9.2 C
İstanbul
Cuma, Nisan 29, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Cilt Cilt Bakımı Mucizesi Retinol

  Cilt Bakımı Mucizesi Retinol

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style tavsiye eder🔝

  Sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmanın yolu yalnızca iyi cilt bakım ürünlerini düzenli kullanmaktan geçmiyor. Beslenme ve uyku düzeni ile birlikte yaşam kalitesinin cilt üzerindeki etkileri oldukça büyük. Bu durumda cildimiz nasıl yaşadığımızın en büyük göstergesi sayılabilir.

  Cilt bakım ürünlerinin içinde özellikle anti-aging etkiye sahip olanlar, ince kırışıkların ve çizgilerin görünümünü azaltması ile tercih ediliyor. Cildin kollajen ve elastin üretimini tetikleyen formüller ile cilde pürüzsüz bir görünüm kazandıran, renk tonunu eşitleyen, cildin yenilenme sürecini hızlandıran ve aydınlatan ürünler ise yaşlanma geciktirici etkileri sebebiyle kullanılıyor.

  Cilt bakım malzemeleri söz konusu olduğunda Retinol’ün oldukça iyi bir üne sahip olduğunu söylemek mümkün. Temelde akne tedavisinde kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen Retinol içeren ürünler, mucizevi etkileri keşfedildikten sonra revize edilerek cilt bakımında yeni nesil ürünlerde yer aldı. Ancak, Retinol doğru kullanılmadığında kimi zaman istenmeyen etkilere de sebep olabiliyor. Bu nedenle dermatolog gözetiminde kullanımasını tavsiye ederiz.
  Yaşlanma belirtileriyle savaşmak için kullanılan bir A1 Vitamini türevi olan ve yalnızca ince çizgiler ile kırışıklıkların azaltılmasına değil, aynı zamanda bunların oluşmasını engellemeye de yardımcı olan Retinol, pigmentasyon ve akne dahil olmak üzere diğer birçok cilt sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılır.
  Tüm dünyada dermatologlar tarafından kullanılan Retinol, hücreleri yeniden canlandırmaya teşvik ederek çalışır ve bu da cildin dokusunu, elastikiyetini ve görünümünü büyük ölçüde geliştirir. Yirmili yaşların sonunda kullanılmaya başlanması tavsiye edilen formül, düzenli kullanımda iki hafta sonra belirgin iyileşme yaratıyor. Retinol içeren cilt bakım ürünlerinin nasıl kullanılacağı ile Retinol’ün cilt üzerindeki yararlı etkilerinin tüm ayrıntıları ise yazının devamında.
  Retinol içeren cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce hassas bir cilde sahip olup olmadığınızı belirlemeniz, cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşmasının önüne geçecektir. Eğer açık renkte bir teniniz varsa ve cildiniz hassas bir yapıdaysa hafif ve konsantre formüle sahip % 1 retinol içeren ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Cilt tonunu dengeleyen, parlaklığı yenileyen, cildi aydınlatan ve kırışıklıkların görünümünü iyileştiren sıvı losyonlar kullanabilirsiniz.
  Güneşte kolayca lekelenen ve sivilcelenen bir cildiniz varsa, içeriğinde % 0,55 saf retinol bulunan bir cilt bakım ürününü tercih etmeniz doğru olacaktır. Retinol hücre yenilenmesini ve kollajen üretimini arttırdığı için düzenli kullanımda pürüzsüz ve daha genç görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.
  Her cilt bakım ürünü bazı ciltlere yarar sağlarken bazısı için aynı şeyi söylemek mümkün olmayabilir. Bu yüzden hafif formülü olan ürünler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Orta kuvvetli emülsiyondaki Retinol içeren kremler genel anlamda her cilt tipi için uygundur denilebilir. Cilt hücresi döngüsünü hızlandırmanın yanı sıra Retinol içeren bir formülün yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek ve bir dizi cilt rahatsızlığını tedavi etmek gibi özellikleri bulunur. Hava koşulları, çevresel faktörler ve yaşa bağlı gelişen etkiler yüzünden oluşan pigmentasyon, yaşlanma ve akne gibi sorunlar ile birlikte kırışıklıklar Retinol ile en aza indirgenebilir.
  İçeriğinde yoğun miktarda yatıştırıcı A vitamini bulunan cilt bakım ürünleri, diğer Retinol ürünlerinin neden olduğu tahriş, kuruluk ve kızarıklık gibi dikkat çekici sorunlara sebep olmamakla birlikte, bitki bazlı bileşenlerin yüksek konsantrasyonu cildi nemlendirir ve besler.
  Uzmanlar Retinol içeren cilt ürünlerini kullanmak için en doğru zamanın gece yatmadan önce olduğunu ve yalnızca mercimek büyüklüğünde kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise Retinol’ün göz çevresine sürülmemesi.
  Cildi temizledikten hemen sonra Retinol kullanmak doğru değil. Çünkü temizlenen cilt yüzeyindeki gözeneklerin açık olması, hassasiyeti arttırabilir. Güneşe çıkmadan önce Retinol sürmek de pek iyi bir fikir olmayacaktır. Cilt tabakasına doğrudan etki eden ve cildi incelten Retinol, güneş ışınlarının zararlı etkileriyle birleştiğinde yıpratıcı etkilere sebep olabilir. Retinol kullanımı esnasında ciltte kuruluk, pul pul dökülme, kızarıklık, hassasiyet söz konusu olursa, cildiniz reaksiyon gösteriyordur ve bu durumda ya Retinol’e karşı duyarlılığınız vardır, ya da çok fazla kullanmışsınızdır.
  Cilt bakımında kremler, serumlar, losyonlar ve temizleyiciler elbette doğru şekilde ve doğru zamanda kullanıldığında gözle görülür farklar yaratıyor. Ancak, beslenmenin de cilt üzerindeki etkilerini unutmamak gerekiyor. Örneğin, antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketerek cildinize içerden bakım yapmanız mümkün. Anti-enflamatuar özelliğe sahip besinler hassas ciltleri yatıştırıyor ve leke oluşumunu azaltıyor. Cildinizin aydınlık, ışıltılı ve kusursuz görünmesi için yaşam kalitenizi yeniden gözden geçirmenizi, beslenmenize özen göstermenizi, uykusuz kalmamanızı ve stresten mümkün olduğunca uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  Yazıda bahsi geçen içerik tamamen bilgilendirme amacını taşımaktadır. Anlatılan her şey sadece fikir verme amacına yöneliktir ve tıbbi tavsiye niteliği bulundurmaz.
  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Hayat Kurtaran 15 Makyaj Tüyosu

  Hayat kurtaran 15 makyaj tüyosu için sayfayı kaydırın. Koyu göz çevresi ve ciltteki koyu lekeler için baz olarak şeftali-pembe alt tonlu bir corrector kullanın. Yağlı bir...

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...