9.2 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 16, 2021
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Cilt Cilt Bakımında Retinol Rehberi

  Cilt Bakımında Retinol Rehberi

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style güzellik🔝

  Cilt bakım rutininizde retinole ihtiyacınız olup olmadığını merak ediyorsanız, yaşlanma belirtilerini azaltmak ve yeni hücre büyümesini teşvik etmek için cevap olumlu olacaktır. Ancak retinol kullanımında ürün potansiyeli, cilt tipi, yaşam tarzı ve beslenme şekli önemli faktörlerdir.

  Retinol, A vitamininin sentetik bir türevidir. Bu, vücudumuzun sağlıklı bir bağışıklık sistemi, üreme sistemi, görme ve hücre büyümesini desteklemek için kullandığı mikro besin olan insan yapımı bir versiyonudur. Beta karoten, havuç ve ıspanak gibi bitkilerden aldığımız A vitamininin bir versiyonudur. Retinoidler, akne, kırışıklıklar ve kollajen eksikliği gibi cilt problemleriyle mücadele eden A vitamini aktif versiyonlarıdır. 

  Retinoid ailesinde, retinol, retinoik asit, tretinoin, retinil palmitat, retinil linoleat ve retinil asetat bulunur. (Burada çok sayıda tıbbi terminoloji vardır, ancak yalnızca bunların bir üründe bir bileşen olarak listelenenleri bulursanız, içinde retinol olduğunu bilirsiniz.) Retinoik asit, tüm zor işleri yapan bileşiktir; diğerleri, cildi daha az tahriş edici olan ve bu nedenle daha yaygın olarak retinol ürünlerinde bulunan seyreltilmiş versiyonlardır. Retinoik asit, Retin-A ve retinoidler tipik olarak sadece reçeteyle temin edilebilir.  

  RETINOL VE RETINOIDLER FARKLI MIDIR?

  Teknik olarak, evet. Her ikisi de bileşiğin en güçlü hali olan retinoik aside dönüştürdüğü A vitamini türevleridir. Retinol, aktif bileşenin daha düşük bir konsantrasyonunu içerirken, retinoidler daha güçlüdür (dönüştürülmek zorunda kalmadan kolayca cilt tarafından emilirler). Bu nedenle, retinol reçetesiz ürünlerde bulunurken, retinoidler reçete gerektirir.

  RETINOL VE RETINOIDLER CILDE NE YAPAR?

  Bu bileşeni uyguladığınızda (kremle, serumla veya yağla), cilde derinlemesine nüfuz eder ve onu retinoik aside dönüştüren cilt reseptörlerine (enzimler) erişir. Bir kez retinoik aside dönüştürüldüğünde, cilt daha sonra kolajen üretimini ve hücre büyümesini uyarmak için kullanır. Aslen 1970’lerde sivilce ile savaşmak için formüle edilmiş olan retinol şimdilerde mevcut en iyi yaşlanma karşıtı bileşen olarak lanse edilmiştir. İnce çizgileri, hatta cilt tonunu azalttığı, pürüzlü ciltleri pürüzsüzleştirdiği ve koyu renkli lekeleri aydınlattığı kanıtlanmıştır.

  Tek dezavantajı: Düşük konsantrasyon nedeniyle, yavaş çalışır (yaklaşık 12 hafta). Öte yandan, Retin-A ve retinoidler, retinol ürünlerinin en güçlü iterasyonlarıdır, bu yüzden genellikle onlar için bir reçeteye ihtiyacınız vardır. Bunlar, aktif hale gelmeleri için enzimlerle temas gerektirmezler; anında çalışmaya başlarlar, ancak çok daha fazla tahrişe neden olabilirler.

  RETINOL’Ü KİMLER KULLANMALIDIR? 

  Genç bir cilt ya da azalan yaşlanma belirtileri ile ilgilenen herkes retinol ürünü kullanabilir. Aslında, retinol kullanmaya ne kadar erken başlarsanız, cildiniz o kadar çabuk kendini retinolün etkilerine alıştırır. Birçok insan cilt bakım rutinlerine ilk kez retinol eklediğinde kızarıklık veya tahriş yaşar – sonuçta bu bir asittir. İyi haber ise, cildin bu aktif bileşene zaman içinde alışması ve olumlu sonuçların üç ila altı aylık sürekli kullanımın ardından ortaya çıkmasıdır. 

  Bu, uygulama konusunda gayretli olmanız gerektiği anlamına gelir. Başlamak ve durmak cildinizi şaşırtabilir ve tolerans oluşturmayı zorlaştırır. 20’li yaşlarındaki kullanıcıların, haftada birkaç kez retinol kullanmaları gerekebilir. Kolajen üretimi 20’li yaşların ortasına kadar yavaşlamaz. Yaşlandıkça, sıklığı haftada birkaç geceye çıkarmak gerekir (cildiniz tolere edebildiği ve artık tahriş etmediği sürece).

  KİMLER RETINOL KULLANMAMALIDIR?

  Topikal retinolün doğum kusurlarına neden olduğu konusunda kesin bir çalışma olmamasına rağmen, hamile kadınların retinol veya retinoid kullanmamaları şiddetle tavsiye edilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, şu an için C vitamini içeren yaşlanma karşıtı bir ürüne bağlı kalın. Yukarıda değinildiği gibi, hassas cilde sahip insanlar da retinol kullanımını kolaylaştırmak isteyebilirler. Eğer hassas bir cildiniz varsa çok düşük retinol yüzdesi olan bir ürün arayın ve başlangıç için sadece haftada iki kez kullanın. Kullanım sıklığını veya potansiyelini arttırmadan önce (bu 12 hafta veya daha uzun sürebilir) cildinizin alışması için ona yeterli zaman verin. Ve ne yaparsanız yapın, retinol kullanımı sırasında kimyasal bir uygulama yaptırmayın. Cildiniz her iki tedaviyi aynı anda kaldıramaz.

  RETINOLÜN ETKİLİ KULLANIMI İÇİN BAZI İPUÇLARI NELERDIR?

  SPF’yi günlük olarak kullanmak cildinizi zarar görmekten korumak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Dermatologlar ve cilt bakım uzmanları, retinolün cildin güneşe duyarlılığını arttırıp arttırmadığı konusunda farklılık gösterir. Sadece güvenli olması için SPF 30 veya üstü ile cildinizi koruyun ve bir şapka takın. Tüm gün güneş cildinizde etkili olmuşsa, retinol kullanımı etkisini kaybedecektir.

  Cilt kurumaya meyilli olduğu için çoğu insan gece retinol kullanır ve hyaluronik asit serumu (uygulamadan önce) ve daha yoğun bir nemlendirici ile uygular (uygulandıktan sonra). Unutmayın, yavaş ve kararlı, retinol kullanmak söz konusu olduğunda cildiniz yarışı kazanır.

  Makalede geçen bilgiler tıbbi tedavi be tavsiye içermemektedir. Yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, her sağlık sorununda konunun uzmanına danışmanız gerekmektedir.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...