9.2 C
İstanbul
Cuma, Haziran 25, 2021
Daha Fazla
  Ana Sayfa Güzellik Cilt Cilt Bakım Mucizesi; Glikolik Asit

  Cilt Bakım Mucizesi; Glikolik Asit

  Yazar

  Date

  Category

  D’She Style tavsiye eder🔝
  Cilt bakım yöntemleri arasında gözle görülür fark yaratan glikolik asitin mucizevi etkileri saymakla bitmiyor. Cilt yüzeyinde gerginlik, sıkılık, pürüzsüzlük, cilt lekelerinde azalma ve yeni leke oluşumunu engelleme, ince kırışıklıklarda azalma, ve cilt dokusunda kolajen artışı gibi pek çok olumlu etkiyi içinde barındıran glikolik asiti bütün yönleriyle D’She Style araştırdı;
  Glikolik asit, AHA olarak da bilinen en yaygın kullanılan alfa hidroksi asit türüdür. Bu asit genellikle şeker kamışı, ananas, kavun ve üzüm gibi doğal kaynaklardan türetilebilir.

  Cilt bakımında glikolik asit, inanılmaz çalışan ve cilt yüzeyinden birikmiş ölü derinin kaldırılmasına yardımcı olan kimyasal bir exfolianttır.

  Glikolik asit uygulandıktan sonra diğer cilt bakım ürünlerinden farklı olarak cildin üst katmanlarına nüfuz edebilmektedir. Cilt yüzeyinden derinlere inen ve cilt hücrelerini birbirine bağlayan lipitleri zayıflatan, ölü deriyi yok eden glikolik asit, aynı zamanda ince çizgilerin görünümünü iyileştirir ve yeni hücrelerin üretimini hızlandırır.

  Buna ek olarak, glikolik asit ayrıca bir nemlendirici olarak çalışır. Nemi çok kısa sürede çeker, böylece cildi anında yumuşatır ve nemlendirir.

  Her zaman var olan cilt bakım rutininize göre sizin için en uygun olan glikolik asit ürününe karar verebilirsiniz. Ancak aklınızda bulunması gereken önemli bir ayrıntı, glikolik asidin cilt tipinize göre kullanım sıklığıdır.

  Glikolik asit içeren ürünler;

  Glikolik Asit TonerlerBir toner, glikolik asidin cilde nüfus etmesinin en iyi yollarından biridir. Toner formülleri genellikle çok basittir ve glikolik asidin günlük kullanımı için idealdir. Bundan dolayı genellikle tonerlerde bulunan % 5 ile% 10 arasında ya da daha düşük miktarda glikolik asit yeterli olacaktır.

  Glikolik Asit Serumlar

  Glikolik asitli serumlar veya jeller cildi tedavi etmenin bir başka harika yoludur. Serumun dokusu oldukça hafiftir ve uygulama yöntemi kolaydır. Cilt tipinize bağlı olarak, anti-aging, anti-akne, parlatıcı veya yatıştırıcı özellikleri olan bir glikolik asit serumu seçebilirsiniz.

  Glikolik Asit Peelingler

  Glikolik Asit peelingler serumla benzer bir dokuya sahiptir, ancak serumdan daha yüksek bir asit konsantrasyonu içerir. Yüksek asit içeriği yüzünden haftada bir ya da iki kez kullanılmalıdır ve cilde uygulandıktan yirmi dakika sonra yıkanmalıdır.

  Glikolik Asit Yüz Maskeleri

  Glikolik asit maskeleri, sadece haftalık olarak kullanılmaları gerektiğinden peelinglere benzer. Bununla birlikte, maskeler daha kalın bir dokuya sahip olma eğilimindedir ve içlerindeki glikolik asit yüzdesi genellikle peelinglerden daha düşüktür.

  Glikolik Asit Kremler ve Losyonlar

  Glikolik asit, bir losyon veya jel formülünde olduğunda cilde daha yavaş nüfuz etme eğilimindedir. Bunun nedeni, losyonların serumlardan ve sıvılardan daha kalın bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır ve cilde nüfuz etmeleri daha uzun sürer.

  Glikolik Asit Temizleyiciler

  Glikolik asit içeren temizleyicilerin cilde nüfus etmesi için en azından yarım dakika boyunca masaj yapmak etkisini arttıracaktır.

  Glikolik Asit Ürünlerini Kimler Kullanmalıdır?

  Eksfoliasyon temel bir cilt bakım adımıdır ve glikolik asit bunun için en iyi içeriklerden biridir. Bu yüzden hemen herkes glikolik asit kullanabilir. Hassas cilde sahip olanlar bile dikkatli oldukları sürece glikolik asit kullanabilirler.

  Cildi sağlıklı bir durumda tutmanın yanı sıra, glikolik asit aşağıdaki konular için mükemmeldir:

  Kuruluk ve dehidratasyon glikolik asit yardımıyla iki yolla çözülür. Herşeyden önce, glikolik asit nemlendirici özelliklere sahiptir, bu nedenle cildi nemlendirir. İkincisi, ölü cilt oluşumunu ortadan kaldırır. Serumlar ve nemlendiriciler, cildi besler ve nemlendirerek sağlıklı ve ipeksi bir yumuşaklık hissi verir.

  İnce çizgiler ölü derilerin cilt yüzeyinde birikmesi ile artar. Glikolik asit, ince çizgilerin ve kırışıklıkların hızlıca iyileşmesine olanak sağlar. Ayrıca glikolik asit cilt hücresi rejenerasyonu ve kollajen üretimini arttırdığı için zamanla cilt sıkılaşır ve kırışıklıklar azalır.

  Lekeler ve koyu noktalar glikolik asit yardımıyla önemli ölçüde azaltılabilir. Glikolik asidin yararları arasında, hasar görmüş ve pigmentli olan cildin yenilenmesi, cilt hücresini iyileştirme yeteneği, yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumuna yol açması sayılabilir.

  Akne, gözeneklerin ölü deri hücreleriyle tıkanıklığı sonucunda gerçekleşir. Glikolik asidin birçok farklı çalışma ile aknenin azaltılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Glikolik asit ayrıca zarar görmüş cildin temizlenmesine yardımcı olur, böylece aknenin iyileşmesini hızlandırır.

  Siyah ve beyaz noktaların glikolik asit yardımıyla temizlenmesi daha da kolaydır. Glikolik asit özellikle beyaz noktaların çıkarılması için mükemmeldir, çünkü beyaz noktalar bir cilt tabakasıyla kaplanır ve gözenekleri tıkar.

  Her türlü düzensiz cilt dokusu glikolik asit yardımıyla en aza indirgenebilir. Bunun nedeni, glikolik asidin eski, hasarlı cildi uzaklaştırması ve cildin yeni cilt hücrelerini daha iyi üretmesine izin vermesidir.

  Glikolik asit kullanıldığında, olası yan etkilerin önüne geçmek için cildin hassaslaştığı göz önünde bulundurulmalı ve beraberinde mutlaka günlük güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. SPF içeren kremler kullanmak, şapka takmak ve güneşin en güçlü olduğu gün ortası saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınmak cilt yüzeyinde oluşacak olası sorunlardan ve hasarlardan sizi korur.

  Yazının içeriği tamamen bilgilendirme amacını taşımaktadır. Her türlü cilt sorunlarınız için öncelikli olarak bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz.

  Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

  Son Yazılar

  Sadece 30 Saniyede Göz Çevrenizi Canlandırın

  Stres, uykusuzluk ve bilgisayar ekranına yada telefona çok uzun süre bakmak, göz çevrenizi zamanla yıpratır. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların nedeni genetik veya mimik olabilirken, göz...

  Sephora’da Seçtiğimiz 10 Çarpıcı Ürün

  Konu güzellik olduğunda elbette kozmetik ve cilt bakım ürünlerine ekstra önem veriyoruz. Cildimiz için en doğru ürünü seçmek, kullanmak istiyoruz. Güzellik endüstrisi ise hiç...

  Farkında Olmadan Yaptığımız 7 Makyaj Hatası

  Makyaj yapmak neredeyse hepimizin günlük rutinlerinden biri. Fakat eğer doğru renkler, doğru kozmetikler, doğru teknik uygulanmadığında olduğumuzdan başka birine kolayca dönüşmemiz an meselesi. Daha...

  2021 Saç Kesim Trendleri

  2020'de inkar edilemez yoğunlukta evde saç kesimi ve boyası yapıldı. Kimi kadınlar saçlarını uzamak üzere serbest bıraktılar, kimileriyse radikal bir kararla kısa saçı seçtiler. Heyecan...