Didem Özgüven

364

Toyzz Shop Pazarlama Grup Müdürü
Oyuncak seçiminde ailelere önerileriniz nelerdir?

Oyuncaklar, çocuğun seçme, değerlendirme duygusunu ve yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda da kendi kendine karar verebilme ve belirli alanlarda beceriler kazanmasına da olanak sağlıyor. Ayrıca çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynarken paylaşmayı, beklemeyi, işbirliği yapmayı öğreniyor. Günümüzde çocuklar alışverişlerde eskiye oranla çok daha yönlendirici ve kararlı. Hatta çoğu zaman daha mağazaya gelmeden önce hangi oyuncağı alacaklarına karar vermiş olarak geliyorlar. Bu konuda anne babaların çocukları yönlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Anne babalara çocuğun yaş grubu ve cinsiyetine uygun, oynarken öğrenmesini kolaylaştıracak, yaratıcı yönlerine hitap edecek oyuncaklar seçmelerini tavsiye ediyoruz. Mağazalarımızdaki satış görevlisi arkadaşlarımız tavsiyeleri ile ailelere oyuncak seçimleri konusunda farklı seçenekler sunuyor. Ayrıca www.toyzzshop.com internet sitemiz aracılığıyla da farklı yaş grupları için doğru oyuncak seçimiyle ilgili ailelere yardımcı oluyoruz.

Örnek vermek gerekirse:

0-6 ay

Yatağına asabileceğiniz dönenceler, uyurken karanlıktan korkmasını engelleyecek ışıklı peluşlar, yumuşak peluşlar, müzik kutuları, sesli çıngıraklar, yumuşak dokulu ısırabileceği oyuncaklar bu dönem için en uygun ürünlerdir.

6-12 ay

6-12 ay arası dönemde bebekler emeklemeye başlayacağı için onu özendirecek hareketli oyuncaklar alabilirsiniz. Yürüme evresinde ise bebeğinizin ayakta durmasına ve yürümesine yardımcı olacak aktivite oyuncaklarını, iç içe girebilen kuleleri, el ve göz koordinasyonunu sağlayan renkli oyuncakları tercih edebilirsiniz.

1-3 yaş

Çocuğunuzun yavaş yavaş konuşmaya başladığı 1-3 yaş döneminde sesli, ışıklı oyuncak telefonlar, tuşlu ses çıkaran oyuncaklar, ona iyi birer yol gösterici olacaktır. 2. yaşın sonuna doğru kendini her şeyi yapabilecek olan bir birey olarak gören çocuğunuz için basit düzenli blok yapım oyuncakları seçebilir, 3. yaşında ise tercihinizi zihinsel gelişimleri için resimlerini inceleyebilecekleri kitaplardan yana kullanabilirsiniz.

4-5 yaş

Bu dönemdeki çocuklar için en iyi oyuncaklar; boyama yapabileceği, şekil, desen yaratabileceği oyunlardır. Bu oyunlar, çocuğun yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Puzzle gibi sabır gerektiren oyunlarla da oynayabilirler.
Kızların annelerini, erkek çocukların ise babalarını taklit ettikleri bu dönemde kızlar için model bebekler, bebek aksesuarları ve hareketli bebekler; erkek çocuklar için ise en sevdikleri kahramanların figürleri en uygun oyuncaklar arasındadır.

5-8 yaş

5-8 yaş arası çocuklar için, çocuğunuzun bitmek tükenmek bilmeyen bu enerjisini aktarabileceği paten, futbol, voleybol topları, atlama ipleri gibi spor oyunlarından birini seçebilirsiniz. Çocuğunuzun müzik kulağı gelişimi için müzik aletleri ve küçük hanımlar için makyaj ve takı setlerini tercih edebilirsiniz.

8-12 yaş

8-12 yaş çocuklar için sevdiği kahramanlara ait koleksiyon oyuncakları önerebiliriz.

Müziğe karşı ilgisi yoğun olan çocuklar için müzik aleti, bilim ve deneylere merakı olan çocuklar için bilim grubunda ürün seçilebilir. Dışa dönük çocuklar için çocuk grup oyunları da favori seçimler arasındadır.

Her oyuncak alınmalı mıdır? Oyuncak alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Oyuncak seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konuların başında sağlığa zarar vermemesi geliyor. Toyzz Shop olarak gerek ithal ettiğimiz markalarımız, gerekse yurt içi tedarikçilerden aldığımız ürünlerin güvenilirliği ve sağlıklı olması birinci önceliğimiz. Türkiye genelinde 47 şehirde ve KKTC’de modern oyuncak mağazacılığı anlayışına sahip toplam 191 mağazamızda ve www.toyzzshop.com‘da kendi ithalatımız olan her ürünü oyuncak yönetmeliğine göre akredite laboratuvarlarda teste tabi tuttuktan sonra satışa sunuyoruz. Sağlıklı bir gelecekler için ailelerin de alışverişlerinde bu konuya dikkat etmelerini önemle rica ediyoruz.