Ana Menü

Daha İyi Bir ‘Sen’ Olmak İçin 30 Kural

Shares
Dikkatlice Oku
D’She Style farkındalık🔝
Hayat, değiştirmek istediğin ama sıklıkla ertelediğin yaşam biçimi için çok kısa. Seni mutsuz eden insanlarla bir arada olmaya devam etmek, yıpratan ve yoran bir düzenin parçası olmak da öyle.
Daha iyi bir ‘Sen’ olmak için neden bekliyorsun? Ait olmadığın bir hikayenin içinde neden oyalanıyorsun? Neden her şey yolundaymış gibi davranıyorsun? Beklemenin sana neler kaybettirdiğini bir düşün! 

Yaşlanıyorsun bir kere! Hayat akıp gidiyor ve sen seyrediyorsun. Yaratıcılığını beslemeyen bir iş, seni anlamayan bir eş ya da sevgili, enerjini vakumlayan arkadaşlar, kendini bir arada olmaya mecbur hissettiğin insanlar seni her an biraz daha azaltıyor. Kendine haksızlık etmeyi bırak! İzin ver, taşlar yerinden oynasın, hayatının senaryosunu yeniden yaz.
Cesur insanlar daima kazanır, unutma! Hayat ‘beklemek’ için çok kısa.
1 – Enerjini vakumlayan insanlarla hayatını geçirmeyi BIRAK
içindeki yaşam enerjisini emen insanlarla geçirmek için çok kısa. Birisi senin hayatına girmek istiyorsa, sana hayatında yer açmalıdır; sen onun hayatında yer almak için çırpınıyorsan bu işte bir yanlışlık vardır. Asla ve asla değerini bilmeyen kişilerde ısrar etme ve “kötü gün dostları”nın kıymetini bil.
2 – Sorunlardan kaçmayı BIRAK
Sorunlarınla yüzleş. Tabii ki bu kolay olmayacak. Her sorunumuzu hemen ve en doğru şekilde çözmek zorunda değiliz, çözemeyiz de zaten. Tabii ki zaman zaman üzüleceğiz, incineceğiz, yanılacağız ve başarısız olacağız. Ama aynı zamanda problemlerle yüzleşecek, öğrenecek, uyarlayacak ve zamanla çözeceğiz. Şu an olduğumuz kişiye böyle dönüştük.

3 – Kendine yalan söylemeyi BIRAK
Herkese yalan söyleyebilirsin ama kendine asla. Ancak fırsatları değerlendirerek kendimizi geliştirebiliriz. Ve karşımıza çıkacak ilk ve en önemli fırsat da kendimize karşı dürüst olmaktır.
4 – Kendi ihtiyaçlarını arka plana atmayı BIRAK
En acı verici şey, birisini, kendini ve kendi değerini unutacak kadar çok sevmektir. Başkalarına yardım et tabii, ama kendini de unutma. Kendine iyi gelen bir şey yapmak ve tutkularının peşinden gitmek için uygun bir an varsa, o an bu andır.
5 – Olmadığın biri gibi davranmayı BIRAK
Dünyadaki en büyük mücadele, seni birilerine benzetmeye çalışan bu dünyada kendin olabilmektir. Mutlaka biri senden daha hoş, biri daha zeki, biri daha genç olacak ama hiçbiri SEN olamayacak. Sen kendin ol, seni olduğun kişi için sevecek doğru insanlar hayatına geleceklerdir.
6- Yaptıklarından pişman olmayı BIRAK
Son sayfayı okumayı bırakmadan hayatında yeni bir sayfa açamazsın. Hata yapma korkusundan sıyrıl. Hatalı bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan en az 10 kat daha iyidir. İlla pişman olacak bir şey istiyorsan, yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman ol.

7 – Hata yapmaktan korkmayı BIRAK
Yanlış bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Her başarının ardında bir hatalar zinciri yatar ve her bir hata bizi başarıya götürecek bir adımdır. En sonunda yaptıklarından değil yapmadıklarından pişman olacağını unutma.
8 – Geçmişte olanlar yüzünden kendini hırpalamayı BIRAK
Yanlış kişiye aşık olmuş ya da yanlış şeylere üzülmüş olabilirsin ama bil ki yaptığın tün yanlışlar seni şu an olduğun kişi yaptı. Hepimiz hata yaparız, zorluklar yaşarız, geçmişimizdeki bazı şeylerden pişmanlık duyarız. Ama sen hatalarından, yaşadığın zorluklardan ve pişmanlıklarından ibaret değilsin. Sen hayatını ve geleceğini şekillendirme gücünle şu anda buradasın. Yaşadığın her şey, seni yaşayacaklarına hazırladı ve hazırlıyor.
9 – Mutluluğu maddi şeylerde aramayı BIRAK
Arzuladığımız bir çok şey pahalı olsa da bizi gerçekten tatmin edecek şeyler – sevgi, kahkaha, tutkularımızın peşinden gitmek vs.- bedavadır.
10 – Mutluluğu başkalarından beklemeyi BIRAK
Sen kendi içinde, kendinle mutlu değilsen hiç bir ilişki seni mutlu edemez. Önce kendi iç huzurunu bulmalısın ki başka biriyle huzurlu bir hayat paylaşabilesin.
11- Değişimden korkmayı BIRAK
Sürekli durup düşünerek zaman kaybetme. Durumunu gözden geçir ve bir karar verip onu uygula. Karşısına çıkmayı reddettiğin bir şeyi değiştiremezsin. İlerlemek için risk almak gerekir.

12 – Henüz hazır olmadığını düşümeyi BIRAK
Bir fırsatla karşı karşıya geldiğinde kendini %100 hazır hissetmen mümkün değil. Birçok büyük fırsat bizi konfor alanımızın dışına çıkmaya zorlar. Yani başta huzursuz hissetmemiz hem normal, hem de olması gerekendir.
13 – İlişkilerini yanlış nedenler için sür(ün)dürmeyi BIRAK
İlişkilerini akıllıca seçmelisin. Kötü bir ilişkidense yalnız olmak daha iyidir, illa sürsün diye zorlamamalıdır. Olması gereken bir şey ise olması gereken zamanda, olması gereken kişiyle olur zaten.
14 – Öncekiler yürümedi diye yeni ilişkilere kendini kapamayı BIRAK
Tanıştığın herkesin senin hayatında bir yeri vardı. Kimi armağan olur sana, kimi de imtihan… Ama en önemlisi bazıları senin içindeki en iyiyi çıkarmakla görevli idi…
15 – Kendini herkesle kıyaslamayı BIRAK
Kimin neyi senden daha iyi yaptığını düşünmekten vazgeç. Kendini aşmak için çabala. Başarı yarışında tek rakibin kendin olmalısın.
16- Kıskançlık etmeyi BIRAK
Kıskançlık, sana verilenler yerine başkasına verilen nimetlerin çetelesini tutma sanatıdır. Kendine şu soruyu sor: “Herkesin sahip olmak isteyeceği ama bende olan o şey nedir?” Buldun değil mi bir şeyler?

17 – Şikayet etmeyi ve kendine acımayı  BIRAK
Hayatta yaşadığın iyi ya da kötü her şeyin belli bir amacı vardır. O olay olduğu anda bunu anlayamayabilirsin ve yaşadığın ana lanet edebilirsin ama sonradan fark edeceksin ki olmasaydı, şu an bu yerde, bu karakterde olmazdın. “Her şer’de bir hayır vardır” sözüne inan. Ve gülümse! Bugün, dünden daha güçlü bir insansın, bırak bunu herkes fark etsin!
18 – Kin tutmayı BIRAK
Kalbine nefreti yük eylersen, sonuçta nefret ettiklerinden çok kendine zarar vermiş olursun. Affetmek “bana yaptığın şey doğruydu” demek değildir. Affetmek “yaptığın şeyin bundan sonraki hayatımı mahvetmesine, mutluluğumu engellemesine izin vermiyorum” demektir. Bırak, huzura er ve kendini özgürleştir! Ayrıca bil ki insan sadece başkalarını değil kendini de affetmelidir. Kendini affetmek demek, o olayı geride bırakıp hatalarını tekrarlamadan hayatına devam etmek demektir.
19 – Başkalarının seni kendi seviyelerine indirmelerine izin vermeyi BIRAK
Kendi seviyesini yükseltmeyi reddeden kişilerle aynı seviyede olabilmek için kendi standartlarını asla düşürme.
20 – Kendini anlatmak için boşuna vakit harcamayı BIRAK
Dostlarının buna ihtiyacı yok, düşmanların için ise bu işe yaramaz. Bırak yaptıkların seni anlatsın. Herkes kendi anladığından sorumludur. Kendini anlatma çabasını bırak ve “yüreğinin götürdüğü yere git” 
21- Değişimi reddetmeyi BIRAK
Derin bir nefes almaya en çok ihtiyaç duyduğun zaman, buna yeterince vaktin olmadığını zannettiğin zamandır. Aynı şeyleri yapmaya devam ettiğinde, hep aynı sonuçları alırsın. Bazen hayatına uzaktan, yukarıdan bakmak gerekir.

22 – Küçük mutlulukları gözardı etmeyi BIRAK
Küçük şeylerin tadını çıkar, çünkü bir zaman gelecek ki geçmişe baktığında onların aslında büyük ve önemli şeyler olduğunu göreceksin. Hayatının en güzel bölümünün, sevdiklerinle paylaştığın küçük, etiketsiz anlar olduğunu bir gün anlayacaksın.
23 – Mükemmeliyetçiliği BIRAK
Gerçek dünyada mükemmeliyetçilere değil, işi yapıp bitirenlere madalya takıyorlar!
24 – En kolay yolları seçmeyi BIRAK
Hayat kolay değil, hele de senin için anlamlı bir şeye erişmeye çalışıyorsan. Kolay yolları aramayı bırak. Olağanüstü bi şeyler yapmaya bak.
25 – Eğer değilse, her şey yolundaymış gibi davranmayı BIRAK
Arada düşüşler yaşamak gayet normaldir. Her zaman güçlü görünmek ve her şeyin her zaman yolunda olduğunu ispata çalışmak anlamsızdır. Başkalarının hakkında ne düşüneceği hakkında endişelenmeyi bırak ve gerekiyorsa sıkıntılarını gözyaşlarınla temizle. Ne kadar çabuk sıkıntını atarsan, o kadar çabuk yeniden gülümsemeye başlarsın.
26- Sorumluluktan kaçmayı BIRAK
Yaşamının sorumluluğunu ne kadar alırsan, hayallerini gerçekleştirme şansın o kadar yüksek olur. Yaşadıkların için başkalarını suçlarsan, kendi sorumluluğunu reddetmiş ve o başkalarına hayatının kontrolünü teslim etmiş olursun.

27 – Herkesin her işine koşmayı BIRAK
Zaten yapamazsın da, yapmaya çalışmak bile hayatını mahvedecektir. Bir insanı MUTLU ETMEK ise dünyayı -tüm dünyayı değilse de onun dünyasını- değiştirecektir. Kısacası, odağını küçült.
28 – Endişelenmeyi BIRAK
Endişe ederek gelecekte olacakları değiştiremediğin gibi bugün yaşayacağın mutluluktan da olursun. Endişeleneceğin bir şey için kendine şu soruyu sor: “Bu, bir yıl sonra bana bir şey ifade edecek mi? Peki 3 ya da 5 yıl sonra?”
29 – Olmasını istemediğin şeylere odaklanmayı BIRAK
Olmasını istediğin şeylere odaklan. Her başarı hikayesinde mutlaka bir “olumlu düşünme” teması vardır. Her sabah, kafanda  “bugün muhteşem bir şey olacak” cümlesi ile uyanırsan çoğu zaman haklı çıktığını göreceksin.
30 – Nankörlüğü BIRAK
Ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun, yaşadığın her yeni gün için şükret. Birileri bir yerlerde kendi hayatları için kıyasıya mücadele etmekteler, bunu unutma. Elinden kaçanları düşünmek yerine başkalarının sahip olamayıp senin sahip olduklarına odaklan.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.
Yukarı