Detoks Dosyası

205

Neden detoks yapmamız gerekiyor? 

Gerçek şu ki, bedenlerimiz şu anda karşılaştıkları toksik yük ile başa çıkmak için tam donanımlı olmayabilir. Toksik olduğunuzda, karaciğerinizde detoksifikasyon mekanizması durgunlaşır ve bazı toksinler sistemlerimizin idare edebileceğinden daha uzun süre aktif kalabilir. Bu bizi hasta eder ve metabolizmayı engeller.

Sürekli çeşitli kimyasallara maruz kalıyoruz. Yediğimiz gıdalardaki aşırı şekere kadar toksinlerle savaşıyoruz. Bütün bunlar, kan şekerinin dengesinin bozulmasına, metabolizmanın yavaşlamasına, vücudumuzda ağır metallerin birikmesine, kronik yorgunluğa ve şişkinliğe neden olma potansiyeline sahip. Bu da bizi yorgun ve hasta hissettiriyor.

Anahtar ise, vücudunuzun toksinlere maruz kalmayı en aza indirirken detoksifiye etme ve atıklardan kurtulma kapasitesini nasıl artıracağını bulmaya başlar. Toksik yükten arınmanın en belirgin adımı stratejik diyet değişiklikleri yapmaktan geçiyor.

Sağlıklı bir detoks diyeti düşünmek isteyebileceğinizin belirtileri

 • Sabah uyanmakta zorlananlar
 • Kronik yorgunluk ve halsizlik hissedenler
 • Zihinsel karmaşa ve uykusuzluk yaşayanlar
 • Ödem, gaz, şişkinlik, sindirim şikayetleri olanlar
 • Yeterli su içmeyenler. alkol, kafein, sigara tüketenler
 • Stresli ve hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar
 • Şeker ve karbonhidrat isteği duyanlar
 • Eklem ağrısı çekenler
 • Kilo vermekte zorlananlar
 • Her gün sebze-meyve tüketmeyenler detoksa ihtiyaç duyabilir.

Tabii ki, bunlardan bazıları yeterli uyımamaya veya başka bir sağlık durumuna dair işaretler olabilir. Bu yüzden endişeleriniz varsa önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekir.

Vücudu ağır metallerden, kimyasallardan temizlemek, metabolizmayı dengelemek ve zararlı gıdalardan arınmak için

 • Öğün sayısını artırın: 3 saat arayla yemek yemeye özen gösterin. Böylece sindirim sorunlarınız en aza inecektir. 1 öğünde sebze, diğer öğünde haşlama, ızgara tavuk, et veya balığı düzenli saatlerde ve 3 saati geçmeyecek aralıklarla tüketmemiz gerekir.
 • Bol bol su için: Su içmek vücutta yorgunluk ve hormonal değişikliklerden dolayı oluşabilecek ödemin atılması için çok önemlidir. Günlük su tüketimi 10-12 bardak arası olmalıdır.
 • Kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durun veya azaltın: Bu içecekler de vücuttaki ödemi arttırır. Bunların yerine sodyum miktarı az olan; soda, süt veya ayran için.
 • Rahat bir uyku uyumaya çalışın: Yatmadan önce sindirime yardımcı çaylar (rezene,yeşil çay) için.
 • Çok tuzlu yemekten kaçının: Vücutta fazla tuz yorgunluğa yol açar.
 • Yürüyüş yapın: Sağlığınız için günlük 30 dakika hafif tempoda bir yürüyüş ile 100-150 kalori arasında yakabilirsiniz. Kısa bir yürüyüş hormonal dengeyi düzenler, metabolizmayı hızlandırır.
 • B vitamini alın: Stresi azaltmak için B grubu vitaminlere yönelmeliyiz. Tahıllı ekmekler, et, süt yeşil yapraklı besinlerde bol miktarda B vitamini alabilirsiniz.
 • C vitamini yüksek besinleri tercih edin: Maydanoz, biber, turunçgiller, çilek, kivi, brokoli, kereviz.
 • Bol bol taze meyve tüketin: Taze meyveleri günde 3 porsiyon tüketin.
 • Mevsim sebzelerini tüketmeye çalışın: Taze mevsim sebzelerinden 2 porsiyon tüketin.
 • En az 2 su bardağı süt, yoğurt, ayran veya kefir tüketmeye çalışın.

Detoksun faydaları nelerdir?

 • Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Vücut zindeliğini ve enerjisini artırabilir.
 • Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirebilir.
 • Ödemi, hazımsızlığı ve şişkinliği giderebilir.
 • Kan dolaşımını iyileştirebilir.
 • Erken yaşlanmayı engelleyebilir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu mikro besinleri (demir, kobalt, iyot, çinko, manganez, selenyum, krom, bakır, molibden ve vitaminleri) almasını sağlayabilir.

Detoks diyetinde ne yenir?

“Detoks diyeti” nin resmi bir tanımı olmadığından, aşağıdaki öneriler ve gıdalar, bir dizi katı kural yerine özel ihtiyaç ve tercihlerinize göre özelleştirilebilen bir çerçeve olarak düşünülmelidir

Adım 1: Güçlü, tam gıda bazlı bir diyetle başlayın.

İyi bir ilk adım, paketlenmiş gıdaları bırakmak ve sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, fasulye, fındık, tohumlar, sürdürülebilir şekilde yetiştirilmiş etler, balık, yumurta ve zeytin veya hindistancevizi yağı gibi minimum işlenmiş yağlar gibi bütün, tercihen organik gıdalara odaklanmaktır.

Bu, sisteminizi bozan yiyeceklerin ve katkı maddelerinin çoğundan (örneğin, eklenmiş şekerler veya yapay tatlandırıcılar, yapay renkler, rafine karbonhidratlar, trans yağlar) ve geleneksel ürünlerden, bazı kimyasal böcek ilaçlarından uzak durmak ve diyetinize vücudunuzı besleyecek ve kan şekeri seviyenizi sabit tutacak besin yoğun gıdalar eklemektir.

Adım 2: Yaygın gıda intoleranslarını ortadan kaldırın.

Bazen vücudumuzun en iyi şekilde çalışmasını zorlaştıran “toksinler”, alerjimiz olan gıdalardır, ancak henüz bilmiyoruz. Alerjiler daha belirgindir ve sıklıkla şişme ve nefes darlığı içerir. Ancak intoleranslar ve semptomları daha farklıdır ve bağırsakta tam vücut iltihabına ve ishal, kabızlık, şişkinlik, egzama, eklem ağrıları ve migren gibi semptomlara yol açan inflamatuar bir sorunu tetikleyebilir.

Yaygın gıda intoleransları soya, gluten, mısır, yumurta, yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri ve süt ürünlerini içerir. Yukarıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz, potansiyel tetikleyici gıdaları bir süre boyunca (tercihen bir farkın fark edilmesi genellikle birkaç hafta alır), tercihen bir doktorun veya diyetisyenin gözetimi altında ortadan kaldırmayı düşünün. Ayrıca bu süre zarfında alkolü bırakmayı da düşünebilirsiniz, çünkü vücudunuz alkolü toksin olarak kaydeder ve işlenmesi ve ortadan kaldırılması için karaciğerinize güvenir, bu da bu organ üzerinde daha fazla stres yaratır.

Adım 3: Detoks dostu gıdalar ekleyin.

Bu noktada, tüm gıdaları barındıran harika bir temel diyetiniz var. Ancak şimdi daha stratejik olmanın ve sindirimi iyileştirdiği, bağırsağın iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilen belirli yiyecekleri eklemenin zamanı geldi (sızdıran bir bağırsak kan dolaşımına istenmeyen toksinlerin karışmasına izin verdiğinden) Karaciğeri destekleyin veya vücudunuzun detoksifikasyon süreçlerine yardımcı olun

Detoks için 12 gıda

1. Deniz sebzeleri

2. Yapraklı yeşillikler

3. Turpgiller

4. Pancar

5. Meyveler

6. Yeşil çay

7. Karahindiba kökü ve yaprağı

8. Limon kabuğu rendesi

9. Otlar ve baharatlar

10. Fermente gıdalar

11. Fındık ve tohumlar

12. Kemik suyu (ve diğer glutatyon güçlendirici gıdalar)

Adım 4: Vücudunuzu hareket ettirmeyi ve düzenli uyumayı unutmayın.

Terleme, bazı detoksifikasyon yükünü karaciğerinizden alır. Detoksifikasyon iki kritik faktöre bağlıdır: toksinlere ek maruziyetten kaçınmak ve vücutta bulunan toksinleri çıkarmak.

Toksinlerin vücuttan atılması iki ana yoldan yapılır. Birincisi karaciğer fonksiyonunu iyileştirmek, ikincisi terlemek.

Eğer egzersiz yapmıyorsanız, yürüyüş gibi bir aktivite ile başlayın ve günde 30 dakikaya kadar aerobik gibi hafif bir aktivite oluşturun. Kuvvet antrenmanı da faydalıdır. Egzersize ek olarak, kızılötesi saunalar, buhar veya Epsom tuz banyoları ile terleme yapılabilir.

Ek olarak, her gece en az yedi ila sekiz saat uyumayı hedefleyin . Onarıcı uyku sırasında, beyin toksinlerden ve diğer maruziyetlerden kaynaklanan hücresel hasarı onarabilir.

Alt satır: Detokslar (doğru yapılır ise) vücudunuzu desteklemenin sağlıklı bir yolu olabilir.

Vücudumuz her zamankinden daha fazla toksine maruz kalmaktadır ve güvenli, tam gıda merkezli bir detoks vücudumuzdaki bazı hasarlara karşı koyabilir. Yaygın bir yanlış anlama, detoks diyetlerinin zor olması, veya hepsinin yeşil meyve suyu içermesidir. Ancak durum böyle olmak zorunda değildir. Aslında, oldukça basit, dengeli, tam gıdalara dayalı bir diyete dayanabilirler. Pahalı hazır paket yemek ile detoks yapmak gerekmez.