9.2 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021
Daha Fazla

  Carrie Bradshaw’dan Audrey Hepburn’e, ‘Emily in Paris’i İzlerken Dikkat Edilecek Her Önemli Moda Referansı

  Carrie Bradshaw’dan Audrey Hepburn’e, ‘Emily in Paris’i İzlerken Dikkat Edilecek Her Önemli Moda Referansı

  Yoğun Chanel ruhunun eşlik ettiği teaser’ların ardından Emily in Paris nihayet Netflix izleyicisiyle buluştu. Fransızların samimi bulmakla hayal kırıklığına uğramak arasında gidip geldiği dizinin yapımcılığını Darren Star’ üstleniyor. Kostüm tasarımcısı elbette Patricia Field. Patricia Field’i anlamak için Darren Star’ın diğer yapımları olan Sex and the City ve Şeytan Marka Giyer’in fashionista kostümlerini referans alabilirsiniz. Ancak Emily’nin gardırobu Carrie Bradshaw’un imrenilecek tarzına yakın ama bir o kadar da abartılı.

  Dizide hikayenin kahramanı Chicago’lu Emily Cooper’ın (Lily Collins), Işık Şehri’ne uyum sağlama konusunda tıpkı Bradshaw gibi, biraz zorlanacağını izliyoruz. (Carrie’nin Fransa’da “iki kez falan” Paris’teki her müzeye gittiğini iddia ettiği zamanı hatırlayın.)

  Emily’nin Gardırobuna Göz Atalım

  Emily in Paris’de yer alan markalar, Farfetch, Luisa Via Roma ve Net-A-Porter gibi moda öncüsü markaların bir listesi gibi görünüyor. Emily’nin stilini oluşturan tasarımlar Maje, Sandro ve The Kooples gibi daha uygun fiyatlı çağdaş Fransız favorilerinden Chanel, Christian Louboutin, Dior ve Kenzo gibi Fransız lüks santrallerine kadar çeşitlilik göstermekte. Dizide ayrıca, Christian Siriano (opera merdivenleri) ve Off-White’dan Virgil Abloh (hem Emily hem de Abloh’un Chicago ile bağları olduğu göz önüne alındığında akıllıca bir göz kırpması) gibi kararlı Amerikalı tasarımcıların da yer alıyor.

  Emily Cooper’ın gardırobunda birkaç Carrie Bradshaw referansı var. Collins, Emily’nin büyürken Sex and the City’yi tekrar tekrar izlediğini ve New York Star yazarını kişisel bir kahraman olarak gördüğünü belirtiyor. İzlediğinizde Carrie’nin Sex and the City’deki ünlü altın kolyesine atıfta bulunmak için tasarlanan “Emily” küpeleri ile Alexandre Vauthier üstüyle giydiği tül etek ve “Masculin, Féminin” Christian Louboutin sandaletin, nane yeşiline bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu fark edebilirsiniz.

  Bunun yanı sıra Emily’nin gardırobunda Yukarı Doğu Yakası lise öğrencilerini izlediğimiz Gossip Girl’ün  de izleri de var. (Bu, Emily’nin dizide izlediğini itiraf ettiği için mantıklı geliyor.) Emily’nin etkileyici bir öğle yemeğine giydiği yeşil Chanel ceketinde Blair Waldorf’un ve ekose eteğinde Kraliçe B’nin izleri var.

  Emily’nin ayrıca şapka tutkusu da var. Klasik Fransız bereleri (Emily’nin onları özellikle Paris için aldığını hayal ediyoruz), Kangol kova şapkaları ve kaşmirden yapılmış parlak renkli paltolarının yanı sıra tüvit ceketlerini içeren cesur dış giyimi göz kamaştırıyor.

  Emily, “Paris’te Bir Amerikan Müzayedesi” nde modellik yapmak zorunda kaldığında giydiği Pierre Cardeau elbisesi, Stephane Rolland’ın haute couture elbisesidir; Üstelik sahne çekildikten sonra Rolland, Lily’ye hatıra olarak saklaması için aynı elbisenin yeniden tasarlanmış halini gönderdiğini biliyor muydunuz?

  Emily’nin gardırobundaki Chanel Etkisi

  İkinci bölümde Emily, New York’taki Field’s ARTFashion Gallery’den kaldırılan Dope Tavio’nun bir elbisesiyle ortaya çıkıyor, sonra mini bir elbiseye dönüşüyor. Doğal olarak Emily, onu Chanel’in 2017 sonbahar / kış koleksiyonundan metalik bir zümrüt ceket ve çantayla eşleştiriyor. Chanel muhtemelen Emily’nin seri boyunca en sevdiği tasarımcı. Cruise 2020 koleksiyonundan yeşil pamuklu ceketinin yanı sıra 2019 ilkbahar / yazının inci süslemeli kapitone çantasına da dikkat edin!

  Patricia Field, Emily için kostümler üzerinde çalışırken Audrey Hepburn’ün büyük bir ilham kaynağı olduğunu kanıtladı. Özellikle Hepburn’ün Lily ile fiziksel benzerlikleri göz önüne alındığında bunun bir tesadüf olmadığını görüyoruz. Emily’nin “Ringarde” operası gezisi için Field, Collins’e bir Christian Siriano elbisesi, bir çift Agnelle eldiven, elmas taklidi ile süslenmiş eski bir çanta, bir çift Cosmoparis topuklu ayakkabılar ve La Compagnie du Costume’ın baş mücevherlerini giydirdi ve Funny Face’de Audrey Hepburn’ün Givenchy tasarımının 2020 versiyonunu yarattı.

  Sylvie’nin Gardırobu Emily’ninkinden Neden Farklı?

  Field, Call My Agent’tan Filipin Leroy-Beaulieu’nun canlandırdığı Emily’nin soğuk Fransız patronu Sylvie ile Chicago yerlisi arasındaki kökten farklı gardıropları aracılığıyla kültürel farklılıkları vurguluyor. Emily’nin tarzı kesinlikle tuhaf olsa da (Betty Boop atletini görün), Sylvie’nin kıyafetleri çok daha abartısız ve büyük ölçüde Yohji Yamamoto ve Rick Owens’ın siyah parçalarından oluşuyor.

  Siyahlar, zeytinler, bejler ve grilerden oluşan nötr bir renk paleti ile dolu olan Sylvie, kıskanılacak bir keskin, sofistike gardırop koleksiyonuna sahip. 

  Kelimenin tam anlamıyla tüm kıyafetleri inkar edilemez derecede seksi olsa da, özellikle yüksek yırtmaçlı asimetrik Alexandre Vauthier elbisesini seviyoruz. Sylvie tamamen Parisienne. Daha az renkte, temiz çizgiler ve silüetlerle, seksi, karizmatik ve feminen. Gardırobunda deri, vücudu saran parçalar var ama o asla fazla açığa vurmuyor. Gerçek hayatta 57 yaşında olan Sylvie, sizin için neyin harika göründüğünü bildiğiniz sürece yaşınız ne olursa olsun, şıklığın giyinmenin özü olduğunu vurguluyor.  

   

  “Paris’te Bir Amerikalı” dizinin genel tonuna ve modaya ilham verdi.

  An American in Paris (1951) Emily in Paris’in yoğun bir şekilde atıfta bulunduğu bir başka klasik film. Özellikle kıyafetlerdeki neşe, iyimserlik ve oyunbazlık hissi bunu kanıtlıyor. Emily’nin Savoir’daki ilk gününde Paris silüetinin bir baskısını içeren Alice + Olivia gömleğine ve Seine boyunca bir fotoğraf çekimi sırasında giydiği kareli Veronica takımına dikkat edin!

  Caroline de Maigret, Camille’nin Fransız tarzı posteri

  Sylvie’de olduğu gibi, Camille’nin (Camille Razat) stili Emily’ninkinden çok daha tipik bir Fransız. Ancak Camille nötrleri siyaha tercih ediyor. Field, aktriste çağdaş sokak kıyafeti giydirmek yerine Caroline de Maigret’in “klasik” Paris gardırobunu ilham kaynağı olarak kullandı.

  Emily In Paris kadrosunda kimler var?

  Lily Collins, işvereni tarafından Paris’teki şubesinde çalışması için gönderilen iddialı bir Amerikan pazarlama yöneticisini canlandırarak başrolde oyuncu kadrosuna liderlik ediyor. Kendisine Broadway yıldızı Ashley Parker, Grey’s Anatomy’den Kate Walsh ve Netflix kült favorisi Call My Agent’tan Philippine Leroy-Beaulieu da dahil olmak üzere bir dizi dikkate değer Fransız yüzü eşlik ediyor.

   

  Diğer Yazılar

  9 Adımda Gardırop Stilini Yenile

  Pandemi sürecinin alışveriş tercihlerimizle birlikte giyim stilimizi de değiştirdiğini artık hepimiz biliyoruz.💯📌 Eğer her sabah ne giyeceğinize karar veremiyorsanız ve hatta gardırobunuz ağzına kadar ‘Bir...

  9 Adımda Gardırop Stilini Yenile

  Pandemi sürecinin alışveriş tercihlerimizle birlikte giyim stilimizi de değiştirdiğini artık hepimiz biliyoruz.💯📌 Eğer her sabah ne giyeceğinize karar veremiyorsanız ve hatta gardırobunuz ağzına kadar ‘Bir...

  Carrie Bradshaw’dan Audrey Hepburn’e, ‘Emily in Paris’i İzlerken Dikkat Edilecek Her Önemli Moda Referansı

  Carrie Bradshaw'dan Audrey Hepburn'e, 'Emily in Paris’i İzlerken Dikkat Edilecek Her Önemli Moda Referansı Yoğun Chanel ruhunun eşlik ettiği teaser’ların ardından Emily in Paris nihayet...