha Fazla

  Dilek Özyurt; 7Doz Design

  D’She Style söyleşi🔝

  D’She Kadını Sevgili Dilek Özyurt’a sorduk;

  Çanta tasarlama fikrinizin nasıl ortaya çıktığından ve markalaşma hikayenizden bahseder misiniz?

  Üniversitede tasarım üzerine eğitimimi tamamladıktan sonra, uzun süre ihracat firmalarının tasarım departmanlarında kadın giyimi üzerine koleksiyonlar tasarladım. Ara verdiğim bir dönemde kendim için tasarladığım çantalar, keyif aldığım yeni bir tasarım alanı oldu. Markalaşma hikayesi de bu şekilde başlamış oldu diyebilirim.

  7Doz’un anlamı nedir? Markanızı nasıl ifade ediyor?

  Yedi benim için özel bir rakamdır. Doz ise adım Dilek Özyurt’un kısaltması olarak şekillendi. Fakat marka için Doz’un ifade ettiği bir anlam daha var. Genellikle bir tasarım üzerinde çalışırken bir çok farklı unsuru değerlendiririm. Biçim, konfor, estetik, tasarım değeri gibi. Ve her unsurun dengeli, dozajında kullanılması önemli benim için. 7Doz Design isim olarak markayı bu anlamda da ifade etmektedir.


  Çanta tasarımlarınızda kullandığınız materyaller, seçtiğiniz renkler ve modeller hakkında bilgi verir misiniz?

  Tasarımlar gerçek dana derisinden üretilmektedir. Genellikle naturel renkleri tercih ediyorum, kahve, bej, taba, ve vizon en sık kullandığım renklerdir. Ayrıca modellerin üretimi, kesiminden dikimine tüm aşamaları, el işçiliği ile tamamlanmaktadır.

  Özellikle kadınların vazgeçilmez aksesuarı olan çantayı tasarlamak ve var etmekten oluşan süreç nasıl ilerliyor?

  Aslolan fikirdir benim için. Doğada, yaşamda karşılaştığım bir detay, bir insanın vazgeçilmez tutkusu, farklı formlar, kullanım alternatifleri, çoğu zaman tasarımlarıma ilham olmakta. Oluşan fikri, belli kalıplara sıkıştırmadan özgürce olgunlaştırdığımda, uygulama aşamasına geçme zamanı gelmiş oluyor genelde. Farklı olanı keşfetme heyecanı, keyifli bir serüven oluyor her seferinde benim için.


  Koleksiyonunuzdaki parçalardan bahseder misiniz?

  Farklı geometrilerde büyük ebatlı, cep kullanımlı modeller, minimal kutu model bel çantaları, doğal iplerle örülmüş deri file modeller olduğu gibi, tematik çantalar da koleksiyonda yer almakta. Plak severler için plak taşıma çantası, okuma tutkunlarına özel tasarlanmış ‘Read Bag’ okuma çantası gibi. Ayrıca unisex modeller de koleksiyonun bir parçasıdır. ‘Ten In One Bag’ sloganı ile koleksiyona dahil olan ikili çanta modeli, kullanıcıya on farklı kullanım alternatifti sunmakta.

  En çok satan modeliniz hangisi? Sizce neden?

  Dışarıdan cepli büyük modeller ve Read Bag oldukça sevildi. ‘Ten ın one bag’ de şimdiden dikkat çekmeye başladı. Bence nedeni farklı kullanım alternatifleri ve tasarım değeridir diye yorumluyorum.  

  2019 İlkbahar/ Yaz çanta modasını anlatırmısınız?

  Kimi akımlar devamlılığını sürdürecek; bel çantaları, kemer çantaları gibi. Kolye çantalar da bu akıma katılacak gibi gözükmekte. Tek çantaya sığamayanlara iki çanta modası gelmekte ki, sevilecek izlenimi uyandırıyor. Saçak çantalar, yeni yorumlarıyla vintage akımı, küre çantalar da devam eden modalardan. Cesur olanlar için şimdiden şeffaf çanta trendi başladı bile. Krokodil desenler de varlığıyla yerini alacak 2019 çanta modasında.


  D’She kadınları’na kıyafet kombinleri ile kolayca uyumu yakalayacakları çanta seçimleri için tavsiyeleriniz nelerdir?

  Giysi kombini oluştururken tercih ettiğimiz en küçük aksesuar, o kombinde fark yaratan en değerli detay olabilir. Çantaların da böyle bir gücü olduğunu bilsinler.

  Bence önemli olan o günkü modunuzdur. Rahat ve salaş bir gün ise, mutlaka kullanımı kolay çantaları tercih etmeliyiz ki, bizi özgür kılabilsin. Eğer şık bir gün ise clutch ve portföy çantalar, kombininizi doğru tamamladığınızda sizi mutlu edecektir. Aslolan farklı olanı keşfedip kombinleme becerisi gösterebilmektir. Ya da sıradan bir modeli doğru kombinle vazgeçilmez bir parça haline getirebilmektir. Mesela basic parçalarla tasarım bir çantayı veya aksesuarı bir araya getirerek, kendinize özgü bir ifade biçimi yaratmış olur, tarzınızla öne çıkmış olursunuz. Çünkü bu sizin yorumunuzdur. Önemli olan iddialı parçaları dozajında bir araya getirmektir.

  Bir kadın çantasında neredeyse dünyaları taşıyor ve içinde aradığını bulmakta güçlük çekiyor. Çantamızı nasıl hafifletebiliriz?

  Artık bir çok yerde satılan, çanta içi organizerleri bu konuda işinizi kolaylaştırır diye düşünüyorum. Özellikle her an çantanızda olmasını istediklerinizin minimal boylarını edinebilirsiniz. Ufak bir tarak, kreminizin ufak boyu gibi değişiklikler sizi hafifletecektir diyebilirim.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...