9.2 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 30, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Çocuk Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Korumanın Yolları

  Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Korumanın Yolları

  410

  D’She Style tavsiye eder🔝

  Yeni bir okul yılının başlaması ile birlikte çocuklar çok sayıda bakteri ve mikroba maruz kalma riski ile karşı karşıya kalıyor. Ebevenylerin mümkün olduğunca çocukları hastalıklardan korumak için aldığı bir takım tedbirler kimi zaman yetersiz olabiliyor.

  Okula dönüş sezonunun başlamasına kısa bir süre kala çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yapılacak kolay ama etkili çözümleri bir araya getirdik. Yaz bitmeden önce sizin için hazırladığımız rehber ile hem çocuğunuzun hem de kendinizin bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

  1. Gereksiz antibiyotiklerden kaçının

  Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları yok etmek için küçük bir yaradan, kulak enfeksiyonuna kadar yılda 154 milyondan fazla kez reçete edilir. Ancak yapılan araştırmalar antibiyotik reçetelerinin en az yüzde otuzunun gereksiz olduğunu ve kullanılan antibiyotiklerin vücuttaki yararlı bakterileri yok ettiğini göstermiştir.

  Bağışıklık sisteminin neredeyse yüzde yetmiş beşine yakını bağırsaklarda bulunduğundan, yalnızca bir kür antibiyotik kullanımı çocuğunuzun bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Çok gerekli olmadıkça antibiyotiklerden kaçınmak ve çocuğunuz için doğal anti-bakteriyel seçenekleri araştırmak gerekir.

  2. Beslenmede probiyotik açıdan zengin gıdalara yer verin

  Çocuğunuzun diyetine probiyotik açıdan zengin gıdalar ekleyerek bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin yeniden oluşumunu sağlayabilirsiniz. Hala evde olduğu şu günlerde ona lahana turşusu ya da kefir gibi fermente edilmiş besinler vermeniz, okul yılına güçlü bir bağışıklık sistemiyle başlamasına olanak tanır.

  3. Düzenli bir uyku programı oluşturun

  Güneşin geç saatlere kadar kendini göstermesi ve yoğun yaz aktiviteleri ile kısalan uyku saatlerini okul başlamadan önce yeniden düzenleyin. Her çocuğun en az on iki saat uyumaya ihtiyacı var. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin en büyük destekçisinin dinlenmiş bir vücut olduğunu hatırlayın.

  4. Şekeri bağışıklık sistemini güçlendiren doğal şekerlerle değiştirin

  Havuz partileri, barbekü ve yaz kampları arasında geçen yaz boyunca çocuğunuzun şeker yüküne maruz kalması için çok fazla fırsat olduğunu söylemek mümkün. Şeker, metabolizmamızı iyi bakterilerden yoksun bırakarak ve kötü bakterilerin gelişmesi için elverişli bir ortam sağlayarak vücudumuza büyük ölçüde zarar verir. Evde, portakal ve yaban mersini gibi, C vitamini ve antioksidanlar içeren bağışıklık destekli meyvelerle tatlıyı değiştirin.

  5. Açık havada oyunu teşvik edin

  D vitamini en yaygın besin eksikliğidir. Vücudunuz kolesterol kullanarak D vitamini formuna dönüştürmek için güneş ışınlarını emer. D vitamini bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Düşük D vitamini seviyeleri, tip 1 diyabet ve bağırsak bozukluklarına yol açabilir. Bağışıklık sisteminizin savunucuları olan beyaz kan hücrelerini arttırmak, otoimmün koşulları sağlayan etkenlerin başında gelen D vitamini alımına bağlıdır. Açık havada yapılacak aktiviteler, yürüyüş, spor ya da yüzme için mutlaka zaman ayırın.

  6. Vitamin deposu yeşillikleri arttırın

  Brüksel lahanası, brokoli gibi kükürt açısından zengin yeşillikler vücudun biokimyasal detoksunu sağlarken, lahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler B vitamini deposudur. Çocuğunuzun maruz kaldığı toksinlerle savaşması için ihtiyacı olan koruma kalkanını güçlendiren yeşillikleri beslenme planına dahil etmenin bir yolu da hazırlayacağınız smoothieler olacaktır. Sebze yemekte zorlanan çocuklar için taze hazırlanmış smoothieler harika birer alternatiftir.

  7. Evinizde uçucu yağlara yer verin

  Uçucu yağları rutininize eklemek, kolay bir bağışıklık güçlendiricidir. Özellikle okaliptüs ve kekik antibakteriyel olması ve immün sistemi güçlendirici etkisiyle en büyük yardımcınız olur. Yemeklerinize kekik yağı ekleyebilir, evinizin köşelerine okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.