Dilan Dalgıç; Çocuklarda Doğru Beslenme

359

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Dilan Dalgıç’a sorduk;

Bize kendinizden bahseder misiniz?

2011 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ nden mezun olduktan sonra ‘Delight Beslenme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’ çatısı altında özellikle çocuklar ve yetişkinlerde ağırlık yönetimi, gebe ve emziren annelerin beslenme programları üzerine çalışmaktayım. 2014 yılı itibariyle de TED Çorum ve TED Samsun Kolejinin ‘Menü Planlama ve Üretim Koordinatörlüğü’ görevlerini sürdürüyorum. Aynı zamanda kurumlar ve okullara yönelik anne- baba ve çocukların doğru beslenme bilincini artırmaya yönelik ‘Beslenme Atölyeleri& Seminerleri’ düzenliyorum. Ocak ayından itibaren de Hürriyet Aile’ de köşe yazarıyım.

Gelişme çağındaki çocuklar için beslenme önerileriniz nelerdir?

Bu dönemdeki çocukların kazandığı beslenme alışkanlıkları, sağlıklı büyüme ve gelişmenin sağlanması ve kronik hastalıklardan korunmaları için oldukça önemli. Beslenmenin çeşitli ve tam olmasını erken dönemde sağlamak içinse önce anne ve babanın sağlıklı beslenmesi gerekir. Çünkü çocuklar etrafında en çok gördüğü kişileri taklit ederler. Anne ya da babanın sebze yemediği bir evde çocukların sebzeyi sevmesi oldukça düşük bir ihtimal. Bu dönemde çocuklara içerik yönünden çeşitli ve besin değeri yüksek gıdaları onların damak tadına hitap edecek şekilde sunabilmeliyiz. Yaşlarına uygun miktarlarda, her besin grubundan yiyeceği günlük tüketmelerini sağlamalıyız. Ama bunu mutlaka düzenli fiziksel aktivite ile desteklemeliler.

İştahsız çocukların dengeli beslenmesini sağlamak için neler yapılabilir?

İştahsızlığın büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilememesi için önce çocuğun en çok tükettiği gıdayı keşfetmeliyiz. Örneğin gereğinden fazla süt tüketmek çocuklarda iştahsızlık yapabiliyor. Böyle bir durumda bu gıdayı azaltmak, diğer gıdalara olan ilgiyi artıracaktır.
Yemek tabakları ve porsiyonları onlar için uygun olmalı. Yiyemeyeceği kadar büyük porsiyonlar onu yemeye başlamadan doyuracaktır.

Yemek sırasında sıvı tüketiminden kaçınarak daha çok yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin çorba hem yerken yoran, hem de besin değeri yönünden çok yeterli olmadığı için kesinlikle ana yemekten önce tüketilmemeli. Aynı zamanda yemek sırasında su, ayran gibi içecek tüketmek doygunluk hissinin daha kolay oluşmasını sağlayacağından iştahsız çocukları yemekten 15-20 dakika sonra sıvı  tüketmeye teşvik etmeliyiz.

Eğer  iştahsızlık durumu ağırlık ve boyda artışta yetersizliğe yol açıyorsa o zaman öğünlerin içeriğini zenginleştirmeliyiz. En çok severek tükettiği köfteyi yumurta, bulgur, sebze gibi besinlerle zenginleştirebilir, makarnasını sebze, kıyma ya da yoğurt ile daha besleyici hale getirebiliriz. Kek yaparken içine ceviz, kuru meyve ekleyip piştikten sonra tahin- pekmez-süt karışımı ekleyerek ile içeriği zenginleştirilmiş ıslak kek haline getirebilirsiniz.

Gelişme çağındaki çocuklar için örnek beslenme planı verir misiniz?


Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için miktarlar değişkenlik göstereceği için yapılması tüketilmesi gereken gıdalarla bir beslenme programı önereceğim.

Sabah:
Yumurta + Peynir
Ceviz / avokado
Tam buğday ekmeği
Mevsim sebzeleri (Yaz- bahar aylarında domates- salatalık- biber; diğer mevsimlerde yeşillikler/ havuç)
Şekersiz Ihlamur/ kuşburnu çayı

Ara:
Mevsim meyvesi

Öğle:
Sebzeli tam buğday makarnası
Yoğurt
Çorba

Ara:
Süt
Yulaflı ev kurabiyesi/keki veya tost

Akşam
Et/ balık/ etli sebze yemeği
Tam buğday ekmeği
Salata

Gece:
Mevsim Meyvesi
1 Bardak Süt

Diyabet ile birlikte yaşayan çocuklar için D’She Kadınlarına beslenme ve tedavi tavsiyeleriniz nelerdir?

Çocuklarda diyabet varlığında mutlaka doktorun tedavisine ek, diyetisyenin hazırlamış olduğu bir beslenme programı uygulanmalı. Genel olarak söylemek gerekirse, şeker içeren her türlü yiyecek ve içecek, beyaz un, pirinç, karpuz, üzüm, hurma, dut, kavun gibi glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınmak gerekir.  Özellikle ara öğünlerde meyvenin tek başına tüketilmemesi, çiğ badem ve tarçının kontrollü olarak beslenme programına dahil edilmesi ve fiziksel aktivitenin alışkanlık haline getirilmesi oldukça önemli.


Çocuklarda besin alerjileri için neler söylersiniz?

Besin alerjisi durumu çocuklarda sıklıkla görülen bir durum. Bazen geçici, bazen de kalıcı olabiliyor. Herhangi bir besin ögesinin yetersiz alımına yol açmamak için mutlaka eş değer bir gıda ile takviye yapılmalı. Örneğin inek sütü alerjisi varlığında kalsiyum yetersizliğine yol açmamak için kuru baklagiller, ıspanak, brokoli, roka, lahana,  marul, ve çiğ badem günlük beslenme programına dahil edilmeli.


Sağlık sorunu olan çocuklar için annelere nelere dikkat etmelerini ve nasıl bir yol izlemelerini tavsiye edersiniz?


Tedavinin tam anlamıyla gerçekleştirilebilmesi için doktorun tavsiyelerine birebir uygulamalılar. Ve bu durumu tüm diğer aile bireyleri ile paylaşarak gereken tedbirin alınmasında herkesin yardımcı olmasını sağlamalılar. Eğer sağlık sorunu beslenme tedavisi de gerektiriyorsa büyüme ve gelişmenin  sağlıklı devam edebilmesi için mutlaka bir diyetisyenden yardım almalarını öneririm. Bu dönemde görmezden geldiğimiz herhangi sorun ilerde obezite, büyüme geriliği, diyabet, böbrek ve karaciğerde hasar gibi kronik hastalıklara yol açabilir.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.