9.2 C
İstanbul
Çarşamba, Şubat 16, 2022
Daha Fazla

  Dağınık Eşyaların Nedeni Duygusal Sorunlar Olabilir

  D’She Style dekorasyon🔝

  Hiç düşündünüz mü? Gardırobunuzun kapısını açtığınızda üst üste yığılmış giysilerin arasında aradığınızı bulamamanız duygusal karmaşa içinde olduğunuza işaret edebilir. Bir gün giymeyi umut ederek sakladığınız elbiseler, ‘Belki mümkün olabilir’ umudunu taşıdığınızı ya da hiç durmadan satın aldığınız ve üzerindeki etiketlerle sakladığınız giysiler, bir şeyleri stoklayarak kendinizi garanti altına alma ihtiyacı içinde olduğunuzu gösterebilir.

  Dağınıklık ve beraberinde sürekli alma, ‘Yığma’ dürtüsü içinde olmak duygusal durumunuzda çözemediğiniz sorunlar yüzünden içten içe acı çektiğinizi ifade eder. Örneğin, hatıralarınız son beş yıldır hiç açmadığınız bir kutuda duruyordur ve belki de varlığını bile unutmuşsunuzdur. Nostaljiye duyulan özlem yüzünden biriktirilen hatıraların arasında ayrıştırma yapmak ve hatta bir çoğundan kurtulmak sizi hafifletir.

  Gündelik hayatınızın bir parçası olmayan ve hayatınızda karmaşa yaratan eşyaların ruh durumunuzla doğrudan ilişkisi vardır. Şimdi gardırobunuzu açın ve giysilerinizi inceleyin; daha genç ya da daha zayıf olduğunuz günlerden kalan bir jean pantolon, bir dergide rengini beğenip aldığınız ve hiç kullanmadığınız bir çanta ya da sırf moda olduğu için gardırobunuza astığınız bir elbise mutlaka vardır!

  Hafiflemek, sadeleşmek ve dağınık eşyalarla dolu bir evde yaşamaktan vazgeçmek için yapabileceklerinize bir bakalım;

  Gardırobunuzda son bir yıl boyunca giymediğiniz beş giysiyi bulabilecek misiniz bir bakın. Şimdi kendinize neden her kıyafeti sakladığınızı sorun. Bu sizin için bir zorunluluk mu? Hala seviyor musunuz? Ondan vazgeçmek sizin için imkansız mı?

  Çalışma masanızın çekmecelerini açtığınızda, kağıt ve fatura yığınları ile karşılaşıyorsanız hayatınızdaki sorunları görmezden geldiğinizi, zor meselelerle uğraşmaktan kaçındığınızı ve onları çözmek yerine karanlık çekmecelere sakladığınızı söyleyebiliriz. En basit çözüm, dağınıklığın ilk etapta oluşmasına izin vermemektir ve bu şekilde hareket ettiğinizde saklamak, ötelemek için bir mazeretiniz yoktur.

  Masanızın üzerini ve çekmecelerinizi inceleyin; aylar öncesine ait faturalar, yazmayan kalemler, neden yazdığınızı unuttuğunuz notlar, açılmamış zarflar ve daha birçok dağınık kağıt kalabalığı ile karşılaşıyor musunuz? İçlerinden önemli olanları dosyalayabilir, ihtiyacınız olan gereçleri tutup kalanını atabilirsiniz.

  Arabanızda dağınıklık olması, kişisel yaşam alanınızda kendinize yer kalmaması anlamına gelir.  Arabadaki kargaşa başka insanların yaşamınızın her alanında yer almasına ve kendiniz için açık alan bırakmadığınıza işaret eder. Unutmayın, arabanız fazlalıklarınızı bırakacağınız bir yer değil, keyifli yolculuk yapacağınız bir araçtır.

  Kendinize sorun: Takviminizi her an mutlaka dolu mu tutuyorsunuz, böylece yaşamınızda değişiklik yapamayacak kadar meşgul olduğunuzu kendinize söyleyebilir misiniz? Belki de zamanınızı bu şekilde meşgul etmek sizi risk almaktan korur.

  Sizden bir iyilik isteyen herkese evet demek zorunda kalırsanız, nedenini kendinize sorun. Hayal kırıklığına uğratan insanlardan gelebilecek rahatsızlıktan kurtulmayı öğrenmek mutluluğunuz için çok önemlidir. İlişkilerinizde ‘hayır’ diyerek sınırlarınızı belirleme pratiği yapın. Sınır karmaşası üzerinde çalışmak, daha temiz ilişkiler, daha az stres ve yaşamınızdaki insanlarla daha samimi iletişimi yaratır.

  Eğer garajınızın, ardiye dolabınızın ya da deponuzun yığınlarla dolu olması zor görevlerle ve kararlarla yüzleşmek için zihinsel enerjiden yoksun olduğunuz anlamına gelir. Böyle davranmak sorunlara oradayokmuş gibi davranmanıza yardımcı olur ama inkar etmek var olmadığı anlamına gelmez. Bu tür yerlerdeki eşyalar hayatınızın arka planıdır ve önceliksizmiş gibi görünür.

  Ancak, evinizden her ayrıldığınızda veya geri döndüğünüzde karmaşa siz fark etmeden enerjinizi düşürür.  Belki de taşındığınız zamandan itibaren hala açılmış kutularınız açılmayı bekliyordur.

  Muhtemelen orada ne olduğuna ihtiyacınız yok, eğer gerek duyuyor olsaydınız çoktan yerli yerine koymuş olurdunuz.Böyle durumlarla başa çıkmak için Pomodoro Tekniğini kullanabilirsiniz. Bu zaman yönetimi yaklaşımı, işleri yönetilebilir parçalara ayırmak için bir zamanlayıcı kullanmaktır. Tüm dikkat dağıtıcıları kaldırın ve 25 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarlayın. Zamanlayıcı süresince çalışın. Beş dakika mola verin. Dört Pomodoro turundan sonra, daha uzun bir mola verin. Unutmayın, eve taşındığınızdan beri kutulara bakmadıysanız, orada olanlara ihtiyacınız yoktur!

  Eğer aile yadigarlarını, eski mektupları, istenmeyen hediyeleri saklıyorsanız, ama hiçbir zaman kullanmıyorsanız iç dünyanızda sevdiklerinize ihanet etmekten korkuyor ya da suçluluk duyuyor olabilirsiniz. Eski eşyaları saklamak, geçmişinizle aranızdaki bağı oluşturur. Aile yadigarları çoğu zaman zorunluluk, pişmanlık, özlem ya da üzüntü kaynağı yaratan eşyalardır. Fotoğraf albümleri, büyükannenizin tabak çanakları, eski dergiler ya da kartpostallar atılması neredeyse imkansız eşyalardır. Ama bir şekilde onlarla vedalaşmanız gerekir. Çünkü her birikmiş eşya zamanla eski olanlardan biri halini alır.

  Eğer eski eşyalar sizi gülümsetirse, emin olun fazlalık değildir. Anılarınız görebileceğiniz yerlerde duruyorsa ve onları gördükçe üzüntüye yol açmıyorsa köklerinize duyduğunuz bağlılık elbette güzeldir.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

  Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...