9.2 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 1, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Seyahat Cinque Terre; İtalya’nın Saklı Cenneti

  Cinque Terre; İtalya’nın Saklı Cenneti

  D’She Style tavsiye eder🔝

  İtalya’nın gözlerden uzak saklı cenneti Cinque Terre, ruhunuza iyi gelecek bir tatil alternatifi. Sessiz ve sakin köylerin bir bulunduğu Ligurya bölgesinde yer alan Cinque Terre haritaya bakıldığında bulunmuyor. Çünkü haritada yalnızca bölgedeki köylerin adları yer alıyor.

  Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore köylerinin bulunduğu Cinque Terre’de rengarenk evlerin olduğu dar sokaklarda dolaşmak, kumsalda yürüyüş yapmak, güneşin batışını seyretmek, tekne turuna çıkmak, limoçello içmek ve enfes deniz ürünlerinin tadına bakmak size kendinizi mutlaka iyi hissettirecektir.

  İtalya denildiğinde akıllara tarihi güzelliklere sahip Roma, sanatın naif dokunuşunun şehri Floransa ya da modanın kalbi Milano gelir. Oysa İtalya’nın kalabalıklardan uzakta huzur veren bir bölgesi keşfedilmek üzere sessizce beklemektedir.

  Rengarenk binaların bir tabloya yerleştirilmiş görüntüsüne sahne olan küçük balıkçı köylerinin bulunduğu Cinque Terre, dostlarınızla ya da en sevdiğinizle geçireceğiniz büyülü bir tatil bölgesidir.

  Günümüzde Ulusal Park olan Cinque Terre’nin 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras listesine eklendiğini belirtmek isteriz. Öyleyse, doğal güzelliklerle kaplı Cinque Terre’ye nasıl gidilir? Nerede kalınır? sorularının cevaplarını sırasıyla vermeye başlayalım.

  Bu bölgeye en rahat ulaşım şekli İstanbul’dan Cenova’ya uçmak denilebilir. İtalya’nın çeşitli bölgelerinden ise tren ile Cinque Terre köylerine ulaşmak mümkündür.

  Cinque Terre köyleri arasında ulaşımı ise trenle ya da botlarla yapabilirsiniz. Bölgedeki köyleri bir günde gezebilirsiniz.

  Monterosso al Mare

  Köylerin arasında en uzun sahile ve kumsala sahip olan Monterosso köyüdür. Sahilinde bulunan plajlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar ve kafeler tam bir tatil atmosferi yaratır. Yaz mevsiminde denize girmek için oldukça iyi bir alternatif sayılabilir. Sahil yolunun Neptün Heykeli yer alıyor. ‘Gigante’ olarak adlandırılan bu heykel 1910 yılında Ferrara isimli heykeltıraş tarafından yapılmış.

  Vernazza

  Dar sokaklara, rengarenk evlere sahip Vernazza meydanında sizi 1318 yılında yapılmış Santa Margherita Kilisesi karşılar. Burası diğer köylere kıyasla daha düz yollara sahiptir. Sırtınızı denize dönüp, meydanın sol tarafındaki dar merdivenlerin yukarısında bulunan Doria Kalesi’ne çıkıp, köyün muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

  Corniglia

  Köye ulaşmak için iki alternatifiniz bulunuyor. Ya otobüse binmek ya da takriben 400 basamaklı merdivenleri kullanmak! Corniglia denize sahili olmayan bir köy olduğundan tekne turu ile buraya ulaşmak imkansız. Denizden uzak olması yüzünden bir hayli sakin ve sessiz bir köy olma özelliğini taşıyor. Diğer köylerde olduğu gibi dar sokakların içinde bulunan rengarenk evler ile şirin bir köy.

  Manarola

  Cinque Terre fotoğraflarında yer alan bu köy tam anlamıyla hayranlık uyandıran bir yer. Pek çok restoranın bulunduğu sahil kenarında keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Gün batımını seyretmek ise adeta rüya gibi.

  Riomaggiore

  Riomaggorie, bol yokuşlu bir köy. Külahlarda kızarmış deniz ürünleri satan bir çok mekana sahip. Sokaklarda dolaşmak ve renkli fotoğraflar çekmek keyifli olacaktır.

  Cinque Terre’de yemek için tavsiye edeceğimiz mekanlar ise şöyle;

  Monterosso’da Belvedere Resturant ve Pizzeria la Smorfia, Vernezza’da Ristorante Belforte ve Trattoria Da Sando. Dondurması meşhur olan Stalin Gelateria mutlaka denenmeli.

  Corniglia’da  ise  Alberto Gelateria iyi bir seçenenek. Manarola’da gidilecek restoranlar ise deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu Trattoria dal Billy ve kokteylleri ile meşhur Nessun Dorma. Riomaggorie’de  Mamma Mia mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin bulunduğu adresler arasında.

  Cinque Terre’de konaklamak için Monterosso al Mare ve Vernazza en çok tercih edilen köyler. Monterosso’nun kuzeyinde yer alan Levanto ya da Riomaggorie’nin güneyinde yer alan, Levanto’ya göre biraz daha büyük olan, La Spezia konaklamanız için alternatiflerden birkaçı.

  Köylerde bulunan küçük dükkanlardan pesto sosu, ev yapımı makarna, şarap, zeytinyağı ya da bölgeyi anımsatan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

  Cinque Terre’de tatil yapmak için uzun hafta sonu yeterli olacaktır. Unutmayın, hayatın mutlu anlarını çoğaltmak sadece sizin elinizde!

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Okumadan Geçme

  Antalya; Kaş

  0
  D’She Style tavsiye eder🔝 Antalya ile Fethiye arasındaki yarımadada bulunan Kaş, göz kamaştırıcı tarihi dokusu, huzurlu doğası ve berrak denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

  Aslı Şen

  Dubai