Çocuğunuzla Korona Virüs Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?

420

D’She Style çocuk🔝

Çocuğunuz okulların kapatılmasını başlarda bir tatil süreci gibi düşünebilir. Ancak zaman ilerledikçe neden parka, sinemaya, oyun alanlarına gidemediğine ya da neden arkadaşlarıyla bir araya gelemediğine anlam verebilir. Bu esnada virüs hakkında duyabileceği ya da ebeveynlerinin panik hali onun için korkutucu olabilir.

Öyleyse, ebeveynler çocuklarının korkularını yönetmelerine nasıl yardımcı olabilirler, aynı zamanda nasıl farkındalıkla kendilerini sakinleştirebilirler?

Ebeveynlerin koronavirüs konusuna çocuklarına nasıl yaklaşmaları ve onlarla potansiyel riskler hakkında konuşmaları gerektiği ile ilgili uzmanlar tarafından verilen bilgiler şöyle sıralanıyor.

Konuyu açıp açmayacağını bilme

Zaten endişelerini dile getiren çocuklar için, ebeveynler onların bu korkuları aşmalarına yardımcı olmak adına kendilerini hazır bulundurmalıdır.

Ama eğer çocuk henüz bir şey söylemediyse aileler konuyu gündeme getirmeli midir?

Çocuğunuzun ters giden bir şeyler olduğunu size dile getirmeyişi, bir tehlikenin varlığının aklında olmadığı anlamına gelmez.

Riskleri anladığınızdan emin olun

Çocuklarla haberlerde gördükleri veya akranlarından duydukları hakkında konuşmadan önce, ebeveynler önce virüsü anladıklarından emin olmalıdır.

Ebeveynler çocuklarına bu noktada virüs hakkında bilinenlerin, diğer yaygın solunum yolu virüsleri gibi bir solunum virüsü olduğu konusunda bilgi vermelidir.

Hastalığın asemptomatik olabileceğini veya hafif ila şiddetli semptomları olabileceğinin bilincinde olarak;

  • Ebeveynler bunu grip gibi diğer virüslerle karşılaştırma örneğini kullanabilir ve el hijyeninin virüsü önlemek için en önemli şey olduğu hakkında konuşabilirler.
  • Örneğin tuvalete girdikten sonra, yemekten önce ve halka açık yerlere gittikten sonra 20 saniye boyunca ellerini yıkamayı öğretmeleri gerekir.
  • Ayrıca, ağızlarına, gözlerine ve burunlarına dokunmaktan kaçınmaları da çocuklar için verilmesi gerekli olan önemli bilgilerden biridir.
  • Bu sürede ebeveynler çocuklarının korkularını dinlemeli ve onları reddetmemelidir. Bu, aktif dinleme pratiği ile gerçekleştirilebilir. Başka bir deyişle, çocuğunuza tüm dikkatinizi vererek duygularını yüksek sesle kabul edebilirsiniz.
  • Bir başka öneri ise, gelişimsel olarak uygun olmalarına göre virüs hakkındaki söylentiler yerine gerçekleri anlamalarına yardımcı olmaktır.

Tabii ki, öncelikli olarak bu hastalığı çevreleyen kendi korkularınızı doğru yönetmeniz gerekir. Neler olup bittiğinin farkında olmak ve kendinizi en iyi nasıl koruyabileceğiniz konusunda harekete geçmek önemlidir.

Çocuklar kadar ebeveynler de kendilerini kontrol etmeli ve korkularının çocuklarını nasıl etkilediğini düşünmelidir. Bir ebeveyn endişeli olduğunda, çocukları endişelerini ne kadar iyi gizlediklerini düşünmeksizin bu endişeyi hissedecek ve üstleneceklerdir.

Bu nedenle, mevcut haber döngüsü endişenizi yükseltmek üzere katkıda bulunuyorsa, bir danışmanla konuşmanızı ve benzer duygular yaşayan aile destek sistemine güvenmeniz önerilir.

Çocuğunuz koronavirüsü veya başka bir şeyi kapsayan panik atak veya fobiler yaşamaya başlıyorsa?

Bir terapistin size ve / veya çocuğunuza bu korkularla sağlıklı bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olacak bir sonraki adım olabilir. Önemli olan bir aile olarak açık iletişim kurmaya devam etmektir.

Çocuğunuz endişeler yaşıyorsa, kaygılarının onu korkutmasını istemezsiniz. Bu nedenle korkuları hakkında konuşun ve aldığınız tedbirlerden bahsedin. Yaşamakta olduğumuz durumun bir süreç olduğunu ve sağlığımızı korumaya dikkat ederek, sosyalleşmelerimizi sınırlandırarak bu sürecin üstesinden geleceğimizi anlatın.

Ayrıca bazen sizin ve çocuğunuzun zihinsel sağlığının yararı için mevcut haber döngüsünden uzaklaşmak uygun olabilir. Özellikle çocuğunuzun yanında haberleri seyretmekten kaçının.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.